بررسی عملکرد شرکت مهرکام پارس

on .

شرکت مهرکام پارس در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۷ با سرمایه ۸۲۸ میلیارد ریالی به ازای هر سهم (۶۲۵) ریال زیان ساخته است این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال مالی قبل ۹ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است.

از دلایل کاهش سودآوری شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش ۲۷ درصدی درامدهای عملیاتی شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری نسبت به شش ماهه نخست سال مالی قبل و رسیدن به مبلغ ۲،۴۷۹ میلیارد ریال. از سویی دیگر بهای تمام شده شرکت در این دوره حدود ۲۶ درصد کاهش داشته است که نهایتا منجر به افت ۳۴ درصدی سود ناخالص شرکت شده است.
 • افزایش ۳۷ درصدی هزینه های عمومی، اداری و فروش در این دوره و رسیدن به مبلغ ۱۹۸ میلیارد ریال.
 • شناسایی زیان (۳۴۰) میلیارد ریالی سایر هزینه های عملیاتی در دوره جاری که متعلق به هزینه های جذب نشده تولید بوده است این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل هزینه ای از این بابت شناسایی نکرده است.
 • رشد ۳۵ درصدی هزینه های مالی شرکت در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل و رسیدن به مبلغ ۷۹ میلیارد ریال.
 • سایر درامدها(هزینه) عملیاتی شرکت در این دوره (۳۷) میلیارد ریال بوده است که عمده آن هزینه های مطالبات مشکوک الوصول بوده است این در حالی است که در شش ماهه نخست سال مالی قبل ۳٫۷ میلیارد ریال بوده است.

 

تولید

جدول زیر میزان تولیدات شرکت را به همراه ظرفیت تولید آن در سال مالی جاری و سال مالی قبل نشان می دهد:

با توجه به جدول بالا به وضوح مشاهده می شود که میزان تولیدات شرکت با افت قابل ملاحظه ای نسبت به سال قبل همراه شده است که این امر موجب شناسایی هزینه های جذب نشده تولید در نیمه نخست سال شده است.

مبلغ فروش

مبلغ فروش شرکت در دوره شش ماهه نخست سال مالی جاری 2،479 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 3،376 میلیارد ریال مدت مشابه سال مالی قبل با کاهش 27 درصدی همراه شده است.

نمودار زیر سبد فروش شرکت را در شش ماهه نخست سال نشان می دهد:

 

 • انواع داشبورد مهمترین محصول شرکت می باشد که با مبلغی بالغ بر 936 میلیارد ریال سهمی 38 درصدی از سبد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره 113 هزار داشبورد و با میانگین نرخ 8،2 میلیون ریال به ازای هر مجموعه فروخته است که از این محل به درامد 936 میلیارد ریالی رسیده است. این در حالی است که خمهر در مدت مشابه سال قبل 168 هزار دستگاه فروخته بود و به درامد 1،258 میلیارد ریال رسیده بود.

در نمودار زیر نرخ فروش داشبورد در سال مالی جاری آمده است(هزار ریال):

 

با توجه به نمودار بالا شاهد کاهش نرخ فروش داشبورد از اوایل سال تا مهر ماه بوده ایم که البته در ابان ماه با افزایش نرخ همراه بوده است که البته با توجه به افزایش نرخ ارز و تورم حاصله از آن جای تامل دارد.

 

 • انواع سپر: از دیگر محصولات مهم شرکت محسوب می شود که با مبلغ فروش 716 میلیارد ریالی سهمی 29 درصدی از سبد فروش شرکت در این دوره داشته است. خمهر در نیمه نخست سال مالی جاری 192 هزار مجموعه از این محصول و با میانگین نرخ فروش 3.7 میلیون ریال به ازای هر مجموعه به فروش رسانده است که منجر به درامد 716 میلیارد ریال شده است. این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل 258 هزار مجموعه سپر خودرو فروخته است و به درامد 955 میلیارد ریالی از این محل دست یافته است. بنابراین به طور واضح شاهد کاهش فروش مقداری شرکت در این دوره هستیم. کاهش فروش شرکت ناشی از کاهش تولید خودرو و در نتیجه کاهش تقاضا توسط خریدار(ساپکو) عمده می باشد.

 

 

در نمودار زیر نرخ فروش این محصول در سال مالی جاری می باشد(هزار ریال)

مطابق با نمودار بالا شاهد روند رو به افت نرخ فروش شرکت از اوایل سال بوده است که البته فقط در شهریور ماه افزایش نرخ داشته است.

نمودار زیر مبلغ فروش ماهانه شرکت را در سال جاری نشان می دهد(میلیون ریال)

نمودار بالا کاهش مبلغ فروش شرکت را طی ماه های اخیر نشان می دهد که از بابت کاهش فروش مقداری می باشد.

 

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در نیمه نخست سال مالی جاری 2،354 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل که 3،188 میلیارد بوده است با کاهش 26 درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را در شش ماهه نخست سال مالی جاری نشان می دهد:

 • مواد مصرفی با مبلغی بالغ بر 1،787 میلیارد ریالی سهمی 66 درصدی از بهای تمام شده شرکت در نیمه نخست سال داشته است که 920 میلیارد ریال به مواد اولیه و 866 میلیارد ریال به قطعات منفصله اختصاص داشته است.

 

 • سربار تولید نیز با مبلغ 544 میلیارد ریالی سهمی 20 درصدی از مجموع بهای تمام شده داشته است که عمده قسمت این بخش به هزینه حقوق و دستمزد و هزینه استهلاک اختصاص داشته است.
 • حاشیه سود ناخالص شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری 5 درصد بوده است که این نسبت در نیمه نخست سال قبل 6 درصد و در پایان سال مالی قبل نیز 6 درصد بوده است
 • شرکت در پایان شش ماهه نخست سال مالی جاری (986) میلیارد ریال زیان انباشته داشته است که (1،191) ریال زیان به ازای هر سهم می باشد.

 

منابع و مصارف ارزی

جدول زیر منابع و مصارف ارزی شرکت را نشان می دهد:

در جدول ارائه شده میزان منابع و مصارف ارزی شرکت برابر آورده شده است

 

نتیجه گیری

شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری عملکرد نامطلوبی داشته است به طوری که در این دوره و همگام با کاهش فروش مقداری خودرو، عملکرد شرکت نیز همراستا با افت فروش مقداری رو به افول گذاشته است. زمزمه هایی از افزایش نرخ فروش خودرو به گوش می رسد که احتمالا در آینده ای نزدیک به ثمر بنشیند و با وجود این امر شاهد رونق در قطعه سازها خواهیم بود. با توجه به مطالب ارائه شده شاهد گزارشات بهتری در ماه های آتی خواهیم بود.

آخرین تحلیل های تکنیکال