تحلیل بنیادی شرکت کربن ایران

on .

شرکت کربن ایران ( شکربن ) در اسفند ماه 40 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به بهمن ماه ( 22 میلیارد تومان ) 82% رشد داشته است. فروش مقداری محصولات شرکت نسبت به بهمن ماه 805 رشد داشته است.

شرکت در سال 97 در مجموع 268 میلیارد تومان فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل آن ( 149 میلیارد تومان ) 80% رشد یافته است.

فروش مقداری محصولات در این مدت حدود 2 هزار تن کاهش پیدا کرده است اما رشد 90% نرخ فروش محصولات هم پوششی بر کاهش فروش مقداری بوده و هم رشد 80% فروش ریالی را باعث شده است.

حاشیه سود ناویژه شرکت به صورت فصلی در سال 97 به ترتیب 21%، 30%، 30% بوده است. البته با توجه به موجودی مواد اولیه در پایان دوره با نرخ بالاتر و از طرفی کاهش نرخ فروش محصولات نسبت به سه ماهه پائیز، احتمالا حاشیه سود ناویژه در سه ماهه پایانی سال کاهش پیدا کند.

با توجه به فزونی عرضه بر تقاضای دوده در داخل کشور و حتی احتمال واردات با نرخ پائین شرکت های تولید کننده این محصول حتما باید تلاش بیشتری در راستای بازاریابی محصولات خود در سطح بین المللی داشته باشند.

با توجه به اینکه عمده تقاضای دوده در تولید لاستیک می باشد، کشورهایی به مانند چین و هند به دلیل نیروی کار ارزان و تولید مقرون به صرفه لاستیک بیشترین تقاضا را در سالهای پیش رو برای دوده خواهند داشت.

البته ترکیه به دلیل همسایگی و روابط مناسب سیاسی و هزینه حمل پائین تر جزء بازارهای جذاب می باشد.

از نکات مثبت صنعت دوده در سال 97 تولید شرکت های بزرگ با حداکثر ظرفیت تولید، تامین نیاز داخل و صادرات مازاد محصول و عدم کمبود مواد اولیه ( و ایجاد وقفه در فرآیند تولید ) و افزایش نرخ محصولات متناسب با افزایش نرخ مواد اولیه بوده است.

در بخش صادرات نیز شرکت ها به خوبی عمل کرده اند و صادرات 400 هزار تنی در سال رکورد جدیدی در این بخش به ثبت رساند.

تولید طبق برنامه و بودجه تایرسازان در صورت نبود مشکلات واردات مواد اولیه همچون کائوچوی طبیعی که البته امسال تا حدودی تولید تایرسازان به دلیل همین عامل کاهش پیدا کرد باعث خواهد شد که تقاضای دوده در داخل در ماکزیمم خود یعنی حدود 90 هزار تن باشد و باز 40 هزار تنی مازاد عرضه دوده در داخل کشور وجود دارد.

کاهش تولید دوده صنعتی در چین به دلیل کمبود برخی مواد اولیه درکنار مشکلات زیست محیطی باعث شد هم قیمت های جهانی بالا برود و هم جای بیشتری برای صادر کنندگان کشورمان در بازارهای جهانی باز شود.

رشد متوسط سالانه تقاضای جهانی دوده با نرخ رشد مرکب سالانه 5% به طور متوسط طبق پیش بینی ها و افزایش ظرفیت تولید تایر در کشور در صورت اجرای طرح های توسعه ای در کشور که در صورت اجرا البته با کندی هم پیش می روند باعث خواهد شد این صنعت ( دوده ) در بلند مدت توجیه سرمایه گذاری را داشته باشد.

در مجموع شرکت گزارش خوبی را روانه کدال کرده است و رکورد فروش ماهانه شرکت در سال 97 در اسفند ماه شکسته شده است.

جدول و نمودارهای زیر تولید و فروش ماهانه شرکت را نشان می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه كليك كنيد براي نمايش ادامه نمايش كل