آموزش بورس

on .

سامانه اتاق تحلیل

 ارزیابی و تحلیل تمامی اطلاعات بازار بورس با سیستم تحلیلی هوش تجاری 

اطلاعات بیشتر و راهنمای سامانه

 


بورس چيست؟

براي شناخت بورس و آشنايي بيشتر با آن بهتر است از "بازار" و تعريف آن شروع کنيم. در يک تعريف ساده، مي‌توان گفت که، بازار مکاني است که در آن خريد و فروش صورت مي‌گيرد؛ و ساده‌تر اين است که بگوييم هرگاه شرايطي فراهم شود که بين خريدار و فروشنده رابطه‌ برقرار شود و معامله‌اي صورت پذيرد بازار تشکيل شده است. اين شرايط مي‌تواند مکان خاصي باشد يا شبکه‌اي ارتباطي مثل اينترنت.

در بازارها به طور کلي دو نوع دارايي، دارايي‌هاي واقعي و دارايي‌هاي مالي، مورد معامله قرار مي‌گيرند. دارايي‌هاي واقعي همان دارايي‌هاي فيزيکي هستند مثل زمين، ساختمان و انواع کالا مانند ماشين، لوازم خانگي و .... اما دارايي‌هاي مالي دارايي‌هاي کاغذي و بهتر بگوييم اسنادي هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت. بورس‌ بازاري است که در آن دارايي‌هاي مختلف مورد معامله قرار مي‌گيرد. از اين رو، انواع بورس‌ها را مي‌توان به سه دسته‌ي کلي بورس کالا، بورس ارز و بورس اوراق بهادار طبقه‌بندي کرد.

1. بورس کالا: بازاري که در آن خريد و فروش کالاهاي معين صورت مي‌گيرد و به طور منظم و دائم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمولاً مواد خام و مواد اوليه مورد معامله قرار مي‌گيرد. هر بورس کالايي را با نام همان کالايي که مورد معامله قرار مي‌گيرد نام‌گذاري مي‌کنند. مثلاً بورس نفت و بورس گندم.

2. بورس ارز: در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خريد و فروش پول‌هاي خارجي انجام مي‌گيرد. اين بورس در کشور ما فعال نيست اما در کشورهاي پيشرفته فعاليت چشم‌گيري دارد.

3. بورس اوراق بهادار: در بورس اوراق بهادار دارايي‌هاي مالي از قبيل سهام، اوراق مشارکت و... مورد معامله قرار مي‌گيرد. در ايران، به بازار خريد و فروش اوراق بهادار که به طور رسمي و دائمي در محل معيني تشکيل مي‌شود "بورس اوراق بهادار" مي‌گويند ولي ما در اين نوشته براي اختصار آن را بورس يا بورس اوراق بهادار مي‌گوييم.

 

بورس اوراق بهادار چه مي‌کند؟

کار اصلي بورس اوراق بهادار اين است که زمينه‌اي فراهم مي‌آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانوني، در يک فعاليت اقتصادي شريک و علاوه بر تأمين نيازهاي يکديگر، از منفعت و سود اين فعاليت بهره‌مند شوند. اين دو گروه سرمايه‌گذاران و سرمايه‌پذيران مي‌باشند.

اصولاً در يک تقسيم‌بندي ساده، افراد جامعه را مي‌توان به دو گروه تقسيم کرد؛ يک گروه کساني که پول، سرمايه و يا پس‌انداز دارند اما نمي‌توانند با آن کار کنند و گروه دوم کساني که توانايي انجام فعاليت‌هاي اقتصادي دارند اما سرمايه و پول کافي ندارند. اين دو گروه علاوه بر اين که يکديگر را نمي‌شناسند و تعداد آنها نيز کم نيست داراي ويژگي‌هاي مختلفي هستند. به عنوان مثال، همه‌ي سرمايه‌گذاران به يک اندازه پس‌انداز ندارند. برخي داراي مبالغ اندک و برخي صاحب مبالغ کلان مي‌باشند، سليقه‌ي اين افراد هم براي سرمايه‌گذاري متفاوت است، مثلاً عده‌اي تمايل به سود کم در کوتاه‌مدت دارند و عده‌اي به دنبال سود بيشتر ولي در درازمدت‌اند و ده‌ها ويژگي ديگر.

