بررسی وضعیت فولاد کاوه جنوب کيش

on .

شرکت فولاد کاوه جنوب کيش که در سال مالی ۹۶  توانسته بود با سرمایه ۷ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۲۲۸ ریال سود داشته باشد، در نه ماهه منتهی به آذر امسال ۷۱۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۳۶۸ درصدی همراه بوده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره نه ماهه امسال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۱۱۲ درصدی مبلغ فروش در مقابل رشد ۹۱ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش ۱۷۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد
  • تحقق ۵۸۶ میلیارد ریال سایر درآمدهای عملیاتی

تولید :

کاوه دارای دو کارخانه احیا مستقیم به منظور تولید آهن اسفنجی جمعا به ظرفیت ۱٫۹ میلیون تن می باشد که در سالهای ۹۰ و ۹۱ مورد بهره برداری قرار گرفته است. لازم به ذکر است کارخانه مذکور قابلیت ارتقا تا ظرفیت ۲٫۳ میلیون تن در سال را دارد. همچنین این شرکت دارای دو واحد تولید شمش فولادی هر کدام به ظرفیت ۱٫۲ میلیون تن می باشد که یک واحد آن در سال ۹۴ مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفته و در مهر ماه ۹۵ افتتاح گردید. بخش عمده ای از آهن اسفنجی تولیدی کاوه، در تولید شمش بیلت مورد استفاده شرکت قرار می گیرد.

کاوه در نه ماهه امسال ۱٫۱ میلیون تن آهن اسفنجی تولید کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد بیشتر بوده است.همچنین مقدار تولید شمش بیلت در این دوره با افزایش ۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۷۶۵ هزار تن رسیده است .

طرحهای توسعه

در جدول زیر، مشخصات طرحهای توسعه شرکت آورده شده است :

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت در نه ماهه امسال با افزایش 112 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 23.4 هزار میلیارد ریال (24 درصد بیشتر از مجموع مبلغ فروش سال 96) رسیده است.ترکیب مبلغ فروش شرکت برای نه ماهه امسال به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش شرکت در سال جاری به تفکیک محصولات با عملکرد سال 96 مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند مقدار فروش ماهانه انواع محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (هزار تن )

در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه انواع محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 91 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (15.5) هزار میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است:

عمده مواد مصرفی شرکت به گندله سنگ آهن اختصاص دارد که شرکت این ماده را تماما از معادن داخل کشور تامین مینماید. مقدار مصرف این ماده در نه ماهه سال قبل 1.5 میلیون تن بوده است که برای نه ماهه امسال هم در این سطح بوده است. نرخ مصرف هر تن گندله در نه ماهه سال جاری 6.6 میلیون ریال بوده است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 65 درصدی را تجربه کرده است.لازم به ذکر است که نرخ فروش گندله معادن سنگ آهن کشور به فولاد سازان داخلی بر اساس 21.5 درصد قیمت فروش شمش شرکت فولاد خوزستان تعیین میگردد.

هزینه سربار شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 78 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (6.6) هزار میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر تغییرات هزینه سربار شرکت به تفکیک برای دوره نه ماهه سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

حاشیه سود ناخالص :

در نه ماه منتهی به اذر امسال حاشیه سود ناخالص کاوه به 34 درصد رسیده است، در حالیکه این نسبت در مدت مشابه سال قبل 26 درصد بوده است. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه های عمومی و اداری :

هزینه عمومی و اداری شرکت در دوره نه ماهه منتهی به آذر امسال با افزایش 191 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (737) میلیارد ریال رسیده است .در نمودار زیر تغییرات هزینه های عمومی و اداری شرکت برای دوره نه ماهه سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال )

هزینه مالی :

مانده تسهیلات جاری شرکت در پایان آذر امسال 7.1 هزار میلیارد ریال بوده است که این مبلغ نسبت به پایان آذر ماه سال قبل افزایش 18 درصدی را تجربه کرده است. هزینه های مالی هم دوره 9 ماهه امسال با رشد 72 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (2.1) هزار میلیارد ریال کاهش یافته است .

نتیجه گیری :

در سال مالی جاری رشد نرخ دلار و قیمت جهانی فولاد موجب شد تا مبلغ فروش شرکت با جهش چشمگیر همراه گردد.از سوی دیگر رشد پرشتاب درآمد نسبت به بهای تمام شده موجب شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت روند صعودی را طی کند. علی رغم تحریم ها مقدار فروش محصولات هم نسبت به سال قبل بهبود داشته است. با این حال شرکت در کنترل هزینه های عمومی و  غیرعملیاتی موفق نبوده است. در قسمت هزینه های عمومی شاهد رشد هزینه مطالبات مشکوک الوصول بودیم و با افزایش تسهیلات دریافتی، شرکت با رشد هزینه های مالی روبرو بوده است.

آخرین تحلیل های تکنیکال