بررسی عملکرد شرکت ایران تایر

on .

شرکت ایران تایر یکی از با سابقه ترین شرکت های تولیدکننده لاستیک در کشور می باشد که در سال ۹۷ موفق به کسب سهم بازار ۸ درصدی از تولیدات داخلی شده است. ۶۳% از تولید این شرکت به رادیال سیمی و ۳۷% به بایاس اختصاص دارد و در سال ۹۷ موفق به رشد تولید ۴ درصدی نسبت به سال گذشته شده که عمدتا ناشی از رشد تولید لاستیک وانتی و جلوی تراکتوری و سواری رادیال سیمی بوده است. سهامدار عمده ی ایران تایر شرکت گسترش پایا صنعت سینا با سهم ۵۱% و شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با سهم ۱۲٫۸% می باشد.

شرکت تولیدی ایران تایر در دوره ی مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ با سرمایه ی ۲۸۶٫۴ میلیارد ریال سود هر سهم را با ۳،۰۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱،۱۷۸ ریال گزارش کرده است. از دلایل رشد قابل توجه سودآوری شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش ۴۵% فروش شرکت نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته و تحقق فروش به رقم ۳،۲۶۳ میلیارد ریال
  • افزایش حاشیه سود ناخالص از ۱۲٫۵% در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ به ۲۱% در سال مالی ۱۳۹۷

فروش

در سال ۱۳۹۷ مبلغ فروش شرکت نسبت به سال ۱۳۹۶ رشدی ۴۵ درصد داشته و به مبلغ ۳،۲۶۳ میلیارد ریال گزارش شده است. ۴% از این رشد ناشی از افزایش حجم فروش و ۴۱% ناشی از رشد نرخ های فروش شرکت نسبت به سال گذشته می باشد.

ترکیب فروش شرکت به شرح زیر است:

بر مبنای فروش شرکت در دوره ی 12 ماهه سال 1397 عمده ی فروش شرکت به تایر رادیال سیمی با مبلغ فروش 2،159 میلیارد ریال اختصاص دارد که در سال 97 نسبت به سال 96 رشدی 45.2% داشته است. تایر کامیون سنگین نیز سهمی 19% در ترکیب فروش شرکت دارد که در سال 97 با رشد 89% نسبت به سال 96 شرکت موفق به فروش 614 میلیارد ریال از این محصولات شده است

این شرکت در 5 ماه ابتدایی سال موفق به صادرات 353 تن لاستیک به ارزش 55 میلیارد ریال شده است. در حال حاضر صادرات انواع لاستیک ممنوع است و شرکت امکان صادرات محصولات ندارد.

مقدار فروش

شرکت در سال 1397 مقدار فروش را با رشد  4% نسبت به سال 1396 19،950 تن گزارش کرده است و در سال 1398 در صورت رفع محدودیت های تامین مواد اولیه قصد دارد فروش را به مقدار 24،000 تن برساند

نرخ فروش

لازم به ذکر است که شرکت در سال 97 با توجه به افزایش نرخ دلار و رشد قیمت مواد اولیه موفق به دریافت دو مرتبه افزایش نرخ شد و در مرتبه ی اول نرخ فروش تمامی محصولات در شهریور ماه 97 رشدی 9 درصدی داشت و از نیمه دوم آذر نیز در محصولات رادیال 20 درصد و در بایاس 32 درصد افزایش نرخ داشته است .

نرخ های فروش (ریال بر تن) شرکت به شرح زیر بوده است:

نرخ های فروش شرکت در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه کاهش داشته است و در اسفندماه نسبت به میانگین سال 97 شاهد رشد نرخ های فروش هستیم.

با توجه به افزایش نرخهایی که در سال گذشته تصویب و اجرایی شد تا کنون افزایش نرخ دیگری رخ نداده است، در صورتیکه سیر صعودی نرخ ارز و نرخ خرید مواد ادامه داشته باشد انجمن صنفی تایر نسبت به پیگیری افزایش نرخ مجدد اقدام خواهد نمود.

بهای تمام شده

بهای تمام شده ی شرکت با رشد 30% نسبت به سال 1396 به رقم 2،575 میلیارد ریال گزارش شده است. با توجه به رشد 45% فروش و رشد 30% بهای تمام شده، حاشیه سود ناخالص شرکت از 12.6% در سال 96 به 21% در سال 97 افزایش یافته است. 4% از رشد بهای تمام شده با عنایت به رشد مقدار فروش بوده است و 26% نیز ناشی از رشد بهای تمام شده (عمدتا افزایش نرخ مواد اولیه) است.

