بررسی عملکرد شرکت باما

on .

شرکت باما که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۸۷۰ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده ۲,۴۴۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند. از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۲۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل افت ۲۶ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال مالی ۹۷ با افزایش ۷۷ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه گردد.
  • تحقق ۳۸۳ میلیارد ریال سود حاصل از تسعیر ارز در سال ۹۷
  • افزایش ۳۷۳ درصدی درآمدهای سرمایه گذاری نسبت به سال ۹۶

مقدار تولید:

شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتا با استخراج ماده اولیه از معادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید می کند. همچنین شرکت با در اختیار داشتن ۹۸ درصد از مالکیت شرکت ذوب روی اصفهان عملا ظرفیت ۱۲ هزار تن تولید شمش و اکسید روی را نیز در مجموعه خود در اختیار دارد و می تواند به طور پیوسته مراحل تولید را از خاك معدن تا شمش روی طی کند. مهم ترین محصول شرکت اصلی، کنسانتره سولفور روی و سرب است . مالکیت معادن موجب شده است که این شرکت برای تولید روی با مشکل مواجه نباشد و حاشیه سود ناخالص آن از باقی شرکت های حاضر در بازار سرمایه بیشتر باشد. در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

در سال 96 مجموع مبلغ فروش شرکت 1.8 هزار میلیارد ریال بود، که برای سال مالی 97 با افزایش 21 درصدی به 2.2 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :

قیمت گذاری محصولات بر حسب قیمت های جهانی روی، سرب و نرخ دلار صورت میگیرد. با توجه به اینکه عیار سولفور روی 48 درصد و عیار سولفور سرب 60 درصد است مشاهده میشود که علی رغم بالاتر بودن قیمت جهانی روی نسبت به سرب، میانگین نرخ فروش سولفور سرب کاما نسبت به سولفور روی بیشتر است. در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش شمش روی و سرب فسرب نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش قیمت جهانی شمش روی و سرب نشان داده شده است : (دلار به تن)

بهای تمام شده :

در سال مالی 97 بهای تمام شده کاهش 26 درصدی را نسبت به سال 96 تجربه کرده است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مجموع هزینه های مواد مصرفی کاما در سال مالی 97 بدون تغییر نسبت به سال مالی قبل به (654) میلیارد ربال بوده است. در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص کاما  به 67 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 46 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

سایر درآمدهای عملیاتی :

کاما در سال 97 از محل وسد تسعیر ارز درآمد 383 میلیارد ریالی (23 درصد سودعملیاتی سال 97) محقق نموده است در حالیکهدر سال 96 شرکت از این محل درآمد خاصی نداشته است.

درآمدهای سرمایه گذاری :

در سال 96 شرکت 167 میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری داشت که برای سال 97 این مبلغ به 791 میلیارد ریال  (23 درصد سود خالص سال 97) افزایش یافته است. عمده سود سرمایه گذاری کاما از شرکت ذوب روی اصفهان شامل میشود که درآمد آن در سال 97 با افزایش 223 درصدی نسبت به سال 96 به 975 میلیارد ریال رسیده است.

نتیجه گیری :

کاما در فصل بهار به ازای هر سهم 147 ریال، در تابستان 504 ریال، در پاییز 563 ریال و در زمستان 1,228 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. کاما در سال 97 به علت مشکلات بوجود آمده بواسطه تحریمها تنها دو سوم تولید کنسانتره سولفور روي و نیمی از تولید شمش روی خود را به فروش رسانده است، با این حال افزایش نرخ های فروش محصولات به قدری بوده است که مبلغ فروش نسبت به سال 96 با بهبود همراه شده است. این عامل همچنین باعث شده است حاشیه سود ناخالص شرکت نسبت به سال 96 متحول گردد. از سوی دیگر شاهد آن هستیم که شرکت ذوب روی اصفهان که 99 درصد سهام آن در اختیار کاماست، در سال 97 عملکرد بسیار مناسبی داشته است.

برای سال 98 با توجه به موجودی بالای محصولات شرکت که با بهای تمام شده پایین تولید شده و روند صعودی نرخ ارز، در صورتیکه صورتیکه مشکلات صادراتی رفع گردد و در سطح بین الملل تنش های تجاری بین آمریکا و چین مرتفع شود سودآوری شرکت به شدت پتانسیل افزایش را خواهد داشت.

آخرین تحلیل های تکنیکال