بررسی عملکرد پتروشیمی زاگرس

on .

شرکت پتروشیمی زاگرس که به عنوان بزرگترین تولید کننده متانول کشور شناخته میشود و در سال مالی ۹۶  توانسته بود با سرمایه ۲٫۴ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۸,۱۲۴ ریال سود داشته باشد، در نه ماهه امسال ۱۳,۹۳۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۲۰۶ درصدی همراه بوده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره نه ماهه امسال میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۱۱۶ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۶۴ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش ۱۶۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد
  • افزایش ۱۵۰ درصدی سایر درآمد های عملیاتی نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶
  • افزایش ۲۴۰ درصدی درآمد های غیرعملیاتی نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶

مقدار تولید :

مهمترین محصول تولید زاگرس متانول است که شرکت ظرفیت تولید سالیانه ۳٫۱۵ میلیون تن از این محصول را دارد. در سال ۹۶ مقدار تولید این محصول با افت ۲ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۳٫۱۲ میلیون تن کاهش یافته است. در نه ماهه سال جاری با توجه به اورهال ۲ ماهه یکی از فازهای شرکت مقدار تولید متانول زاگرس با افت ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲٫۲۲ میلیون تن کاهش یافته است.

فروش :

مبلغ فروش شرکت در سال مالی قبل ۴۴٫۳ هزار میلیارد ریال بود، در نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش ۱۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۵۹٫۴ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.عمده مبلغ فروش شرکت به متانول اختصاص دارد که در سال گذشته حدود ۹۵ درصد آن به خارج از کشور صادر شده است.

در سال ۹۶ مقدار فروش این محصول با افت ۳ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۳٫۱ میلیون تن کاهش یافت. در نه ماهه سال جاری مقدار فروش متانول زاگرس بر خلاف تولید مقداری، با اندکی افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲٫۲ میلیون تن رسیده است.

میانگین نرخ فروش محصولات در سال های گذشته بر اساس نرخ های جهانی و دلار آزاد محاسبه میشد.در سال جاری اما تک نرخی شدن ارز در اردیبهشت ماه موجب شد نرخ تسعیر ارز قیمت گذاری بر اساس نرخ ارز اعلام شده در سامانه نیما محاسبه گردد.

در نه ماهه امسال میانگین نرخ فروش هر تن از این محصول به ۲۶٫۳ میلیون ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۵ درصد بیشتر است.در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه متانول شرکت و قیمت جهانی متانول CFR چین از ابتدای سال ۹۶ نشان داده شده است :

بهای تمام شده :

بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 64 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (21.3) هزار میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است:

هزینه مواد مصرفی شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 67 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (17.9) هزار میلیارد ریال رسیده است . در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی نه ماهه نخست سال 97 به تفکیک نشان داده شده است:

 

شرکت مواد اولیه مورد نیاز خود را عمدتا از پتروشیمی مبین دریافت میکند. میانگین نرخ مصرف گاز خوراک و اکسیژن در نه ماهه نخست به ترتیب 6,790 و 4,906 ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال 96 با افزایش 102 و 38 درصدی همراه بوده است.

حاشیه سود ناخالص :

در نه ماه منتهی به اذر امسال حاشیه سود ناخالص زاگرس به 64 درصد رسیده است، در حالیکه این نسبت در مدت مشابه سال قبل 53 درصد بوده است. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه های عمومی و اداری :

هزینه عمومی و اداری شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 55 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (6.5) هزار میلیارد ریال رسیده است .در نمودار زیر تغییرات هزینه های عمومی و اداری شرکت برای دوره نه ماهه سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

درآمد عملیاتی و غیر عملیاتی :

مجموع درآمد های عملیاتی و غیر عملیاتی شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 214 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 1.9 هزار میلیارد ریال رسیده است .در نمودار زیر تغییرات درآمد های عملیاتی و غیر عملیاتی شرکت برای دوره نه ماهه سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

نتیجه گیری :

درحالیکه در مدت سپری شده از سال جاری تعمیرات واحد دوم شرکت موجب شد تا زاگرس از نظر تولید و فروش مقداری نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبودی نداشته باشد اما رشد نرخ فروش متانول که بواسطه افزایش نرخ ارز رخ داده است باعث شده تا درآمدهای عملیاتی شرکت با جهش همراه گردد. زاگرس در فصل بهار به ازای هر سهم 1,811 ریال، در تابستان 7,242 ریال و در پاییز 4,881 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. علت جهش سود شرکت در تابستان آزادسازی نرخ ارز در مرداد ماه است درحالیکه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها از مهر ماه اعمال گردید که اثر این رخداد موجب افت سود شرکت در پاییز نسبت تابستان است.

با این حال با توجه به کاهش قیمت جهانی متانول و عدم تحقق درآمد های تسعیر ارز پیش بینی میشود سودآوری فصل زمستان نسبت به سایر فصول سال جاری کمتر باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت شروع دوباره تحریم های صنعت پتروشیمی است که اگرچه در سال جاری از نظر مقداری نتوانسته تاثیر چندانی بر فعالیت شرکت بگذارد اما احتمالا از یکسو تخفیف را چاشنی نرخ های فروش شرکت بگرداند و از سوی دیگر هزینه های حمل و فروش را با افزایش همراه سازد.

آخرین تحلیل های تکنیکال