بررسی وضعیت شرکت فنر سازي خاور

on .

شرکت فنر سازي خاور که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریالی به ازای هر سهم (۴۷۹) ریال زیان داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریالی، ۱۶۴ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند. از مهمترین دلایل سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۶۳ درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش ۱۶ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال مالی ۹۷ به ۸۲ میلیارد ریال برسد، در حالیکه در سال ۹۶ شرکت (۱۶) میلیارد ریال زیان ناخالص داشت.

تولید :

فنر سازي خاور تامین کننده بخشی از نیاز های کارخانجات خودروسازی و صنایع ریلی کشور به فنرهای تخت و لایه میباشد. نیاز سالیانه کشور به این محصولات در حدود ۳۶ هزا تن است.مجموع تولید خفنر در سال ۹۶ حدود ۳ هزار تن بوده است که این مقدار برای سال ۹۷ به ۲٫۹ هزار تن کاهش یافته است. در نمودار زیر روند مقدار تولید شرکت از سال ۹۲ به تفکیک محصولات نشان داده شده است : (ارقام به تن)

فروش :

در سال 96 مجموع مبلغ فروش شرکت 214 میلیارد ریال بود، که برای سال مالی 97 با رشد 63 درصدی به 348 میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش ماهانه محصولات نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در سال مالی 97 بهای تمام شده شرکت با افزایش 16 درصدی نسبت به سال 96 به (266) میلیارد ریال رسیده است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مجموع هزینه مواد مصرفی خفنر در سال 97 به (160) میلیارد ریال رسیده است که این مبلغ نسبت به سال مالی 96 افزایش 41 درصدی را تجربه کرده است . در سال قبل 44 درصد مواد اولیه شرکت از واردات تامین میشد که برای سال 97 به 10 درصد کاهش یافته است. در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

هزینه مالی :

مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان اسفند 97 نسبت به اسفند سال 96 با رشد 271 درصدی به 75 میلیارد ریال رسیده است. بر این اساس هزینه مالی خفنر در سال مالی 97 نسبت به سال 96 با رشد 81 درصدی به (7.9) میلیارد ریال افزایش یافته است.

نتیجه گیری :

خفنر در فصل بهار به ازای هر سهم (35) ریال زیان، در تابستان 58 ریال، در پاییز 35 ریال و در زمستان 106 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. اگرچه شرکت در سال 97 در مقدار تولید و فروش اکثر محصولات خود با کاهش روبرو بوده است اما افزایش نرخ فروش موجب شده مبلغ فروش در این سال بهبود یابد. این عامل در کنار فروش شرکت از موجودی های سال 96 موجب شده است تا خفنر برای سال مالی 97 به سودآوری برسد.

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه كليك كنيد براي نمايش ادامه نمايش كل