بررسی وضعیت شرکت سيمان خوزستان

on .

شرکت سيمان خوزستان که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۶۵۰ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۴۲۱ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده ۱,۱۱۰ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند. از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۱۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل کاهش ۹ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال مالی ۹۷ با افزایش ۶۴ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه گردد
  • تحقق ۶۸ میلیارد ریال سایر درآمد عملیاتی
  • تحقق ۴۵ میلیارد ریال سایر درآمد غیرعملیاتی

مقدار تولید:

مقدار فروش کلینکر و سیمان شرکت در سال مالی ۹۷ به ترتیب ۱٫۳ و ۰٫۸ میلیون تن بوده است که نسبت به سال ۹۶ با کاهش همراه بوده است.در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت در سال مالی 96 حدود 2.5 هزار میلیارد ریال بوده است که برای سال مالی 97 به 2.8 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه انواع محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

در حالیکه در سال مالی 97 مبلغ فروش رشد 11 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده 9 درصد کاهش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مجموع هزینه های سربار  در سال مالی 97 با افزایش 10 درصدی نسبت به سال مالی قبل به (1.42) هزار میلیارد ربال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب هزینه سربار سال 97 و 96 به تفکیک مقایسه شده است :

سایر درآمد های عملیاتی :

در سال مالی 97 شرکت از محل سود تسعیر ارز 68 میلیارد ریال درآمد داشته است درحالیکه سال مالی 96 سخوز درآمدی از این محل نداشته است.

هزینه مالی :

مانده تسهیلات جاری شرکت در پایان اسفند سال مالی 96 حدود هزار میلیارد ریال بوده است که نرخ بهره نیمی از آن 15 درصد و مابقی 18 درصد بوده است.در پایان اسفند 97 مانده تسهیلات جاری سخوز به 1.1 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که نیمی  از آن 21 درصد و مابقی 18 درصد بوده است. بر همین اساس هزینه های مالی شرکت در سال مالی 97 با رشد 79 درصدی نسبت به سال مالی 96 به (229) میلیارد ریال افزایش یافته است.

درآمدهای سرمایه گذاری :

در سال 96 شرکت 4 میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری داشته است که عمده آن به سود حاصل از سپرده گذاری اختصاص داشته است. در سال 97 درآمد سرمایه گذاری شرکت به 38 میلیارد ریال افزایش یافته است.

نتیجه گیری :

سيمان خوزستان در فصل بهار سال 97 به ازای هر سهم 137 ریال، در تابستان 382 ریال، در پاییز 240 ریال و در زمستان 351 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است.در سال 97 اگرچه شرکت در مقدار تولید و فروش موفق نبوده است اما افزایش نرخ فروش انواع سیمان موجب شده است که مجموع مبلغ فروش سخوز نسبت به سال 96 با بهبود همراه باشد. از سوی دیگر شرکت با کنترل هزینه های تولید توانسته حاشیه سود ناخالص خود را به 40 درصد برساند، درحالیکه این نسبت در سال 96 حدود 28 بود. برای سال 98 با توجه به نرخ های فروش فعلی پیش بینی میشود سودعملیاتی شرکت نسبت به سال 97 با افزایش چشمگیر همراه باشد. همچنین سیل ابتدای سال جاری در منطقه غرب کشور موجب شده سخوز برای سال جاری در مقدار فروش هم با مشکل خاصی مواجه نباشد. با این حال مهمترین اتفاق سال 98 شرکت را میتوان بهره برداری از پروژه سیمان العماره عراق با ظرفیت 860 هزار تن در سال برای تابستان عنوان کرد که با توجه به مالکیت 59 درصدی سخوز در این پروژه میتوان امیدوار به رشد درآمدهای غیرعملیاتی شرکت در سال 98 داشت.

آخرین تحلیل های تکنیکال