بررسی عملکرد شرکت آلومينيوم ايران

on .

شرکت آلومينيوم ايران  که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۵٫۲ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم تنها ۱۳۳ ریال سود داشت ، در نه ماهه منتهی به آذر امسال توانسته ۶۰۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیر ۱٫۲ هزار درصدی را تجربه کرده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره نه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۷۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش ۵۲ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به اذر امسال با افزایش ۲۰۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد.
  • کاهش ۴۰ درصدی هزینه مالی نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶
  • فایرا در دوره ۹ ماهه منتهی به اذر امسال ۱٫۲ هزار میلیارد ریال درآمد غیر عملیاتی محقق کرده است، این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل شرکت از این محل (۳۰۱) میلیارد ریال هزینه داشت.

مقدار تولید:

شرکت در سال ۹۶ با تولید ۱۷۰ هزار تن انواع شمش آلمینیومی سهم ۵۰ درصدی در تولید داخلی این محصولات داشته است.در نه ماهه منتهی به آذر امسال مجموع مقدار تولید شرکت با رشد ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۳۰ هزار تن افزایش یافته است که ناشی از وارد مدار شدن خط ۴ کارگاه احیا قدیم در اواخر سال ۹۶ است.در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مبلغ فروش شرکت که در سال مالی قبل 14.6 هزار میلیارد ریال بود، در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با رشد 71 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 17.9 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در نه ماهه منتهی به آذر ماه امسال به تفکیک نشان داده شده است :

همانطور که مشاهده میشود قسمت عمده درآمد شرکت از فروش محصول شمش خالص ناشی میشود.در نه ماهه منتهی به آذر سال گذشته شرکت 105 هزار تن از این محصول را فروخته است که تنها 39 درصد آن داخلی بوده است. در دوره 9 ماهه منتهی به آذر امسال مقدار فروش این محصول 97 هزار تن بوده است که 77 درصد این مقدار در داخل به فروش رفته است.

همچنین در سال جاری روند صعودی نرخ ارز در داخل و قیمت بین المللی آلمینیوم باعث شده میانگین نرخ فروش محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش همراه باشد.در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش شرکت در شش ماهه سال مالی 97 به تفکیک محصولات با سال مالی 96 و مدت مشابه سال مالی 96 مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند قیمت جهانی آلومینیوم در بازار LME  از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : ( ارقام دلار به تن)

در نمودار زیر روند نرخ فروش ماهانه محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در حالیکه در دوره نه ماهه امسال مبلغ فروش رشد 71 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده تنها 52 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

هزینه مواد مصرفی شرکت در نه ماهه سال قبل 6.8 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی قبل افزایش 106 درصدی را تجریه کرده است.در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی نه ماهه سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

میانگین نرخ مصرف هر تن پودر آلومینا از داخل و خارج برای سال مالی قبل 14.8 و 16.7 میلیون ریال بوده است که برای نه ماهه امسال به 25.3  و 39.3 میلیون ریال افزایش یافته است. همچنین میانگین نرخ مصرف هر تن آند وارداتی هم که در سال مالی قبل 27.1 میلیون ریال بوده است، برای نه ماهه امسال به 55.5 میلیون ریال افزایش یافته است.

سایر هزینه های عملیاتی :

در نه ماهه منتهی به اذر سال 96 شرکت در این سرفصل (228) میلیارد ریال هزینه داشته است که برای نه ماهه امسال شرکت در این سرفصل (830) میلیارد ریال هزینه داشته است.این افزایش عمدتا ناشی از رشد زیان تسعیر ارز در سال جاری میباشد.

هزینه مالی :

هزینه مالی فایرا در سال مالی قبل (252) میلیارد ریال بود. این هزینه ها در نه ماهه نخست امسال با افت 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (145) میلیارد ریال کاهش یافته است. مانده تسهیلات مالی جاری و بلند مدت شرکت در پایان آذر ماه 97 به ترتیب 3.1 و 1.5هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان آذر سال قبل کاهش 6 و 1 درصدی را نشان میدهد.همچنین پیگیری موضوع استفاده از مزایای ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور در خصوص بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از بانک صادرات ایران(شعبه طالقانی تهران) که در جلسه مورخ ۹۷/۰۷/۱۷ کمیسیون وصول مطالبات آن بانک با نظر موافق به تصویب رسیده است، در حال طی نمودن مراحل پایانی خود میباشد.

سایر درآمد های غیرعملیاتی :

در دوره نه ماهه منتهی به آذر 96 شرکت (264) میلیارد ریال هزینه غیر عملیاتی داشته است. در دوره نه ماهه امسال شرکت با برنده شدن در موضوع تسویه ریالی تسهیلات ارزی مربوط به سال 96 موفق شده که 1.1 هزار میلیارد ریال درآمد داشته باشد.البته قابل ذکر است این رخداد در سه ماهه نخست امسال محقق شده است.

نتیجه گیری :

علی رغم اینکه 80 درصد هزینه مواد مصرفی شرکت وارداتی است و فایرا ارز مورد نیاز آن را باید از طریق صادرات محصولات خود تامین نماید، در دوره شش ماهه نخست امسال شاهد افزایش فروش داخلی و کاهش فروش صادراتی هستیم. بالا گرفتن محدودیت زیست محیطی در چین که به کاهش مقدار عرضه پودر آلومینا منجر شده باعث شده در حالیکه در گذشته نسبت نرخ آلومینا به شمش آلویمنیوم LME حدود 18 درصد بود برای اوخر فصل پاییز به 27 درصد افزایش یابد.با این حال در بحث نرخ های فروش هم شاهد افزایش هستیم، به طوریکه از مرداد ماه با آزاد سازی نرخ ارز و سقف رقابت در بورس کالا  قیمت فروش محصولات شرکت  به شدت رشد کرده است. بر این اساس حاشیه سود ناخالص شرکت که در نه ماهه سال قبل 13 درصد بود در دوره نه ماهه امسال به 23 درصد افزایش یافته است.

نکته آخر اینکه شرکت برای نیمه دوم و پایان سال 98 پیش بینی کرده است که به ترتیب دو طرح پروژه بازسازي خط ۵ کارگاه احياء قديم و پروژه انتقال مکانيزه پودرآلومينا را به بهره برداری برساند که با تحقق این دو رخداد شاهد کاهش هزینه های تولید شرکت خواهیم بود.

آخرین تحلیل های تکنیکال