بررسی عملکرد شکر شاهرود

on .

شرکت شکر شاهرود(قشکر) در سال مالی منتهی به شهریور ۹۷ با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۱۳۷ ریال سود محقق کرده است این در حالی است که شرکت در سال مالی قبل (۱۸) ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

از دلایل رشد سودآوری شرکت در سال مالی جاری نسبت به سال قبل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ۹ درصدی درامدهای عملیاتی شرکت در این دوره نسبت به سال قبل و رسیدن به مبلغ ۵۸۰ میلیارد ریال. این در حالی است که بهای تمام شده شرکت نیز در این برهه زمانی با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است که نهایتا منجر به افزایش ۵۴ درصدی سود ناخالص شرکت شده است.
  • درآمدهای غیرعملیاتی شرکت در این دوره حدود ۱۸ میلیارد ریال بوده است که نسبت به ۱ میلیارد ریال سال قبل رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است.

 

تولید و فروش

قشکر در سال مالی منتهی به شهریور ۹۷ حدودا ۱۴٫۸ هزار تن شکر از چغندر قند تولید کرده است این در حالی است که مقدار کل شکر تولیدی از چغندرقند در سال مالی ۹۷ در کشور حدود ۲ هزار تن بوده است بنابراین سهم شرکت از کل تولیدات شکر در سال مالی ۹۷ حدود ۰٫۷۴ درصد بوده است.

شرکت در سال مالی منتهی به شهریور ۹۷ حدود ۵۸۰ میلیارد ریال درامد داشته است که نسبت به ۵۳۱ میلیارد ریال سال مالی قبل آن با رشد ۹ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب فروش شرکت را در این دوره نشان می دهد:

شکر استحصال از چغندر با مبلغی بالغ بر 428 میلیارد ریال سهمی 74 درصدی از سبد فروش شرکت را در این دوره به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره حدود 15 هزار تن شکر استحصال از چغندر داشته است که با میانگین 28،503 ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی که شرکت در دوره مشابه سال مالی قبل 12.3 هزار تن شکر استحصالی از چغندر داشته است که با نرخ 26،980 ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته بود. بنابراین می توان گفت قشکر از لحاظ فروش مقداری بهتر از سال قبل عمل کرده است.

نمودار زیر روند نرخ فروش این محصول را طی سال مالی منتهی به شهریور 97 را نشان می دهد(ریال به کیلوگرم)

با توجه به اینکه شکر یک کالای استراتژیک محسوب می شود بنابراین نرخ فروش این محصول توسط سازمان حمایت تعیین می شود. نرخ فروش شکر از 25،769 ریال به ازای هر کیلوگرم در آبان سال 96 به 30،000 ریال به ازای هر کیلوگرم در آذر 97 رسیده است.

 

تفاله خشک نیز از دیگر محصولات مهم شرکت می باشد که در سال مالی 97 با مبلغی بالغ بر 74 میلیارد ریال بوده است که سهمی  13 درصدی از سبد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره 74 هزار تن تفاله خشک و با میانگین نرخ 1 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم فروخته است این در حالی است که در سال مالی قبل تنها موفق به فروش 6.8 هزار تن از این محصول شده بود.   البته قابل ذکر اینکه سهم این محصول از سبد فروش شرکت با اهمیت نمی باشد بنابراین تغییرات این چنینی بر روند سودآوری شرکت خیلی تاثیرگذار نمی باشد.

 

نمودار زیر روند مبلغ فروش ماهانه شرکت را طی سال مالی منتهی به شهریور 97 را نشان می دهد:

مبالغ فروش ماهانه شرکت در سال قبل روندی باثبات را طی نکرده است که البته متناسب با ماهیت کار شرکت های قندی می باشد که عمده فروش خود را طی چند ماه از سال انجام می دهند.

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال مالی قبل حدود 524 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 494 میلیارد ریال سال قبل آن با رشد 6 درصدی همراه بوده است. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را نشان می دهد:

شرکت در سال قبل حدود 100 هزار تن چغندر و با نرخ 3،561 ریال به ازای هر کیلوگرم مصرف کرده است و از این بابت متحمل هزینه 358 میلیارد ریالی شده است که سهمی 69 درصدی از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص داده است.

  • طبق اعلام شورای محترم اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید چغندر بر مبنای عیار ۱۶ مبلغ ۲۷۱۲ ریال کمک کرایه حمل ۴۱۰ ریال تعیین شده است ضمنا به ازای هر تن چغندر تحویلی ۲۰ کیلوگرم تفاله و ۲ کیلوگرم شکر به پیمانکاران تحویل می گردد. احتمالا عیار چغندر مصرفی شرکت بالاتر از 16 بوده است که نرخ خرید آن بیشتر از نرخ تعیینی وزارت جهاد کشاورزی می باشد.
  • سربار تولید شرکت در این دوره حدود 125 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 117 میلیارد ریال مدت مشابه سال قبل با رشد 7 درصدی همراه بوده است. عمده قسمت هزینه های سربار به حقوق و دستمزد، هزینه انرژی و هزینه مواد مصرفی می باشد.

 

  • هزینه مالی شرکت در این دوره حدود 27 میلیارد ریال بوده است که حدودا نصف سود ناخالص شرکت، کمی کمتر از سود عملیاتی و تقریبا معادل سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به شهریور 97 بوده است بنابراین می توان گفت هزینه مالی شرکت در روند سودآوری آن بسیار تاثیرگذار می باشد.

 

نمودار زیر روند هزینه مالی شرکت را در سال های اخیر نشان می دهد:

مطابق با نمودار بالا هزینه های مالی شرکت از سال 93 رو به افزایش بوده است که دلیل آن نیز وضعیت نامناسب فروش شرکت های قندی در پی واردات بی رویه شکر بوده است اما از سال 95 با بهبود وضعیت شرکت روند هزینه های مالی آن نیز رو به کاهش گذاشته است.

 

  • حاشیه سود ناخالص شرکت در سال مالی 97 حدود 10 درصد بوده است این در حالی است که این نسبت برای سال مالی قبل آن حدود 7 درصد بوده است.
  • شرکت در پایان سال مالی منتهی به شهریور 97 حدود (55) میلیارد ریال زیان انباشته داشته است که (275) ریال به ازای هر سهم می باشد و این رقم دو برابر سود خالص سال آن می باشد.

 

نتیجه گیری

شرکت در سال مالی منتهی به شهریور 97 عملکرد خوبی داشته است و سودآوری خود را نسبت به سال قبل آن با رشد همراه کرده است که دلیل این امر را در افزایش تامین چغندر و رشد فروش مقداری آن دانست. که البته سود حاصل از اجاره زمین نیز به کمک شرکت آمده است و سودآوری آن را با رشد همراه ساخته است.

یکی از مواردی که شرکت باید به آن اشاره کافی داشته باشد هزینه های مالی سنگین آن می باشد که سدی در مقابل رشد درآمدهای عملیاتی شرکت می باشد که با مدیریت صحیح باید حل شود.

آخرین تحلیل های تکنیکال