بررسی وضعیت شرکت ذغالسنگ نگين طبس

on .

شرکت ذغالسنگ نگين طبس که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۱۵۰ میلیارد ریالی تنها به ازای هر سهم ۳۵۰ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده با سرمایه ۱۸۵ میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۸۱۹ ریال سود محقق کند که با در نظر گرفتن افزایش سرمایه شاهد رشد ۱۸۸ درصدی سودخالص نسبت به سال ۹۶ هستیم. از مهمترین عوامل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۵۵ درصدی مبلغ درآمد های عملیاتی در مقابل افزایش ۲۷ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۷ با افزایش ۱۳۵ درصدی نسبت به سال مالی ۹۶ همراه گردد.

تولید :

کطبس در سال ۹۶ حدود ۲۹۱ هزار تن زغال سنگ خام تولید کرده بود که برای سال ۹۷ این مقدار به ۲۶۳ هزار تن کاهش یافت. در سال ۹۶ سهم بازار کطبس ۹٫۷ درصد بود که برای سال ۹۷ به ۸٫۸ درصد کاهش یافته است.

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت که تماما به زغال سنگ خام اختصاص دارد، در سال ۹۷ با افزایش ۵۵ درصدی نسبت به سال ۹۶ به ۵۷۰ میلیارد ریال رسیده است. مقدار فروش این محصول در این مدت با کاهش ۱۰ درصدی به ۲۶۵ هزار تن کاهش یافته است.

میانگین نرخ فروش هر تن زغال سنگ خام کک شو کطبس در سال ۹۶ با رشد ۲۶ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۱٫۲۴ میلیون ریال به ازای هر تن افزایش یافت. برای سال ۹۷ هم میانگین نرخ فروش این محصول ۲٫۱۴ میلیون ریال به ازای هر تن بوده است. در نمودار زیر روند مقدار ماهانه تولید و فروش و میانگین ماهانه نرخ فروش ذغال سنگ شرکت نشان داده شده است :

با عنایت به تشکیل جلسه کمیته پشتیبانی زغالسنگ در تاریخ 15 دی ماه امسال در خصوص نحوه قیمت گذاری کنسانتره زغالسنگ تحویلی به شرکت ذوب آهن اصفهان و باتوجه به توافق انجام شده فیما بین شرکت ذوب اهن اصفهان و انجمن زغالسنگ کشور ، مقرر شد قیمت خرید کنسانتره زغالسنگ بر مبنای 26.5 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا و بر پایه مشخصات فنی از تاریخ ابتدای آذر ماه اجرایی می گردد. بر این اساس میانگین نرخ فروش کطبس از این تاریخ به 2.7 میلیون ریال به ازای هر تن افزایش میابد.

بهای تمام شده :

بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت در سال 97 با افزایش 27 درصدی نسبت به سال 96 به (346) میلیارد ریال رسیده است .با توجه به اینکه کطبس زغال سنگ را از معادن تحت مالکیت خود استخراج میکند بهای تمام شده شرکت به هزینه سربار و هزینه دستمزد اختصاص دارد. در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

هزینه سربار و دستمزد مستقیم در سال 97 با افزایش 28 و 29 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به (229) و (121) میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب هزینه سربار سال 97 و 96 به تفکیک مقایسه شده است :

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص کطبس  به 39 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 26 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه مالی :

مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان اسفند سال سال 96 حدود 42 میلیارد ریال بوده است که در پایان اسفند ماه 97 این مبلغ به 40 میلیارد رسیده است. هزینه های مالی هم سال 97 با افت 10 درصدی نسبت به سال 96 به (7.7) میلیارد ریال کاهش یافته است.

نتیجه گیری :

در سال مالی 97 و با سرمایه 185 میلیارد ریالی، کطبس در بهار 85 ریال، در تابستان 137 ریال، در پاییز 123 ریال و در زمستان 473 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. اگرچه شرکت در مقدار تولید و فروش نسبت به سال 96 عقب تر است اما افزایش در نرخ فروش موجب شده است تا مبلغ فروش با بهبود همراه گردد. اجرایی شدن نحوه قیمت گذاری کنسانتره زغال سنگ بر مبنای نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در بورس کالا ، رخداد بسیار مثبتی برای کطبس به حساب میاید که تاثیر آن در سود فصل زمستان نمایان شده است. با توجه به اینکه بهای تمام شده شرکت عمدتا به هزینه های ثابت اختصاص دارد افزایش نرخ فروش توانسته تاثیر بیشتری بر حاشیه سود شرکت بگذارد. برای سال مالی 98  تداوم این شرایط میتواند حاشیه سود ناخالص شرکت را با رشد چشمگیر همراه سازد، به طوری که کطبس میتواند سود هر سهم خود را برای این سال از سطح 2,500 ریال عبور دهد.

آخرین تحلیل های تکنیکال