بررسی عملکرد شرکت صنعتی پارس مینو

on .

شرکت صنعتی پارس مینو در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۷ با سرمایه ۱،۲۶۰ میلیارد ریال به ازای هر سهم ۱۹ ریال سود محقق کرده است که نسبت به ۷۰ ریال سود هر سهم مدت مشابه سال مالی قبل حدود ۷۳ درصد کاهش داشته است.

  • رشد ۶ درصدی درآمدهای عملیاتی شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل و رسیدن به مبلغ ۱،۱۶۰ میلیارد ریالی. این در حالی است که شرکت در این برهه زمانی ۷ درصد از بهای تمام شده خود را کاهش داده است که نهایتا منجر به رشد ۱ درصدی سود ناخالص شرکت شده است.
  • هزینه های اداری، عمومی و فروش شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری ۹۵ میلیارد ریال بوده است که با رشد ۹ درصدی نسبت به نیمه نخست سال مالی قبل همراه بوده است.
  • عمده ترین دلیل کاهش سودآوری شرکت در نیمه نخست سال جاری نسبت به سال قبل به درامدهای غیرعملیاتی بر می گردد. درامدها (هزینه) غیرعملیاتی شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود (۳۱) میلیارد ریال زیان بوده است که عمدتا مرتبط به (زيان)حاصل از تسعير ارز بوده است این در حالی است که شرکت در مدت مشابه سال قبل ۵۱ میلیارد ریال درامد کسب کرده بود که از محل سود سپرده، اجاره، سود سرمایه گذاری و سایر بوده است که البته بخشی از این درامدها در نیمه دوم سال مالی جاری نیز محقق خواهد شد.

 

تولید

شرکت به تولید انواع بیسکویت، ویفر، شکلات و … می پردازد. جدول زیر ظرفیت تولیدی شرکت را نشان می دهد:

با توجه به جدول بالا شرکت زیر ظرفیت اسمی تولیدی شرکت را نشان می دهد.

مبلغ فروش

شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود 1،160 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 1،092 میلیارد ریال که 6 درصد رشد داشته است. نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در شش ماهه نخست سال مالی جاری نشان می دهد:

گروه ویفر: مهمترین محصول شرکت ویفر می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر 354 میلیارد ریال سهمی 26 درصدی از سبد فروش شرکت در دوره شش ماهه نخست سال داشته است. غپینو در این دوره 2.9 هزار تن ویفر و با میانگین نرخ فروش 121 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی است که شرکت در نیمه نخست سال مالی قبل 3 هزار تن از این محصول فروخته بود و به مبلغ فروش 376 میلیارد ریالی رسیده بود که تقریبا معادل سال جاری می باشد.

نمودار زیر روند نرخ فروش ویفر را در سال مالی جاری نشان می دهد(ریال به کیلوگرم)

نمودار بالا نشان می دهد که نرخ های فروش ویفر از ابتدای سال تا اواسط تابستان با ثبات و با گرایشی به سمت پایین دنبال شده است اما از شهریور ماه روندی مثبت به خود گرفته است که تا ابان ماه نیز این رشد ادامه داشته است. بنابراین با توجه به اینکه تغییرات نرخ فروش این محصول در اواخر تابستان رخ داده است بنابراین آثار این افزایش نرخ در گزارشات آتی خود را نمایان خواهد کرد.

گروه پفک: از دیگر محصولات مهم شرکت می باشد که با مبلغی بالغ بر 218 میلیارد ریال سهمی 16 درصدی از سبد فروش شرکت در نیمه نخست سال داشته است. غپینو در این دوره 1،590 تن پفک و با میانگین نرخ 137 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی است که شرکت در نیمه نخست سال قبل 2،110 تن پفک فروخته است که به 200 میلیارد ریال درامد رسیده است. بنابراین شرکت در این دوره با کاهش فروش مقداری پفک نسبت به سال قبل همراه بوده است که منجر به کاهش درامد آن از این محل شده است.

نمودار زیر نرخ فروش  پفک را در سال مالی جاری نشان می دهد(ریال به کیلوگرم)

مطابق با نمودار بالا و همگام با رشد نرخ فروش محصول ویفر، پفک نیز از اواسط تابستان با افزایش قیمت همراه بوده است به طوری که از 81 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم در مرداد ماه به 123 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم در آبان ماه رسیده است و به نظر می رسد با تداوم این شرایط در گزارشات آتی عقب ماندگی نسبت به مدت مشابه سال قبل را جبران کند.

نمودار زیر مبلغ فروش ماهانه شرکت را طی سال جاری نشان می دهد(میلیون ریال)

در نمودار بالا شاهد افزایش مبلغ فروش شرکت از مرداد ماه و همراستا با رشد نرخ فروش محصولات هستیم.

 

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای روش رفته در شش ماهه نخست سال مالی قبل 986 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 920 میلیارد ریال نیمه نخست سال قبل با رشد 7 درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را این دوره نشان می دهد:

شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری 612 میلیارد ریال معادل 61 درصد از بهای تمام شده را به خود اختصاص داده است. نمودار زیر ترکیب مواد مصرفی شرکت را نشان می دهد:

روغن و شکر از مهمترین مواد مصرفی شرکت می باشند که نرخ خرید طی دوره شرکت با نرخ مواد مصرفی تقریبا برابر می باشد.

سربار تولید با 192 میلیارد ریال سهمی 20 درصدی از بهای تمام شده شرکت داشته است که عمدتا به حقوق و دستمزد و استهلاک اختصاص دارد.

منابع و مصارف ارزی

جدول زیر منابع و مصارف ارزی شرکت را در نیمه نخست سال مالی جاری نشان می دهد:

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می شود شرکت در پایان سال مالی قبل حدود 7 میلیون یورو مصارف ارزی داشته است و 3.3 میلیون دلار نیز منابع ارزی داشته است اما در نیمه نخست سال مالی جاری میزان مصارف ارزی شرکت کنترل شده است و تنها 1.2 میلیون یورو بوده است.

  • حاشیه سود ناخالص شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری حدود 15 درصد بوده است این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل 16 درصد و در پایان سال قبل نیز 19 درصد بوده است.
  • شرکت در پایان شش ماهه نخست سال مالی جاری حدود 503 میلیارد ریال سود انباشته داشته است که 399 ریال به ازای هر سهم می باشد.

 

نتیجه گیری

شرکت در نیمه نخست سال مالی جاری از لحاظ عملیاتی مطابق با سال مالی قبل عمل کرده است که البته با رشد هزینه های عمومی، موجب کاهش 7 درصدی سود عملیاتی شرکت شده است اما مهمترین عاملی که موجب کاهش سودآوری شرکت در شش ماهه نخست سال مالی جاری نسبت به شش ماهه نخست سال قبل شده است به درامدهای غیرعملیاتی شرکت که زیان تسعیر ارز بوده است مرتبط می باشد. از آنجایی که افزایش نرخ فروش محصولات شرکت در اواخر تابستان اعمال شده است بنابراین آثار رشد سودآوری شرکت از محل رشد نرخ های فروش و درامدهای شرکت در گزارشات اتی محسوس خواهد بود.

آخرین تحلیل های تکنیکال