«عرضه اولیه» سهام و راز جذابیت آن

on . Posted in آشنایی با بورس و بازار سهام

شرکت‌هايي که براي اولين بار در بازار سرمايه عرضه مي‌شوند تازه تأسيس نيستند و غالباً حداقل 3 سال سابقه فعاليت دارند، مطابق با مقررات، شرکت‌هايي که قصد پذيرش در بورس را دارند بايد به سهامي‌عام تبديل شوند. مالکيت اين شرکت‌ها عموماً وابسته به دولت بوده ‌است که طي فرايند خصوصي­‌سازي به بازار سرمايه منتقل مي‌شوند.

به‌هر ترتيب بعضي شرکت‌ها در بخشي از فعاليت خود به اين نتيجه مي‌رسند که پذيرش در بازار سرمايه به آنها در جذب سرمايه چه از طريق سهامداران و چه از طريق استقراض کمک­‌رسان خواهد بود و هزينه‌هاي تأمين مالي آنها را کاهش مي‌دهد. بسياري بر اين عقيده‌اند که شرکت‌هاي تازه‌وارد به بورس طلا هستند و برخي نيز بدون تحليل اقدام به خريد چنين سهامي مي‌کنند. معمولاً اين سهام بعد از رشد چشمگير نسبت به تغييرات عمومي بازار با يک افت مواجهه مي‌­شوند و سپس به حرکات نرمال قيمتي ادامه خواهند داد. به راستي دليل رشد چشمگير سهام بعد از عرضه اوليه چيست؟

مطمئناً عوامل زيادي را براي رشد قيمت سهام بعد از عرضه اوليه برمي­‌شمارند، ولي الماس پنج ضلعي بيشترين تاثير را بر رشد چشمگير قيمت دارد.

تصميم‌­گيري بهينه براي سرمايه‌­گذاري در واحدهاي تجاري مستلزم وجود اطلاعات مالي شفاف و قابل مقايسه است. همه شرکتهاي پذيرفته شده در بازار سرمايه با يک فراواني مشخص و مبتني بر سابقه حضور و نوع صنعت اقدام به افشاي اطلاعات مي­ نمايد. در اين بين شرکتي که عرضه اوليه خواهد داشت به دليل عدم سابقه اطلاعاتي در بازار، يک رشد افشاي اطلاعاتي را براي سهامداران بالقوه همراه خواهد کرد که اين امر نگاه سرمايه‌گذاران بالقوه را به خود معطوف خواهد کرد.

معمولاً قيمت سهام در عرضه اوليه کمتر از قيمت ذاتي عرضه خواهد شد. اين موضوع معمولاً به دليل ايجاد استقبال از سهم مورد نظر و هموار ساختن عرضه‌­هاي بعدي توسط سهامدار عمده است. همچنين به نظر مي­‌رسد ماده 21 دستورالعمل عرضه اوليه سهام در اين روش کشف قيمت نيز تاثيرگذار باشد.اين ماده صراحت دارد؛ در صورتي که کمتر از 50 درصد از سهام آگهي شده براي عرضه اوليه به روش حراج در روز عرضۀ اوليه به فروش برسد، بورس مکلف است کليۀ معاملات را باطل کرده و عرضۀ اوليه را به روز ديگري موکول کند.
 

حجم عرضه از ديگر عوامل رشد چشمگير قيمت در عرضه اوليه خواهد بود. همه شرکت­‌هاي پذيرفته شده در بازار سرمايه با يک فراواني مشخص و مبتني بر سابقه حضور و نوع صنعت، حجم متعادلي از عرضه و تقاضا را به خود اختصاص مي­‌دهند. در اين بين شرکتي که عرضه اوليه خواهد داشت به دليل عدم سابقه عرضه در بازار و حجم محدود عرضه در روز عرضه اوليه، منجر به افزايش قيمت بر اساس ازدياد تقاضا بر عرضه، با افزايش قيمت مواجهه خواهد شد.

بازار سرمايه همواره براي تعيين زمان عرضه اوليه به کشش بازار و ميزان نقدينگي موجود در بازار توجه مي‌­کند. برخلاف معاملات عادي سهام در بازار سرمايه که روزانه صورت مي‌­گيرد، عرضه اوليه سهام در تمام روزهاي معاملاتي صورت نمي­‌گيرد و بازار سالي چند عرضه اوليه را در زمان جذاب تجربه خواهد کرد که اين امر منجر به استقبال مضاعف از عرضه اوليه سهام خواهد شد.

ايجاد فرصت کسب و کار شرکت با پذيرش در بازار سرمايه و به تبع سودآوري شرکت را همراه خواهد داشت. نکته اي که همواره هيئت پذيرش بر آن پافشاري مي­‌کند رعايت قوانين و مقررات و افشاي قابل اتکاي اطلاعات براي شرکت متقاضي پذيرش است. ولي در حاشيه بررسي­‌هاي پذيرش همواره به قابليت سودآوري و نگاه کارشناسي در امر فروش و کسب و کار شرکت مي­‌پردازد.

با توجه به آنچه بيان شد اطلاعات، قيمت، حجم، زمان عرضه و ايجاد فرصت کسب و کار شرکت با پذيرش در بازار سرمايه الماس پنج ضلعي موثر بر رشد چشمگير قيمت سهام در عرضه اوليه خواهد بود.

شایعات و شنیده ها

 • شنیده ها و شایعات بورسی برای دوشنبه 1398/03/27 | عمومی >

  ادامه مطلب
 • شنیده ها و شایعات بورسی برای شنبه 1398/03/25 | عمومی >

  ادامه مطلب
 • شنیده ها و شایعات بورسی برای سه شنبه 1398/03/21 | عمومی >

  ادامه مطلب
 • شنیده ها و شایعات بورسی برای یکشنبه 1398/03/19 | عمومی >

  ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

آخرین تحلیل های تکنیکال