سرمايه‌پذيران نيز از ويژگي‌هاي مختلف برخوردارند، براي مثال، هر گروه در زمينه‌ي خاصي فعاليت مي‌کنند، با توجه به نوع فعاليت‌شان سودهاي متفاوتي پرداخت مي‌کنند، در اداره‌ي مراکز توليدي خود سليقه‌ي متفاوت دارند و... حال با اين همه ويژگي‌هاي متفاوت چگونه مي‌توان بين اين دو گروه رابطه برقرار کرد تا همه‌ي آنها ضمن قبول شرايط يکديگر حاضر به شراکت شوند؟ يکي از ‌کارهاي اساسي بورس همين است که با ايجاد يک فضاي مناسب و قانونمند زمينه‌اي فراهم ‌آورد تا از طريق آن برآوردن تمامي خواسته‌هاي قانوني طرفين با حفظ حقوق آنها ميسر شود. بورس يک مشکل بسيار بزرگ ديگر را نيز حل کرده است، به طوري که مي‌توان ادعا کرد حل اين مشکل باعث گسترش سرمايه‌گذاري و در نتيجه توسعه‌يافتگي و پيشرفت سريع‌تر کشورهاي جهان شده است. آن مشکل اين است که اگر افراد مختلفي که با سرمايه‌هاي متفاوت وارد بورس شده و در فعاليت‌هاي اقتصادي بزرگ شريک مي‌شوند، بخواهند، در هر زمان که تصميم بگيرند، سهم و سرمايه‌ي خود را به قيمت مناسب بفروشند، بايد چه کار کنند؟ به عنوان مثال اگر فردي 100 سهم از 125 ميليون سهم يک کارخانه‌ي سيمان را دارا باشد و تصميم بگيرد آن را همين امروز بفروشد چگونه مي‌تواند قيمت سهام خود را مشخص کند؟ چطور مي‌تواند قيمت کارخانه را محاسبه نمايد تا براساس آن قيمت سهم خود را مشخص کند؟ چه قدر زمان، چه تعداد افراد و چقدر هزينه براي اين کار لازم است؟ و... بورس اين مشکل را حل کرده و سازوکاري را طراحي کرده است که هر فرد با هر ميزان سهم، در هر روز تصميم به فروش سهامش بگيرد بتواند از قيمت سهام خود آگاه شود و يا حتي اگر تصميم به فروش نداشته باشد قيمت روز سهام خود را بداند.

چرا در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟
سرمایه‌گذاران در هر کجا که سرمایه‌گذاری می‌کنند علاوه بر این که به دنبال کسب سود هستند، در انتخاب نوع سرمایه‌گذاری نیز به دنبال جایی می‌گردند که سود بیشتری بدهد، مورد اطمینان و قانونی باشد، هر زمان که بخواهند بتوانند از وضعیت سرمایه‌گذاری خود مطلع شوند، هر وقت که بخواهند بتوانند سرمایه‌ی خود را نقد کنند و... برخی نیز علاوه بر این، معیارهای متعالی‌تری دارند. به عنوان مثال، به دنبال سرمایه‌گذاری در کاری هستند که علاوه بر خودشان، جامعه نیز از آن بهره‌مند شود. مثلاً ایجاد اشتغال بکند و... بورس از جمله مراکزی است که جمیع این ویژگی‌ها را داراست.پس سرمایه‌گذاری در بورس نه تنها برای سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران سودمند است بلکه برای کل جامعه نیز فواید قابل توجهی دارد.

آخرین تحلیل های تکنیکال