بررسی وضعیت شرکت کالسيمين

on .

شرکت کالسيمين که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۲هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۱,۱۹۹ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده ۱,۶۸۷ ریال سود به ازای هر سهم محقق کند. از مهمترین دلایل افزایش سود شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل کاهش ۲۱ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال مالی ۹۷ با افزایش ۳۲ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه گردد
  • افزایش ۴۹۴ درصدی سایر درآمدهای عملیاتی نسبت به سال ۹۶

مقدار تولید :

در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت در سال های مختلف مقایسه شده است : (ارقام به هزار تن)

فروش :

مبلغ فروش شرکت برای سال مالی 97 با رشد 1 درصدی نسبت به سال مالی 96 به 5.3 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در سال 97 فاسمین 20.5 هزار تن شمش روی را به نرخ هر تن 205 میلیون ریال فروخته است که مقدار فروش نسبت به سال 96 کاهش 43 درصدی و نرخ فروش افزایش 68 درصدی را تجربه کرده است.در نمودار زیر روند مقدار تولید و فروش ماهانه شمش روی شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : ( ارقام به هزار تن)

در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش شمش روی شرکت نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش قیمت جهانی شمش روی نشان داده شده است : (دلار به تن)

بهای تمام شده :

در سال مالی 97 بهای تمام شده کاهش 21 درصدی را نسبت به سال 96 تجربه کرده است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

مهمترین ماده مصرفی شرکت خاک معدنی است که مقدار مصرف آن در سال 97 با افزایش 28 درصدی به 200 هزار تن رسیده است. در نمودار زیر ترکیب هزینه سربار سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص فاسمین  به 53 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 40 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

سایر درآمدهای عملیاتی :

در سال 97 مجموع این درآمدها با رشد 494 درصدی نسبت به سال 96 به 823 میلیارد ریال رسیده است که 236 میلیارد ریال آن به فروش ضایعات و 587 میلیارد ریال آن به سود ناشی از تسعیر ارز اختصاص داشته است.

نتیجه گیری :

فاسمین  در فصل بهار به ازای هر سهم 286 ریال، در تابستان 400 ریال، در پاییز 101 ریال و در زمستان 900 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. در سال مالی 97 عملکرد شرکت در مقدار تولید  با سال 96 تفاوت چندانی نداشته است، اما مشکلات ناشی از تحریم ها موجب شده مقدار فروش نسبت به سال 96 با کاهش همراه گردد به طوریکه فاسمین نیمی از تولید سال 97 خود را نفروخته است. از سوی دیگر آنچه باعث افزایش مبلغ فروش شرکت نسبت به سال مالی 96 شده است، عمدتا رشد نرخ ارز بوده است.برای سال جاری با توجه به وضع موجودی کالای مطلوب، در صورتیکه مشکلات صادراتی رفع گردد و در سطح بین الملل تنش های تجاری بین آمریکا و چین مرتفع شود سودآوری شرکت به شدت پتانسیل افزایش را خواهد داشت.

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه كليك كنيد براي نمايش ادامه نمايش كل