بررسی وضعیت فروشگاه هاي زنجيره اي افق کوروش

on .

فروشگاه هاي زنجيره اي افق کوروش در سال مالی منتهی به اسفند ۹۷ با سرمایه هزار میلیارد ریالی، سود هر سهم خود را به ۲,۹۷۹ ریال افزایش داده است که این مبلغ نسبت به سال ۹۶ با افزایش ۳۳۶ درصدی همراه شده است.از مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت نسبت به سال ۹۶ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • افزایش ۸۰ درصدی درآمد عملیاتی در مقابل رشد ۷۸ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای سال ۹۷ با رشد ۹۲ درصدی نسبت به سال ۹۶ همراه گردد
  • افزایش ۳۰۰ درصدی درآمدهای غیرعملیاتی نسبت به سال ۹۶

فعالیت شرکت :

اندازه بازار صنعت خرده فروش در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۴۸ هزار میلیارد تومان بود که برای سال مالی ۹۷ به ۳۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. در ایران سهم فروشگاه های مدرن از این بازار ۱۱ درصد است، درحالیکه در کشور های توسعه یافته این سهم به ۷۰ درصد میرسد. از برند های فعال در این صنعت می توان هایپراستار، شهروند، افق کوروش، هایپرمی، رفاه، اتکا، سپه، کالاباما، جانبو و شیرین عسل اشاره کرد.

شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش در سال ۸۸ تاسیس و سال ۹۲ اولین فروشگاه را افتتاح کرد و در حال حاضر ۱,۳۰۰ فروشگاه در ۳۰ استان کشور شعبه دارد. کانال های توزیع و فروش شرکت در ۱۸ منطقه از کشور قراردارند و کالاهای خریداری شده با حجم بالا از طریق این کانال ها بین فروشگاه های منطقه توزیع می شود. خرید با حجم بالا موجب شده است که شرکت بتواند محصولات را با حاشیه سود مناسبی در فروشگاه های خود عرضه کند. در مجموع شرکت ۲۲ انبار در اقصی نقاط کشور دارد که ۱۴ انبار خشک و ۸ انبار یخچالی در اختیار دارد.

فروشگاه های این شرکت به صورت استیجاری و قراردادهای فرانچایز می باشد و حق الزحمه ی قراردادهای فرانچایز به صورت درصدی از فروش کالا و یا بازده درصد تعلق گرفته به عامل به ازای هر کالا محاسبه و پرداخت می گردد. در این فروشگاه ها، تامین محل و تجهیز فروشگاه، بیمه و حقوق پرسنل، لوازم مصرفی و پلاستیک و غیره تماما بر عهده حق العمل کار است و کارمزد وی بر حسب درصدی از فروش و با توجه به ترکیب فروش پرداخت می شود. به صورت میانگین ۱۱% از رقم فروش به عنوان هزینه حق العمل کاری لحاظ می گردد.

در حال حاضر ۶۵ فروشگاه فرانچایز توسط شرکت راه اندازی شده است و قراردادهای فرانچایز نیز ۲ ساله می باشد.  این فروشگاه ها با توجه به مکان و فروش در فروشگاه در پایان هر ماه حق العمل فرانچایز گیرنده محاسبه و پرداخت می شود.

در سال ۹۷ مجموع درآمد عملیاتی شرکت با افزایش ۸۰ درصدی نسبت به سال ۹۶ به ۵۲ هزار میلیارد ریال رسید که افق با این مبلغ توانست سهم خود را از بازار خرده فروش به ۱٫۵ درصد برساند. در نمودار زیر ترکیب درآمد عملیاتی شرکت در سال ۹۶ و ۹۷ مقایسه شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

در نمودار زیر روند درآمد عملیاتی شرکت در سال 97 نشان داده شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال)

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است :

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص افق  به 17 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 16 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

درآمدهای غیرعملیاتی :

در سال مالی 96 شرکت 500 میلیارد ریال درآمد غیر عملیاتی داشت که برای سال 97 این مبلغ به 2,000 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب درآمد غیر عملیاتی شرکت در سال 96 و 97 مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

نتیجه گیری :

افق در فصل بهار به ازای هر سهم 254 ریال، در تابستان 663 ریال، در پاییز 869 ریال و در زمستان 1,193 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. در سال مالی 97 از یکسو گسترش شعب فروشگاه های شرکت موجب شده حجم کالای عرضه شده با افزایش همراه گردد و از سوی دیگر با افزایش نرخ فروش کالا ها حجم مبلغ فروش شرکت با بهبود نسبت به سال 96 همراه شده است. در بخش غیرعملیاتی هم افق توانسته با جهش درآمد تبلیغاتی خود مجموع درآمد این گروه را به 2 هزار میلیارد ریال برساند که این مبلغ 55 درصد سود خالص قبل از مالیات شرکت در سال 97 است. برای سال 98 افزایش تعداد شعب شرکت میتواند حجم کالای عرضه شده در فروشگاه ها را با بهبود همراه سازد، همچنین با توجه به اینکه در سال جاری با تورم در بخش کالا های صنعت خرده فروشی روبرو هستیم که تحقق این رخداد میتواند مبلغ فروش و سود ناخالص شرکت را بسیار افزایش دهد.

آخرین تحلیل های تکنیکال