بررسی عملکرد شرکت نفت پارس

on .

شرکت نفت پارس در شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۶،۰۴۵ میلیارد ریال فروش داشته است که نسبت به ۳،۴۳۳ میلیارد ریال مدت مشابه سال مالی قبل با رشد ۷۶ درصدی همراه شده است.

اصلی ترین محصول شرکت روانکار می باشد که در شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۵ هزار میلیارد ریال از این محصول به فروش رفته است که معادل ۸۳ درصد از سبد فروش شرکت می باشد.

شنفت در ۵ ماهه نخست سال مالی جاری حدود ۱۰۵ میلیون لیتر انواع روانکار فروخته است که با میانگین نرخ فروش ۳۶٫۵ هزار ریال به ازای هر لیتر به درامد ۳،۸۶۸ میلیارد ریال رسیده بود همچنین در یک ماه شهریور نیز حدود ۲۱ میلیون لیتر انواع روانکار فروخته اسست که تقریبا متناسب با میانگین ماه های گذشته می باشد اما نرخ فروش این محصول در شهریور ماه با رشد قابل توجهی نسبت به ماه های گذشته همراه شده است. میانگین نرخ فروش روانکار در شهریور ماه ۵۴٫۳ هزار ریال به ازای هر لیتر بوده است که نسبت به ۳۶٫۵ هزار ریال میانگین ۵ ماهه نخست سال با رشد ۴۹ درصدی همراه بوده است. بنابراین شنفت در شهریور ماه با فروش مقداری نزدیک به میانگین ۵ ماهه اما در سایه رشد نرخ فروش توانسته به مبلغ فروشی بیشتر از ماه های گذشته برسد.

شنفت در ۵ ماهه نخست سال مجموعا ۴،۶۰۰ میلیارد ریال فروش داشته است که به طور میانگین ۹۲۰ میلیارد ریال فروش ماهانه می باشد این در حالی است که در یک ماه شهریور ماه موفق به فروش ۱،۴۴۵ میلیارد ریالی شده است.

اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت می باشد اینکه شرکت برای تولید محصولات خود از موجودی اول دوره(لوبکات) استفاده کرده است که ارزان قیمت بوده است بنابراین موجب پایین بودن بهای تمام شده کالای فروش رفته شده است از سویی دیگر نرخ فروش محصولات شرکت با رشد قابل توجهی همراه بوده است که برآیند آن موجب رشد حاشیه سود ناخالص شرکت شده است. در کنار این عوامل باید به این نکته نیز اشاره کرد که شنفت نرخ ارز فروش های صادراتی را مطابق با بازار ثانویه تسعیر کرده است.

شرکت در پیش بینی جدیدی که ارائه کرده است مبلغ ۱،۴۱۷ ریال به ازای هر سهم سود پیش بینی کرده است که نسبت به ۹۴۲ ریال سود هر سهم که در گزارش قبلی به آن اشاره کرده بود رشدی ۵۰ درصدی را ثبت کرده است و در شش ماهه نخست سال مالی جاری نیز ۱،۰۰۸ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل ۷۱ درصد بودجه می باشد توضیح اینکه شنفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۵ ریال و در سه ماهه دوم سال ۸۰۰۳ ریال سود محقق کرده است که گواه روند رو به رشد سودآوری شرکت در گزارشات آتی می باشد.

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه كليك كنيد براي نمايش ادامه نمايش كل