بررسی عملکرد سایپا

on .

شرکت سایپا در دوره ۹ ماهه منتهی به آذر امسال با سرمایه ۳۹ هزار میلیارد ریالی، به ازای هر سهم (۱,۲۸۱) ریال زیان محقق کرده است درحالی که در مدت مشابه سال قبل تنها (۷۰) ریال زیان به ازای هر سهم داشت.

از مهمترین دلایل افزایش زیان شرکت در دوره نه ماهه ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افت ۱۱ درصدی میلغ فروش در دوره نه ماهه در مقابل افزایش ۳۷ درصدی بهای تمام شده موجب شده سایپا در این دوره (۲۲) هزار میلیارد ریال زیان ناخالص داشته باشد، درحالیکه در مدت مشابه سال قبل ۹٫۹ هزار میلیارد ریال سود ناخالص داشت.
  • افزایش ۲۵ درصدی هزینه های اداری و فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل
  • افزایش ۴۸ درصدی هزینه های مالی نسبت به مدت مشابه سال قبل
  • در دوره نه امسال شرکت از محل اقلام متفرقه (۴٫۳) میلیارد ریال زیان شناسایی کرده است در حالیکه در مدت مشابه سال قبل از این محل ۴٫۶ هزار میلیارد ریال درآمد داشت.

تولید :

تولید سایپا در ۱۰ ماهه منتهی به دی ماه امسال با کاهش ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۲۵۷ هزار دستگاه رسیده است. در جدول زیر تولید واقعی شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت در سال مالی قبل 119 هزار میلیارد ریال بوده است. این مبلغ در دوره 10 ماهه منتهی به دی امسال با کاهش 18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 71 هزار میلیارد ریال رسیده است.در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در دوره 10 ماهه منتهی به دی امسال به تفکیک نشان داده شده است:

در جدول زیر نرخ، مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است:

بهای تمام شده :

در حالیکه در دوره نه ماهه امسال مبلغ فروش افت 11 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده 37 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مجموع هزینه های مواد مصرفی شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 108 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (82) هزار میلیارد ربال رسیده است.در حالیکه در فصل پاییز تعداد تولیدات شرکت با کاهش 22 درصدی نسبت به فصل تابستان به 62 هزار دستگاه رسیده است، هزینه مواد مصرفی برای این فصل با افزایش 139 درصدی نسبت به فصل تابستان همراه بوده است.در نمودار زیر روند مقدار تولید فصلی و هزینه مواد مستقیم مصرفی در هر فصل نشان داده شده است:( ارقام تولید به هزار دستگاه و هزینه مواد مصرفی به هزار میلیارد ریال است)

هزینه های مالی :

درحالیکه مانده تسهیلات دریافتی شرکت در پایان آذر ماه سال قبل 41 هزار میلیارد ریال بوده است و برای آذر ماه امسال کاهش اندکی یافته است، اما هزینه های مالی شرکت در دوره نه ماهه امسال با افزایش 48 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (16.3) هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

سایر درآمدها و هزینه های غیرعملیاتی :

در نه ماهه منتهی به آذر ماه سال قبل شرکت از محل درآمد فروش اقساطی 4.3 هزار میلیارد ریال درآمد داشته است که در نه ماهه منتهی به آذر امسال هم این درآمد تکرار شده است اما شناسایی (8.3) میلیارد ریال زیان ناشی از تسعیر ارز در این دوره موجب شده سایپا برای نه ماهه امسال به طور خالص (4.3) میلیارد ریال زیان داشته باشد.

نتیجه گیری :

در سال جاری از سرگیری دوباره تحریم های ایالات متحده آمریکا از یکسو و رشد نرخ ارز از سوی دیگر سبب شد شرکت برای تولید محصولات خود با مشکل جدی روبرو گردد، به طوریکه شاهد کاهش 30 درصدی مقدار تولید بوده ایم، متناسب با آن مقدار فروش محصولات هم با کاهش همراه شده است. در نرخ های فروش هم اگرچه شاهد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم اما این افزایش اندک نسبت به رشد هزینه های تولید ناچیز بوده است که این رخداد سبب شده شرکت در دوره سپری شده از سال جاری با زیان عملیاتی مواجه گردد. بر همین اساس در دی ماه مقرر شد نرخ فروش محصولات پرتیراژ مانند خانواد تیبا و پراید 30 درصد و مابقی محصولات بین 50 تا 80 درصد افزایش نرخ دریافت کنند.

نکته دیگر اینکه درحالیکه مانده تسهیلات دریافتی شرکت در سال جاری ثابت بوده است شاهد افزایش هزینه های مالی به سطح (16) هزار میلیارد ریال هستیم که این مبلغ 32 درصد زیان خالص شناسایی شده سایپا برای دوره نه ماهه میباشد.

آخرین تحلیل های تکنیکال