بررسی عملکرد پرداخت الکترونيک سامان کيش

on .

شرکت پرداخت الکترونيک سامان کيش  که در سال مالی منتهی به آذر ۹۶ با سرمایه ۱٫۸ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۸۱۸ ریال سود داشت، در سال مالی منتهی به آذر ۹۷ موفق شده به ازای هر سهم ۱,۲۴۰ ریال سود محقق سازد.

از مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۳۰ درصدی مبلغ درآمدهای عملیاتی در مقابل رشد ۳۳ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال مالی ۹۷ با افزایش ۱۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه گردد.
  • تحقق ۳۶۶ میلیارد ریال درآمد اقلام متفرقه در سال مالی ۹۷، درحالی که در سال مالی قبل شرکت از این محل تنها ۲۲ میلیارد ریال درآمد داشت.

فعالیت شرکت و درآمد عملیاتی :

فعالیت پرداخت الکترونیک سامان در حوزه پرداخت‌های اینترنتی از فروردین ماه سال ۱۳۸۳ آغاز شد و این شرکت به عنوان اولین ارائه‌دهنده خدمات پرداخت اینترنتی در نظام بانکی کشور، ابزارهای پرداخت غیرحضوری را در اختیار متقاضیان قرار داد.مطابق آخرین گزارش های شاپرک با کسب ۳۶ درصد مبلغ تراکنش های ابزار اینترنتی بیشترین سهم در این شاخص را بین شرکتهای فعال این حوزه به خود اختصاص داده است. همچنین در حوزه تراکنش شرکت با در اختیار داشت سهم ۱۸ درصدی در تعداد و ۱۵ درصدی در مبلغ جایگاه دوم را در کشور به خود اختصاص داده است.

مجموع مبلغ درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی ۹۷ با رشد ۳۰ درصدی نسبت به سال مالی قبل به  ۱۲٫۷ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر درآمدهای عملیاتی شرکت برای سال مالی ۹۷ و ۹۶ به تفکیک مقایسه شده است:(ارقام به هزار میلیارد ریال)

بهای تمام شده :

درحالی که مبلغ درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 97 نسبت به 96 افزایش 30 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده در این سال با افزایش 33 درصدی نسبت به سال قبل به (10.6) هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر بهای تمام شده شرکت برای سال مالی 97 و 96 به تفکیک مقایسه شده است:(ارقام به هزار میلیارد ریال)

هزینه مالی :

در پایان آذر سال 96 مانده تسهیلات مالی قبل شرکت 160 میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در پایان آذر امسال به 286 میلیارد ریال افزایش یافته است. 92 درصد تسهیلات دریافتی سال مالی 96 با نرخ 22 درصد بوده است که برای سال مالی 97 تمام تسهیلات شرکت با نرخ 18 درصد تامین شده است. بر همین اساس هزینه مالی سال مالی 97 شرکت با کاهش 61 درصدی نسبت به سال مالی قبل به (59) میلیارد ریال رسیده است.

سایر درآمدهای غیرعملیاتی :

در سال مالی 97 شرکت به لطف سود حاصل از اقلام متفرقه درآمد غیرعملیاتی 419 میلیارد ریالی (18 درصد سود قبل از مالیات سال مالی 97) شناسایی کرده است، درحالی که در سال قبل از این محل تنها 80 میلیارد ریال(5 درصد سود قبل از مالیات سال مالی 96) درآمد داشته است. در نمودار زیر ترکیب درآمد های غیرعملیاتی شرکت برای سال مالی 97 و 96 به تفکیک مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

نتیجه گیری :

سپ در فصل زمستان سال گذشته 269 ریال، بهار امسال 279 ریال، تابستان 292 ریال و در فصل پاییز 400 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که جهش سودآوری در پاییز برای تحقق درآمدهای غیر عملیاتی شرکت در این فصل بوده است. درحالیکه مبلغ درآمدهای عملیاتی شرکت در سال مالی 97 نسبت به 96 افزایش 30 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده در این سال با افزایش 33 درصدی همراه شده است. این رخداد سبب شده حاشیه سود ناخلص سپ در سال مالی 97 به 17 درصد برسد، درحالیکه این نسبت برای سال مالی قبل 19 درصد بود. با این حال شرکت در بخش غیرعملیاتی عملکرد مطلوب تری دارد به طوریکه از یکسو با جایگزینی تسهیلات با نرخ بهره بالا توانسته هزینه های مالی خود را کاهش دهد و از سوی دیگر در افزایش درآمد های غیرعملیاتی کوشیده است. همچنین شرکت به تازگی در نظر دارد سرمایه خود را از محل سود انباشته از 1.8 هزار میلیارد ریال به 3 هزار میلیارد ریال افزایش دهد تا با منابع حاصل از آن به افزايش ظرفيت و توسعه زيرساختهاي مخابراتي، فني و افزايش دستگاه هاي کارتخوان همت گمارد.

آخرین تحلیل های تکنیکال