بررسی عملکرد ذوب آهن اصفهان

on .

شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۳۳ هزار میلیارد ریالی به ازای هر سهم ۳۶ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده با سرمایه ۶۱ هزارمیلیارد ریالی به ازای هر سهم ۱۲۲ ریال (حسابرسی نشده) سود محقق کند که با احتساب افزایش سرمایه سودخالص شرکت ۵۲۳ درصد افزایش یافته است. از مهمترین عوامل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۶۱ درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش ۵۰ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۷ با افزایش ۱۰۷ درصدی نسبت به سال مالی ۹۶ همراه گردد.
  • افزایش ۱۲۶ درصدی سایر درآمدهای های عملیاتی نسبت به سال مالی ۹۶
  • افزایش ۸۹ درصدی درآمدهای سرمایه گذاری نسبت به سال ۹۶

 

تولید :

در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت که در سال 96 حدود 44.7 هزار میلیارد ریال بوده است، برای سال مالی 97 به 72 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. در سال 96 حدود 42 درصد درآمد فروش شرکت ناشی از صادرات بود که برای سال 97 این نسبت حفظ شده است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه انواع محصولات شرکت از ابتدای سال 96 نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

بهای تمام شده شرکت در سال 97 با رشد 50 درصدی نسبت به سال 96 به (53) هزار میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه مواد مصرفی ذوب در سال 97 با رشد 91 درصدی نسبت به سال 96 به (43) هزار میلیارد ریال رسیده است.در نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی سال 97 به تفکیک نشان داده شده است :

زغال سنگ مهمترین ماده مصرفی شرکت است که ذوب آهن 30 درصد از نیاز خود به این ماده را از طریق واردات تامین میکند. در سال 97 میانگین نرخ مصرف هر تن زغال سنگ داخلی و وارداتی به ترتیب 7.7 و 15.6 میلیون ریال بوده است که نسبت به سال 96 افزایش 42 و 43 درصدی را تجربه کرده است . این اختلاف قیمتی بین نرخ خرید زغال سنگ داخلی و وارداتی از سوی ذوب آهن سبب شده تا تولیدکنندگان این محصول با توجه به کیفیت زغال سنگ تولیدی خود خواستار افزایش نرخ باشند. براین اساس توافق در سال 97 توافقی صورت گرفت که از ابتدای آذر ماه آن سال نرخ گذاری زغال سنگ بر اساس 26.5 درصد شمش فولاد خوزستان صورت پذیرد.

مواد مصرفی مهم دیگر شرکت، کک و سنگ آهن است. در سال 97 میانگین نرخ مصرف هر تن کک و سنگ آهن به ترتیب 37 و 2.8 میلیون ریال بوده است که نسبت به سال 96 افزایش 114 و 55 درصدی را تجربه کرده است .

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص ذوب  به 25 درصد رسیده است. در  سال مالی 96 این نسبت 20 درصد بوده است. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

سایر درآمدهای عملیاتی :

در سال مالی 96 ذوب از این محل تنها 191 میلیارد ریال درآمد داشت که برای سال 97 این مبلغ به 433 میلیارد ریال افزایش یافته است. عمده این افزایش ناشی از تحقق سود تسعیر ارز در این دوره بوده است.

هزینه های مالی :

در پایان اسفند ماه سال 96 مانده تسهیلات دریافتی جاری شرکت 23.3 هزار میلیارد ریال بوده است که برای اسفند ماه 97 به 7.9 هزار میلیارد ریال رسیده است. بر خلاف آن مانده تسهیلات بلندمدت در پایان اسفند 97 با رشد 83 درصدی نسبت به اسفند 96 به 26 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است. عمده تسهیلات شرکت با نرخ سود 21 درصد است. هزینه های مالی شرکت در سال 97 با رشد 29 درصدی نسبت به سال مالی 96 به (7.2) هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

درآمدهای غیرعملیاتی :

خالص درآمدهای غیرعملیاتی شرکت در سال مالی 97 با افزایش 89 درصدی نسبت به سال 96 به 469 میلیارد ریال رسیده است .در نمودار زیر تغییرات درآمدهای غیرعملیاتی شرکت برای سال مالی 97 و 96 مقایسه شده است : (ارقام به هزار میلیارد ریال )

نتیجه گیری :

با فرض سرمایه 61 هزار میلیارد ریالی، ذوب در بهار 97 به ازای هر سهم 10 ریال، در تابستان 28 ریال، در فصل پاییز 56 ریال و در در فصل زمستان 28 ریال سود محقق کرده است.در نیمه نخست سال 97 رشد نرخ فروش محصولات که بواسطه افزایش نرخ ارز رخ داد موجب شد حاشیه سود ناخالص تابستان به بالاترین سطح خود برسد. با این حال اعمال تحریم های ایالات متحده که از آبان ماه آغاز شد، درکنار کاهش قیمت جهانی محصولات فولادی و افزایش هزینه های مواد مصرفی مانند گاز و زغال سنگ موجب شده حاشیه سود ناخالص زمستان به 15 درصد کاهش یابد.در هزینه های غیر عملیاتی هم شاهد رشد هزینه های مالی ذوب آهن نسبت به سال گذشته بوده ایم به طوریکه نسبت این هزینه به سود عملیاتی شرکت در این سال 50 درصد بوده است.

برای سال 98 شرکت پیش بینی کرده در پایان خرداد ماه امسال پروژه تزريق پودر ذغال(PCI)  را به بهره برداری برساند که با افتتاح این طرح در هزینه مصرف کک صرفه جویی قابل توجهی صورت میگیرد. همچنین ذوب آهن برنامه دارد تا پایان شهریور ماه سال جاری  تعميرات اساسي و بازسازي کوره بلند شماره یک را انجام دهد که در صورت تحقق این رخداد ظرفيت توليد چدن مذاب به ميزان 800 هزار تن در سال افزایش میابد. اما مهمترین اتفاقی که در سال 98 رخ داده است اجازه تامين يك ميليون و هفتصد هزار تن سنگ آهن بدون الزام به برگزاري مزايده تا پايان سال جاری است که تمديد آن براي سال هاي آتي حداكثر به مدت 4 سال در صورت تحقق شرايط 5 گانه زير امكان پذير است: 1. افزايش حداقل 20 درصدي توليد شركت ذوب آهن در سال 98 نسبت به سال 97 2. كاهش قيمت تمام شده توليد 3. ايجاد ارزش افزوده از طريق ايجاد تنوع در محصولات توليدي بويژه توليد ريل 4. افزايش نرخ بهره وري نيروي انساني 5. تسويه حساب بدهي ها به معادن زغالسنگ كشور .

آخرین تحلیل های تکنیکال