بررسی عملکرد پتروشيمي جم در سال 97

on .

در سال ۹۷ شرکت پتروشيمي جم موفق شده با سرمایه ۱۳٫۸ هزار میلیارد ریالی سود هر سهم خود را نسبت به سال مالی ۹۶، با افزایش ۲۰ درصدی به ۱,۹۰۴ ریال برساند.از مهمترین عوامل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۴۰ درصدی مبلغ درآمد های عملیاتی در مقابل افزایش ۵۹ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۷ با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال مالی ۹۶ همراه گردد.
  • تحقق ۳٫۶ هزار میلیارد ریال در قسمت سایر درآمد عملیاتی در سال مالی ۹۷
  • رشد ۵۹ درصدی درآمدهای سرمایه گذاری نسبت به سال مالی ۹۶

تولید :

پتروشیمی جم به به لحاظ طراحي و ظرفيت پنجمين توليد كننده بزرگ صنعت پتروشيمي كشور مي باشد. واحد الفين شرکت با ظرفيت ۱٫۳۲ میلیارد تن اتيلن و ۳۰۶ هزار تن پروپيلن در سال بعنوان يكي از بزرگترين واحدهاي الفين كشور و جهان مي باشد که از خصوصيات منحصر بفرد این واحد نسبت به ديگر واحدها ، ظرفيت بالاي توليد و امكان بهره وري از كوره هاي از خوراك مايع و گاز مي باشد.واحد HDPE شركت پتر وشيمي جم با توليد سالانه ۳۰۰,۰۰۰ تن محصول، يكي از بزرگترين واحدهاي پليمري در ايران مي باشد. اين واحد قابليت توليد ۲۶ گريد اصلي و توانايي توليد گريد هاي مشكي، زرد، آبي و نرمال را دارد و در داخل كشور اين قابليت تنها منحصر به پتروشيمي جم میباشد..نمودار زیر مراحل تولید محصولات واحد الفین را نشان میدهد :

نمودار زیر مراحل تولید محصولات واحد پلی اتیلن سبک را نشان میدهد :

در جدول زیر مقدار تولید محصولات شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

در سال 97 جم موفق شده مبلغ فروش خود را با افزایش 40 درصدی نسبت به سال 96 به 85 هزار میلیارد ریال برساند. در سال 96 حدود 59 درصد مبلغ فروش شرکت به فروش داخلی اختصاص داشت که این نسبت برای سال 97 به 65 درصد افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال 97 را نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند میانگین ماهانه نرخ فروش ماهانه محصولات نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه مواد مصرفی جم در سال 97 با رشد 67 درصدی نسبت به سال 96 به (47.5) هزار میلیارد ریال رسیده است.هزینه سربار تولید هم در سال 97 با افزایش 64 درصدی نسبت به سال 96 به (14.8) هزار میلیارد ریال رسیده است.نمودار زیر ترکیب هزینه های مواد مصرفی شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

در سال 96 شرکت 931 هزار تن اتان و 898 هزار تن برش سبک مصرف کرده بود که برای سال 97 این ارقام به 891 و 661 هزار تن کاهش یافته است. در سال 96 میانگین نرخ مصرف هر تن اتان و برش سبک به ترتیب 9 و 15.3 میلیون ریال بوده است که در سال 97 این نرخ ها به 19.6 و 25.8 میلیون ریال افزایش یافته است.

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص جم  به 30 درصد رسیده درحالیکه در سال 96 این نسبت 38 درصد بود . در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

سایردرآمد عملیاتی :

در حالیکه در سال 96 پتروشیمی جم تنها 544 میلیارد ریال درآمد در این سرفصل داشت، در پایان سال 97 این مبلغ به 3,591 میلیارد ریال (16 درصد سود عملیاتی سال 97) افزایش یافته است که ناشی از شناسایی سود تسعیر ارز بوده است.

هزینه های مالی :

مانده تسهیلات مالی جاری شرکت در پایان اسفند ماه 96 حدود 84 میلیارد ریال بود که در اسفند سال 97 به 2,532 هزار میلیارد ریال رسیده است، این تسهیلات از نوع مشارکت مدنی با نرخ سود 18 درصد میباشد.بر همین اساس هزینه های مالی که در سال 96 تنها (11) میلیارد ریال بود برای سال 97 به (310) میلیارد ریال افزایش یافته است.

درآمد و هزینه های غیرعملیاتی :

مجموع درآمد های غیر عملیاتی پتروشیمی جم برای سال 97 با رشد 59 درصدی نسبت به سال 96 به 4 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت پلي پروپيلن جم و پترو شيميران در سال 97 به ترتیب 2.9 و 1 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال 96 با افزایش 70 و 19 درصدی همراه بوده است.

نتیجه گیری :

پتروشیمی جم با سرمایه 13.8 هزار میلیارد ریالی ، در فصل بهار به ازای هر سهم 337 ریال ، در تابستان 624 ریال، در پاییز 428 ریال و در زمستان 515 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. اگرچه شرکت در سال 97 در مقدار تولید و فروش عملکرد مناسبی نداشته است، اما افزایش نرخ فروش موجب شده مبلغ فروش در این سال بهبود یابد. نکته دیگر اینکه جم در کنترل هزینه های تولید در فصل زمستان موفق نبوده است که این رخداد باعث شده حاشیه سود ناخالص این فصل به شدت کاهش یابد.

آخرین تحلیل های تکنیکال