روند تولید محصولات شرکت به شرح زیر است:

 

همانطور که مشاهده می شود مقدار تولید محصولات شرکت رشدی 4% داشته است.

بخشی از مواد اولیه شرکت مستقیما از طریق واردات تامین می شود و رشد نرخ ارز منجر به رشد بهای تمام شده ی محصولات شرکت شده است. . بدین ترتیب در سال 97 نیز رشد نرخ ارز موجب رشد 41% نرخ خرید مواد اولیه و به دلیل موجودی اولیه ی ی شرکت رشد نرخ مواد مصرفی شرکت 37% بوده است.

تغییرات مقدار و نرخ مواد اولیه به شرح زیر است:

بنابر جدول بالا در بین مواد مصرفی شرکت، کائوچوی مصنوعی با 69% افزایش نرخ و دوده با 67% افزایش نرخ بیشترین مقدار افزایش نرخ مصرف را داشته اند و رشد مقداری مواد اولیه نیز می تواند در راستای رشد مقدار تولید شرکت باشد.

سهم هر یک مواد شرکت در ترکیب مواد مستقیم مصرفی به شرح زیر است:

ایران تایر پیش بینی می کند با عنایت به احتمال رشد نرخ خرید مواد اولیه در سال 1398، بهای تمام شده محصولات شرکت افزایش 20% داشته باشد.

هزینه های فروش، اداری و عمومی

هزینه های فروش، اداری و عمومی شرکت در سال 1397 نسبت به دوره ی مشابه سال گذشته کاهشی 16% داشته است و به رقم 136 میلیارد ریال گزارش شده است. از دلایل کاهش این هزینه می توان به حذف تخفیفات فروش شرکت اشاره کرد.

همچنین پیش بینی می شود این هزینه ها برای سال آینده با 20 درصد افزایش همراه باشد.

سایر نکات:

  • شرکت قصد دارد در سال 1398 به منظور تامین مالی بخشی از پروژه انتقال کارخانه از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کند.
  • مدیریت انتظار دارد در سال ۱۳۹۸ مقدار ۲۴۰۰۰تن تولید نماید که با توجه به هماهنگی برنامه فروش با تولید، همین مقدار فروش نیز مورد انتظار میباشد به همین منظور از ۴دستگاه پرس پخت خریداری شده یک دستگاه مورد بهره برداری و وارد پروسه تولید شده و سه دستگاه دیگر نیز پس از تامین قطعات و آماده سازی در سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

جمع بندی

شرکت ایران تایر یکی از با سابقه ترین شرکت های تولیدکننده لاستیک در کشور و می باشد. سهامدار عمده ی ایران تایر شرکت گسترش پایا صنعت سینا با سهم 51% و شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با سهم 12.8% می باشد. این شرکت در سال 97 موفق به کسب سهم بازار 8 درصدی از تولیدات داخلی شده است.

شرکت در سال مالی 1397 سود هر سهم را با 3،000 درصد افزایش نسبت به سال مالی گذشته با سرمایه 286،469 میلیون ریال به ازای هر سهم 1،178 ریال گزارش کرده است. رشد سودآوری شرکت عمدتا ناشی از رشد حاشیه سود ناخالص و رشد قابل توجه نرخ و مقدار فروش بوده است.

با توجه به سهم 74% مواد اولیه مصرفی در ترکیب بهای تمام شده ی شرکت افزایش نرخ دلار منجر به رشد نرخ خرید مواد اولیه و افزایش بهای تمام شده خواهد شد. این شرکت در سال 1397 مصارف ارزی را با نرخ دلار 42،000 ریال تامین کرده است و با توجه به احتمال حذف ارز دولتی برای لاستیک سازها، بهای تمام شده ی مواد اولیه ی شرکت و به تبع آن نرخ های فروش شرکت نیز افزایش خواهد یافت.

نرخ های فروش شرکت در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه در محصول بایاس و سایر محصولات کاهش داشته است و در محصول تایر رادیال سیمی نرخ های فروش بدون تغییر گزارش شده اند.

 

آخرین تحلیل های تکنیکال