بررسی عملکرد بانک پارسیان

on .

بانک پارسیان در سال مالی ۹۶ با سرمایه ۲۳٫۸ هزار میلیارد ریالی ۲۵ ریال سود به ازای هر سهم داشت. برای شش ماهه منتهی به شهریور امسال این بانک به ازای هر سهم ۱۰۶ ریال سود محقق کرده است، درحالیکه در مدت مشابه سال قبل بانک (۱۸۷) ریال زیان به ازای هر سهم داشته است.

از مهمترین دلایل سودآوری بانک در شش ماهه نخست امسال میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۲۸۹ درصدی مجموع درآمدهای غیر مشاع نسبت به شش ماهه نخست سال مالی قبل

درآمد های بانک  :

درآمد های بانک و موسسات اعتباری به دو گروه مشاع و غیر مشاع تقسیم بندی میشود. درآمد های مشاع بانک  از منابعی حاصل میگرددکه توسط سپرده گذاران در بانک سپرده گذاری شده است در نتیجه این درآمدها بین بانک و سپرده گذاران مشاع است و سهم بانک از این درآمد ها به صورت خالص بعد از کسر سهم سود سپرده گذاران، به عنوان سهم بانک از درآمدهای مشاع شناخته میشود.درآمد های غیر مشاع اما ناشی از خدمات بانک (به جز اعطای تسهیلات ) است که به مشتریان ارائه میگردد و با توجه به اینکه به زیرساخت های هر بانک مربوط میشود از کیفیت بالاتری برخوردار است.

در حالی سهم بانک پارسیان از درآمد های مشاع در شش ماهه نخست سال قبل (۷٫۸) میلیارد ریال زیان بود، برای شش ماهه نخست امسال این مبلغ به(۲۴٫۹) هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. بر خلاف درآمد های مشاع مجموع درآمد های غیر مشاع برای این دوره  با رشد ۲۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۰ هزار میلیارد افزایش یافته است.در نمودار زیر درآمد های بانک پارسیان به تفکیک نشان داده شده است (ارقام به میلیارد ریال)

مجموع درآمد های مشاع :

مجموع درآمد های مشاع بانک پارسیان برای سال مالی قبل 102 هزارمیلیارد ریال بود.در شش ماهه نخست امسال مجموع این درآمد ها با افت 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 35 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است. در نمودار زیر مجموع درآمد های مشاع بانک پارسیان به تفکیک نشان داده شده است (ارقام به میلیارد ریال)

علی رغم افزایش مانده تسهیلات اعطایی بانک پارسیان، سود و وجه التزام حاصل از این تسهیلات برای شش ماهه نخست امسال با افت 12 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 33.8 هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.عمده سود حاصل از تسهیلات اعطایی بانک پارسیان به تسهیلات مشارکت مدنی اختصاص دارد که در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افت 12 درصدی به 27.3هزار میلیارد ریال کاهش یافته است. در نمودار زیر سود و وجه التزام تسهیلات اعطایی بانک پارسیان به تفکیک انواع تسهیلات نشان داده شده است. (ارقام به میلیارد ریال)

در نمودار  زیر مانده تسهیلات اعطایی بانک پارسیان به تفکیک انواع تسهیلات نشان داده شده است (ارقام به هزار میلیارد ریال)

سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری :

در سال 96 بانک پارسیان (113) هزار میلیارد ریال سود علی الحساب به سپرده گذاران خود داده است. برای شش ماهه نخست امسال این مبلغ (59) هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش 27 درصدی همراه بوده است. در نمودار زیر سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری را به تفکیک نوع سپرده نشان داده شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

در نمودار زیر مانده سپرده سپرده گذاران در بانک پارسیان به تفکیک نوع سپرده نشان داده شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

درآمد های غیر مشاع :

بانک پارسیان در سال گذشته تنها 25 هزار میلیارد ریال درآمد غیر مشاع داشت که 15 هزار میلیارد ریال آن حاصل از مبادلات ارزی بوده است. برای شش ماهه نخست امسال بانک از این محل 40 هزار میلیارد ریال درآمد غیر مشاع داشته است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش چشمگیر 289 درصدی همراه بوده است. در نمودار زیر درآمدهای غیر مشاع بانک پارسیان به تفکیک نشان داده  شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

هزینه ها :

مجموع هزینه های بانک پارسیان در سال گذشته (12.7) هزار میلیارد ریال بوده است. برای شش ماهه نخست امسال این مبلغ (12) هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد چشمگیر 74 درصدی همراه بوده است. در نمودار زیر هزینه های بانک پارسیان به تفکیک نشان داده  شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

نتیجه گیری :

بانک پارسیان در شش ماهه نخست امسال از نظر عملیاتی وضعیت مطلوبی نداشته است و تنها سود محقق شده از مبادلات ارزی باعث سودآوری وپارس در این دوره شده است.همچنین باید توجه داشت که این درآمد ارزی به دلیل منظور کردن نرخ ارز نیمایی در گزارش شش ماهه شرکت محقق شده است و تایید قطعی آن منوط به استعلام از بانک مرکزی و گزارش حسابرسی شده است. در عملیات اصلی بانک علی رغم این که شاهد افزایش مانده تسهیلات هستیم ، سود حاصل از ارائه این تسهیلات کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است. همچنین افزایش سهم سپرده های بلندمدت هم باعث شده تا سود پرداختی به سپرده گذاران نسبت به نیمه نخست سال 96 با افزایش همراه گردد.همچنین در قسمت درآمد غیر مشاع به جز درآمد  حاصل از مبادلات ارزی که صعودی بوده است، شاهد جهش درآمدهای کارمزد نیز هستیم.

در قسمت هزینه ها اما شاهد افزایش چشمگیر هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول هستیم که نشان دهنده افزایش حجم تسهیلات مشکوک الوصول بانک نسبت به دوره گذشته میباشد.

آخرین تحلیل های تکنیکال