بررسی عملکرد شرکت کاشی پارس

on .

شرکت کاشی پارس که در سال گذشته با سرمایه ۸۷٫۷ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳۲۱ ریال سود داشت ، در نه ماهه منتهی به آذر امسال ۸۱۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۵۸ درصدی همراه بوده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۵۵ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۵۹ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد

مقدار تولید :

شرکت کاشی پارس تولید کننده انواع کاشی و سرامیک ساختمانی است. در سال ۹۶ مجموع تولید کپارس با افت ۱۳ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۳٫۵ میلیون متر مربع کاهش یافته است. مقدار تولید کپارس در نه ماهه منتهی به آذر امسال ۲٫۸ میلیون تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته است.در نمودار زیر روند مقدار تولید شرکت از سال ۹۲ به تفکیک محصولات نشان داده شده است :

فروش :

مبلغ فروش شرکت که در سال 96 به 570 میلیارد ریال رسید، برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با رشد 55 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 664 میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در نه ماهه منتهی به آذر ماه امسال به تفکیک نشان داده شده است :

در سال مالی قبل 373 میلیارد ریال فروش شرکت داخلی و 190 میلیارد ریال آن صادراتی بوده است. در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال مبلغ فروش داخلی به 412 میلیارد ریال و فروش صادراتی 252 میلیارد ریال رسیده است که این مبالغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 47 و 80 درصدی را تجربه کرده است. جدول زیر نرخ، مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است:

در نمودار زیر میانگین نرخ فروش ماهانه کاشی دیوار و پرسلانی شرکت از سال 96 نشان داده شده است:(میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در حالیکه در دوره نه ماهه امسال مبلغ فروش رشد 55 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده 59 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است:

مجموع هزینه مواد مصرفی که مهمترین آن به لعاب اختصاص دارد و عمدتا از طریق شرکت های داخلی تامین می شود، در نه ماهه امسال (219) میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 50 درصدی را تجربه کرده است.همچنین مجموع هزینه های سربار شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 35 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (202) میلیارد ربال رسیده است. نمودار زیر ترکیب هزینه سربار شرکت برای نه ماهه سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه مالی :

مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان آذر 97 نسبت به اذر سال 96 با افت 63 درصدی نسبت به آذر 96 به 28 میلیارد ریال رسیده است. همچنین هزینه مالی کپارس در نه ماهه منتهی به آذر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد 45 درصدی به (8.3) میلیارد ریال افزایش یافته است.

نتیجه گیری :

علاوه بر اینکه مقدار تولید و فروش محصولات شرکت در سال جاری نسبت به سال قبل بهبود یافته است، شاهد افزایش میانگین نرخ فروش محصولات شرکت هم می باشیم. با این حال رشد پرشتاب تر بهای تمام شده موجب شده در نه ماهه امسال حاشیه سود ناخالص شرکت 22 درصد باشد، درحالیکه این نسبت برای مدت مشابه سال مالی قبل 24 درصد بود. اما نکته ای که در گزارش کپارس جلب توجه می کند موجودی یک میلیون تنی کاشی شرکت است که در سال گذشته هم وجود داشت. دو عامل رونق در بازار فروش صادراتی و بهای تمام شده پایین این موجودی ها موجب شده در صورتیکه کپارس بتواند این موجودی را به فروش برساند سود چشمگیری نصیب شرکت شود.

آخرین تحلیل های تکنیکال