بررسی عملکرد زگلدشت

on .

زگلدشت که در سال مالی منتهی به اسفند سال ۹۶ با سرمایه ۲۰۰ میلیارد ریال ۴۷۷ ریال سود به ازای هر سهم داشت، برای سال مالی ۹۷ موفق شده این مبلغ را به ۱,۲۷۳ ریال افزایش دهد.

از مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۴۵ درصدی مبلغ درآمد های عملیاتی در مقابل افزایش ۳۳ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۷ با افزایش ۸۳ درصدی نسبت به سال مالی ۹۶ همراه گردد.
  • افزایش ۴۳۳ درصدی درآمدهای متفرقه نسبت به سال ۹۶

مقدار تولید و فروش :

مهمترین تولید این شرکت شیر خام است. در ایران سالیانه ظرفیت تولید ۸٫۲۶ میلیون تن شیر وجود دارد که این مقدار ۱٫۱ درصد تولید شیر در جهان است.زگلدشت در سال ۹۷ توانسته مقدار تولید این محصول را نسبت به سال ۹۶ با افزایش ۱ درصدی به ۳۹ هزار تن برساند. نمودار زیر روند مقدار تولید و فروش شیر از سال ۹۲ تا به امروز را در شرکت نشان میدهد : (ارقام به هزار تن)

فروش :

در سال 96 زگلدشت 37.9 هزار تن شیر خام را به میانگین هر تن 13.3 میلیون ریال به فروش رساند که برای سال 97 مقدار فروش این محصول 38 هزار تن و نرخ فروش هر تن به 18.5 میلیون ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال 97 را نشان داده شده است :

در نمودار زیر میانگین نرخ فروش ماهانه شیر خام از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : ( میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در سال مالی 97 بهای تمام شده زگلدشت با افزایش 33 درصدی نسبت به سال 96 به (554) میلیارد ریال رسیده است.نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مستقیم مصرفی شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

عمده مواد مستقیم مصرفی جهت خوراک دام در کشور وارداتی است که دولت در حمایت از این صنعت واردات این مواد را مشمول استفاده از ارز دولتی کرده است. جدول زیر تغییرات نرخ مواد اولیه مصرفی شرکت در سالهای مختلف را نشان میدهد: (هزار ریال به کیلوگرم)

 

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص زگلدشت  به 31 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 25 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه مالی :

مانده تسهیلات دریافتی شرکت در اسفند سال 97 با کاهش 94 درصدی نسبت به اسفند سال 96 به 2.7 میلیارد ریال رسیده است و هزینه های مالی هم با افت 19 درصدی به 12.5 میلیارد ریال کاهش یافته است.

سایر درآمد های غیرعملیاتی :

در سال 96 شرکت از فروش دارايي هاي زيستي مولد 11 میلیارد ریال درآمد داشته است که برای سال 97 به 61 میلیارد ریال افزایش یافته است.

نتیجه گیری :

زگلدشت در فصل بهار به ازای هر سهم 114 ریال، در تابستان 235 ریال، در پاییز 451 ریال و در زمستان 473 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. اگرچه حساسیت ها بر روی افزایش نرخ شیر از سوی نهاد های دولتی بسیار بالاست اما نگاهی به وضعیت شرکت در سال 97 نشان میدهد افزایش نرخ فروش شیر از رشد اقلام بهای تمام شده پیش گرفته است، به طوریکه حاشیه سود سال 97 زگلدشت با افزایش 6 درصدی نسبت به سال 96 به 31 درصد افزایش یافته است.همچنین در سال 97 شرکت توانسته است با تسهیلات مالی دریافتی خود را به حداقل برساند که این رخداد در سودآوری شرکت برای سال 98 تاثیر گذار خواهد بود.

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه كليك كنيد براي نمايش ادامه