بررسی عملکرد کاشی و سرامیک سینا

on .

صنایع کاشی و سرامیک سینا در دوره نه ماهه منتهی به آذر ماه ۹۷ با سرمایه ۵۲۹ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳۱۴ ریال سود محقق کرده است که نسبت به ۱۷۰ ریال سود هر سهم مدت مشابه سال مالی ۹۶ با رشد ۸۵ درصدی همراه بوده است.

از دلایل رشد سودآوری شرکت در این دوره نسبت به نه ماهه سال ۹۶ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رشد ۵۵ درصدی درآمدهای عملیاتی شرکت در این دوره نسبت به مدت مشابه سال مالی ۹۶ و رسیدن به مبلغ ۱،۲۷۵ میلیارد ریال. از سویی دیگر بهای تمام شده شرکت نیز در این دوره با رشد ۴۲ درصدی همراه بوده است که نهایتا منجر به افزایش ۱۰۵ درصدی سود ناخالص شرکت در این دوره شده است.
  • کاهش ۷ درصدی هزینه های عمومی، اداری و فروش در نه ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ و رسیدن به مبلغ (۶۳) میلیارد ریال.

 

تولید و فروش

شرکت به تولید و فروش انواع کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی می پردازد. جدول زیر ظرفیت تولیدی شرکت را نشان می دهد:

مبلغ فروش شرکت در دوره نه ماهه سال مالی 97 حدود 1،279 میلیارد ریال بوده است که نسبت به مبلغ فروش 825 میلیارد ریالی مدت مشابه سال 96 با رشد 55 درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر ترکیب سبد فروش شرکت را در این دوره نشان می دهد:

کاشی دیوار مهمترین محصول شرکت می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر 937 میلیارد ریال سهمی 74 درصدی از سبد فروش شرکت را به خود اختصاص داده است. شرکت در این دوره 4.1 میلیون متر مربع از این محصول را با میانگین نرخ 224 هزار ریال به ازای هر متر مربع به فروش رسانده است این در حالی است که نرخ فروش این محصول در بهمن ماه به 261 هزار ریال به ازای هر متر مربع و در اسفند ماه نیز با افت به 230 هزار ریال به ازای هر متر مربع رسیده است.

نمودار زیر روند نرخ فروش این محصول را طی سال جاری نشان می دهد(ریال به متر مربع):

با توجه به نمودار بالا، روند نرخ فروش این محصول طی سال جاری همراستا با جهش نرخ ارز از اوایل تابستان با جهش همراه شده است به طوری که از 189 هزار ریال به ازای هر متر مربع در تیر ماه به 261 هزار ریال به ازای هر متر مربع در بهمن ماه رسیده است.

کاشی کف نیز از دیگر محصولات شرکت می باشد که با مبلغ فروشی بالغ بر 223 میلیارد ریالی سهمی 18 درصدی از سبد فروش شرکت در نه ماهه سال 97 داشته است.

شرکت در این دوره 917 هزار متر مربع و با میانگین نرخ 243 هزار ریال به ازای هر متر مربع فروخته است. این در حالی است که نرخ فروش این محصول در اسفند ماه به 286 هزار ریال به ازای هر متر مربع رسیده است که رشدی 17 درصدی نسبت به میانگین نه ماهه داشته است.

نمودار زیر روند نرخ فروش این محصول را طی سال جاری نشان می دهد(ریال به متر مربع)

با توجه به نمودار بالا، نرخ فروش این محصول نیز به مانند کاشی دیوار از اوایل تابستان رو به افزایش گذاشت و روند مثبتی را طی کرده است.

نمودار زیر روند مبلغ فروش ماهانه شرکت را نشان می دهد(میلیون ریال)

 

مبلغ فروش شرکت در سایه رشد نرخ فروش روند مثبتی را طی می کند و به 227 میلیارد ریال در اسفند ماه رسیده است.

 

بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در نه ماهه سال مالی 97 بالغ بر 932 میلیارد ریال بوده است که نسبت به 655 میلیارد ریال مدت مشابه سال 96 رشدی 42 درصدی را تجربه کرده است. نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را طی این دوره نشان می دهد:

مواد مستقیم مصرفی با 413 میلیارد ریال سهمی 46 درصدی از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص داده است که بیشترین حجم ماده مصرفی متعلق به لعاب می باشد. کساوه در این دوره 3.6 هزار تن لعاب و با میانگین نرخ 49 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم مصرف کرده است.

هزینه سربار شرکت در این دوره حدود 343 میلیارد ریال بوده است که 39 درصد از بهای تمام شده شرکت را شامل شده است. عمده ترین بخش از هزینه های سربار به هزینه های حقوق و دستمزد تعلق داشته است.

 

  • حاشیه سود ناخالص شرکت در دوره نه ماهه سال مالی 97 حدود 27 درصد بوده است این در حالی است که این نسبت در نه ماهه نخست سال مالی 96 حدود 21 درصد و در پایان سال مالی قبل نیز به 18 درصد رسیده بود.
  • شرکت در پایان نه ماهه نخست سال مالی 97 بالغ بر 290 میلیارد ریال سود انباشته داشته است که 549 ریال به ازای هر سهم می باشد.

 

نتیجه گیری

شرکت در دوره نه ماهه نخست سال مالی جاری عملکرد مطلوبی داشته است به طوری که سودآوری خود را با رشد قابل توجهی همراه ساخته است که این امر در سایه رشد نرخ فروش محصولات همراستا با جهش قیمتی ارز بوده است. با توجه به اینکه شرکت در ماه های اخیر نرخ فروش محصولات خود را افزایش داده است و احتمالا در ماه های آتی نیز با رشد نرخ ارز مواجه باشیم، بنابراین می توان انتظار رشد درآمدهای شرکت و به تبع آن سودآوری شرکت را داشت.

آخرین تحلیل های تکنیکال