بررسی عملکرد ماشينهاي اداري ايران

on .

شرکت صنايع ماشينهاي اداري ايران که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۱٫۲ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۲۱۸ ریال سود داشت، در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال توانسته به ازای هر سهم ۷۲۹ ریال سود محقق کرده است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۴۰۳ درصدی را تجربه کرده است.

از مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت در دوره نه ماهه امسال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ۷۶ درصدی مجموع درآمدهای عملیاتی در مقابل افزایش ۳۳ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش ۲۰۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد.

معرفی شرکت و درآمد های عملیاتی :

شرکت صنایع ماشین های اداری ایران یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده ی لوازم برقی در کشور به شمار می آید و در حال حاضر در صنایع تولید لوازم صوتی و تصویری شامل تلویزیون X vision، مانیتور LG و گیرنده دیجیتال و در حوزه لوازم خانگی شامل ماشین لباسشویی و یخچال در کنار واردات لوازم خانگی فعالیت دارد.همچنین این شرکت در داخل کشور عمدتا به عنوان نماینده ی خدمات LG نیز شناخته می شود و همکاری مادیران با LG محدود به قرارداد خدمات پس از فروش تلفن های همراه LG به صورت غیرانحصاری می باشد و در بخش تولیدی نیز مادیران با LG قرارداد منعقد کرده است و مادیران نماینده انحصاری تولید مانیتور LG می باشد.

برند x-vision در حال حاضر یکی از برندهای معتبر در دسته ی محصولات صوتی و تصویری داخل کشور می باشد. این برند در حال حاضر بعد از شرکت های سامسونگ و ال جی بیشترین سهم بازار را با سهم ۱۵ درصد از بازار در اختیار دارد و به واسطه ی رشد خدمات پس از فروش، بازار مناسبی را از آن خود کرده است. در حال حاضر محصولات این برند شامل انواع تلویزیون و گیرنده دیجیتال می باشد که به صورت مویرگی و بنکداری، مستقیم و سازمانی به مصرف کنندگان عرضه می شود. در حال حاضر محصول تلویزیون x.vision سهم ۱۴٫۵درصد ، محصول تلویزیون هوشمند x.vision سهم ۱۰٫۵%، مانیتور LG سهم ۶۰% و مانیتور x.vision سهمی ۳ درصد را در بازار به خود اختصاص داده است.

برند TCL نیز یکی دیگر از شرکت های همکار مادیران به شمار می آید و صنایع ماشین های اداری ایران به منظور کاهش ریسک، سهم TCL را در همکاری ها افزایش داده است.به صورت کلی این شرکت سالانه ۵ میلیون قطعه از انواع کالاهای دیجیتال را به وسیله واردات و تولید داخل در بازار عرضه می کند.

در سال ۹۶ مجموع درآمد عملیاتی شرکت ۳٫۸ هزار میلیارد ریال بود. برای نه ماهه منتهی به آذر ماه امسال مجموع درآمد عملیاتی با رشد ۷۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ به ۴٫۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب درآمدی شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

تعداد فروش محصولات نمایشی در سال مالی قبل 436 هزار دستگاه بوده است. برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال مادیرا 266 هزار دستگاه از این گروه محصول را به فروش رسانده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 30 درصدی را تجربه کرده است.

اگرچه قیمت گذاری در بازار تلویزیون به صورت رقابتی می باشد اما در آن به شرایط تخصیص ارز و خرید مواد اولیه بر اساس نظر سازمان حمایت توجه میشود. در سال 96 میانگین نرخ فروش هر دستگاه محصولات نمایشی 7.8 میلیون ریال بوده است. در نه ماهه منتهی به آذر امسال میانگین نرخ فروش هر دستگاه از این گروه محصول 14.4میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 120 درصدی را تجربه کرده است. از دلایل افزایش نرخ فروش این گروه محصول میتوان به رشد نرخ ارز در سال جاری و فروش بیشتر تلویزیون به جای مانیتور  اشاره کرد. در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه محصولات نمایشی نشان داده شده است : (ارقام به میلیون ریال)

در سال جاری مشاهده میشود که مادیرا در زمین فروش لوازم خانگی هم فعال تر شده است. در سال قبل شرکت از فروش 10 هزار دستگاه لوازم خانگی با میانگین نرخ هر دستگاه 19 میلیون ریال به درآمد 193 میلیار ریالی رسیده بود که در نه ماهه امسال تعداد فروش به 15.3 و میانگین نرخ فروش به 30 میلیون ریال افزایش یافته است و از این محل درآمد 467 میلیارد ریالی نصیب شرکت شده است.

بهای تمام شده :

در حالیکه در دوره نه ماهه امسال درآمد های عملیاتی رشد 76 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده تنها 33 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مواد مصرفی شرکت عمدتا به قطعات مورد نیاز جهت محصولات شرکت اختصاص دارد که تماما وارداتی هستند.عمده واردات این قطعات از کشور چین انجام میشود.

هزینه مالی :

در پایان اسفند سال 96 مانده تسهیلات مالی جاری شرکت 840 میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در پایان آذر امسال به 579 میلیارد ریال کاهش یافته است.بر خلاف آن ، هزینه مالی نه ماهه منتهی به آذر 96 شرکت حدود (62) میلیارد ریال بوده است که برای نه ماهه منتهی به آذر امسال این مبلغ با افزایش 73 درصدی به (108) میلیارد ریال رسیده است.

درآمدهای سرمایه گذاری :

شرکت صنایع پلاستیک مادیران، از جمله شرکت های زیرمجموعه مادیرا است که به فعالیت ساخت و تولید قطعات پلاستیکی می پردازد و عمده ی فروش آن از محل فروش محصولات تزریقی می باشد. از مشتریان آن می توان به شرکت پرتو سرد توان (هیمالیا)، گلدیران، صنایع ماشین های اداری ایران، کاچیران و غیره اشاره کرد.در شش ماهه نخست سال مالی 96 این شرکت (3.2) میلیارد ریال زیان خالص داشته است که برای شش ماهه نخست امسال موفق شده به سود خالص 369 میلیون ریالی دست یابد.

نتیجه گیری :

فروش از موجودی سال گذشته در کنار تغییر ترکیب فروش شرکت در گروه محصولات نمایشی از مانیتور به تلویزیون در سال جاری موجب شده است تا مادیرا حاشیه سود ناخالص خود در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال را به 43 درصد برساند، درحالیکه این نسبت برای مدت مشابه سال قبل تنها 25 درصد بود. با این حال در این دوره شرکت در کنترل هزینه های عمومی و اداری چندان موفق نبوده است به طوریکه در این دوره مبلغ این گروه هزینه ها با افزایش 53 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 548 میلیارد ریال افزایش یافته است که این رقم 28 درصد سود ناخالص دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال میباشد.

برای سال آینده اما با توجه به افزایش نرخ ارز در سال جاری و بروز شدن هزینه های تولید نباید انتظار حاشیه سود ناخالصی در سطح سال 97 را داشت. همچنین به نظر میرسد که با افزایش نرخ محصولات و کاهش قدرت خرید جامعه شاهد ورود به دوران رکود باشیم که این رخداد میتواند به کاهش نرخ و تعداد فروش محصولات منجر گردد. با این حال برای نیمه دوم  سال آینده شرکت پیش بینی کرده بتواند با تکمیل خط تولید لوازم خانگی خود محصولاتی نظیر یخچال و ماشین لباسشویی را به ترکیب فروش خود اضافه کند.

آخرین تحلیل های تکنیکال