بررسی عملکرد شرکت آلومينيوم ايران

on .

شرکت آلومينيوم ايران  که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۵٫۲ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم تنها ۱۳۳ ریال سود داشت، در نه ماهه منتهی به آذر امسال توانسته ۶۰۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیر ۱٫۲ هزار درصدی را تجربه کرده است.

از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در دوره نه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۷۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش ۵۲ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره نه ماهه منتهی به اذر امسال با افزایش ۲۰۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ همراه گردد
  • کاهش ۴۰ درصدی هزینه مالی نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶
  • فایرا در دوره ۹ ماهه منتهی به اذر امسال ۱٫۲ هزار میلیارد ریال درآمد غیر عملیاتی محقق کرده است، این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل شرکت از این محل (۳۰۱) میلیارد ریال هزینه داشت.

مقدار تولید:

شرکت در سال ۹۶ با تولید ۱۳۸ هزار تن انواع شمش آلومینیومی سهم ۵۰ درصدی در تولید داخلی این محصولات داشته است. در سال مالی ۹۷ مجموع مقدار تولید شرکت در همین سطح بوده است. در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مبلغ فروش شرکت که در سال مالی 96 حدود 14.6 هزار میلیارد ریال بود، در سال مالی 97 به 28.1 هزارمیلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش شرکت در شش ماهه سال مالی 97 به تفکیک محصولات با سال مالی 96 و مدت مشابه سال مالی 96 مقایسه شده است:

در نمودار زیر روند قیمت جهانی آلومینیوم در بازار LME  از ابتدای سال 96 نشان داده شده است:( ارقام دلار به تن)

در نمودار زیر روند نرخ فروش ماهانه محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در حالی که در دوره نه ماهه سال مالی 97 مبلغ فروش رشد 71 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده تنها 52 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نه ماهه سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

هزینه مواد مصرفی شرکت در نه ماهه سال 97 حدود 6.8 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال مالی 96 افزایش 106 درصدی را تجریه کرده است.در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی نه ماهه سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

میانگین نرخ مصرف هر تن پودر آلومینا از داخل و خارج برای سال مالی 96 حدود 14.8 و 16.7 میلیون ریال بوده است که برای نه ماهه 97 به 25.3  و 39.3 میلیون ریال افزایش یافته است. همچنین میانگین نرخ مصرف هر تن آند وارداتی هم که در سال مالی 96 حدود 27.1 میلیون ریال بوده است، برای نه ماهه سال مالی 97 به 55.5 میلیون ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر روند قیمت جهانی پودر آلومینا از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : ( ارقام دلار به تن)

حاشیه سود ناخالص :

در نه ماهه سال مالی 97 حاشیه سود ناخالص فایرا به 23 درصد رسیده است، این نسبت در مدت مشابه سال قبل 13 درصد بود. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

سایر هزینه های عملیاتی :

در نه ماهه منتهی به اذر سال 96 شرکت در این سرفصل (228) میلیارد ریال هزینه داشته است که برای نه ماهه سال 97 شرکت در این سرفصل (830) میلیارد ریال هزینه داشته است.این افزایش عمدتا ناشی از رشد زیان تسعیر ارز در سال جاری میباشد.

هزینه مالی :

هزینه مالی فایرا در سال مالی 96 حدود (252) میلیارد ریال بود. این هزینه ها در نه ماهه منتهی به آذر 97 با افت 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (145) میلیارد ریال کاهش یافته است. مانده تسهیلات مالی جاری و بلند مدت شرکت در پایان آذر ماه 97 به ترتیب 3.1 و 1.5هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به پایان آذر سال 96 کاهش 6 و 1 درصدی را نشان میدهد. همچنین پیگیری موضوع استفاده از مزایای ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور در خصوص بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از بانک صادرات ایران(شعبه طالقانی تهران) که در جلسه مورخ ۹۷/۰۷/۱۷ کمیسیون وصول مطالبات آن بانک با نظر موافق به تصویب رسیده است، در حال طی نمودن مراحل پایانی خود میباشد.

سایر درآمد های غیرعملیاتی :

در دوره نه ماهه منتهی به آذر 96 شرکت (264) میلیارد ریال هزینه غیر عملیاتی داشته است. در دوره نه ماهه 97 شرکت با برنده شدن در دعوی تسویه ریالی تسهلات ارزی مربوط به سال 96 موفق شده که 1.1 هزار میلیارد ریال درآمد داشته باشد.البته قابل ذکر است این رخداد در سه ماهه نخست 97 محقق شده است.

نتیجه گیری :

فایرا در بهار 97 به ازای هر سهم 348 ریال، در تابستان 46 ریال و در پاییز 210 ریال سود محقق کرده است. علی رغم اینکه 80 درصد هزینه مواد مصرفی شرکت وارداتی است و فایرا ارز مورد نیاز آن را باید از طریق صادرات محصولات خود تامین نماید، در دوره نه ماهه سال 97 شاهد افزایش فروش داخلی و کاهش فروش صادراتی هستیم. بالا گرفتن محدودیت زیست محیطی در چین که به کاهش مقدار عرضه پودر آلومینا منجر شده باعث شده در حالیکه در گذشته نسبت نرخ آلومینا به شمش آلویمنیوم LME حدود 18 درصد بود برای اوخر فصل پاییز سال 97 به 27 درصد افزایش یابد. با این حال در بحث نرخ های فروش هم شاهد افزایش هستیم، به طوریکه از مرداد ماه سال قبل و با آزاد سازی نرخ ارز و سقف رقابت در بورس کالا  قیمت فروش محصولات شرکت  به شدت رشد کرده است. بر این اساس حاشیه سود ناخالص شرکت که در نه ماهه سال 96 حدود 13 درصد بود در دوره نه ماهه سال 97 به 23 درصد افزایش یافته است. نکته آخر اینکه شرکت برای نیمه دوم و پایان سال 98 پیش بینی کرده است که به ترتیب دو طرح پروژه بازسازي خط ۵ کارگاه احياء قديم و پروژه انتقال مکانيزه پودرآلومينا را به بهره برداری برساند که با تحقق این دو رخداد شاهد کاهش هزینه های تولید شرکت خواهیم بود.

آخرین تحلیل های تکنیکال