بررسی وضعیت سراميک های صنعتي اردکان

on .

شرکت  سراميک هاي صنعتي اردکان که در سال مالی منتهی به اسفند ۹۶ با سرمایه ۵۸۰ میلیارد ریالی تنها به ازای هر سهم ۱۹۰ ریال سود داشت، در سال مالی ۹۷ موفق شده به ازای هر سهم ۳۵۲ ریال سود محقق کند. از مهمترین عوامل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۷ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۶۸ درصدی مبلغ درآمد های عملیاتی در مقابل افزایش ۴۷ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۷ با افزایش ۱۱۰ درصدی نسبت به سال مالی ۹۶ همراه گردد.

تولید:

شرکت سراميک هاي صنعتي اردکان به عنوان تنها شرکت دانش بنیان تولیدکننده محصولات سرامیک در پایه آلومینائی مورد مصرف در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در کشور و بزرگترین تولیدکننده محصولات سرامیک در پایه سیلیکاتی در ایران و خاورمیانه از سال ۷۷ در شهر اردکان استان یزد شروع به فعالیت نمود. محصولات شرکت نسبت به محصولات تولیدی رقبای داخلی و خارجی با توجه به تکنولوژی تولید پیشرفته به کار گرفته شده از کیفیت بالایی برخوردار است. متوسط سایش در محصولات این شرکت نسبت به محصولات رقبا حداقل دو برابر کمتر است. همچنین کسرا دارای دو شرکت فرعی است که در زمینه تولید گلوله های سیلیسی و استخراج مواد معدنی فعال هستند. مهمترین محصول شرکت که بیشترین سهم را درآمدزایی بر عهده دارد، گلوله های سایز ۱۵-۷۵ می باشند. ظرفیت اسمی تولید این محصول ۶ هزار تن و ظرفیت عملی آن ۵ هزار تن می باشد.

مقدار تولید واقعی شرکت در این محصول برای سال ۹۶ حدود ۴٫۶ هزار تن بوده است که برای سال مالی ۹۷ به ۲٫۶ هزار تن کاهش یافته است . همچنین در سال ۹۷ شرکت از یکسو محصول جدیدی به نام  کاتالیست تیتانیا را وارد سبد محصول خود کرده است و از سوی دیگر با به بهره برداری رسیدن طرح اکتیو آلومینا مقدار تولید این ماده را افزایش داده است. در جدول زیر مقدار تولید محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

فروش :

مجموع مبلغ فروش شرکت که در سال 96 حدود 350 میلیارد ریال بوده است که برای سال مالی 97 به 588 میلیارد ریال افزایش یافته است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت در سال مالی 97 به تفکیک نشان داده شده است :

در جدول زیر نرخ،مقدار و مبلغ فروش محصولات مهم شرکت برای دوره های مختلف مقایسه شده است :

در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه محصولات مهم شرکت نشان داده شده است : (میلیون ریال به تن)

بهای تمام شده :

بهای تمام شده شرکت در سال 97 با رشد 47 درصدی نسبت به سال 96 به (339) میلیارد ریال رسیده است. در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 97 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه مواد مصرفی شرکت در سال 97 با رشد 30 درصدی نسبت به سال 96 به (198) میلیارد ریال رسیده است. هزینه سربار و دستمزد مستقیم شرکت هم در سال 97 با افزایش 66 و 23 درصدی نسبت به مدت سال 96 به (111) و (43) میلیارد ریال رسیده است.

حاشیه سود ناخالص :

در سال مالی97 حاشیه سود ناخالص کسرا  به 42 درصد رسیده است. در  سال مالی 96 این نسبت 34 درصد بوده است. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه مالی :

در پایان اسفند سال 96 مانده تسهیلات مالی جاری شرکت 147 میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در پایان اسفند 97 به 146 میلیارد ریال کاهش یافته است.با این حال هزینه مالی سال 97 شرکت با افزایش 343 درصدی نسبت به سال مالی 96 به (20) میلیارد ریال رسیده است .

درآمد سرمایه گذاری :

در سال 96 کسرا 20 میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری داشته است که 17 میلیارد ریال آن از سرمایه گذاری در سهام شرکت ها ناشی شده است. مهمترین سرمایه گذاری کسرا در دو شرکت مهندسی معدنی زرین پودر نوین (مالکیت 61 درصد) و شرکت گلوله های سرامیکی دیبا سرام (مالکیت 67 درصد) است. مهندسی معدنی زرین پور شرکتی در زمینه تولید الژیست میباشد. الژیست نوعی کانی هماتیت است که مقدار آهن در آن 70 درصد میباشد. ذخیره برآوردی معدن الژیست شرکت حدود 1.12 میلیون تن است، این ماده در صنایع معدنی، حفاری نفت و رنگ های صنعتی مصرف دارد. شرکت در نیمه بهمن ماه سال 96 قراردادی 150 هزار تنی جهت فروش کنسانتره سنگ آهن هماتیت با چادرملو منعقد کرده است و  نرخ فروش آن بر اساس 12.5 درصد نرخ فروش شمش فولاد خوزستان ( میانگین سه ماهه) تعیین گردیده است. سیاست تقسیم سود کسرا در سال 98 برای این شرکت 10 درصد میباشد.شرکت گلوله های سرامیکی دیبا سرام هم فعال در زمینه تولید گلوله های سرامیکی است و هدف کسرا از سرمایه گذاری در آن افزایش ظرفیت تولید گلوله های سیلیکاتی به هزار تن میباشد.

نتیجه گیری :

در حالیکه گلوله های سایز 75 عمدتا در صنعت کاشی و سرامیک مصرف دارد، سایر محصولات شرکت در صنایعی نظری نفت، فولاد و معدن کاربرد دارد که پتانسیل پیشرفت بیشتری نسبت به صنعت کاشی و سرامیک دارند. بر همین اساس کسرا سیاست افزایش سهم این محصولات در سبد خود را برای سال 97 تبیین کرده است. رخداد دیگری که در سال 97 به وقوع پیوسته است رشد شدید نرخ های فروش محصولات است که موجب شده مبلغ فروش شرکت با افزایش همراه گردد. کنترل  هزینه مواد مصرفی هم سبب شده تا حاشیه سود ناخالص شرکت نسبت به سال 96 با افزایش روبرو گردد. از سوی دیگر پتانسیل دیگر کسرا در درآمد های سرمایه گذاری قرار دارد. یکی از این پتانسیل ها مالکیت 61 درصدی شرکت مهندسی معدنی زرین پودر نوین است که برای سال 98 قرارداد فروش 150 هزار تن کنسانتره آهن هماتیت به چادرملو را بر اساس نرخ فروش شمش فولاد خوزستان دارد.

آخرین تحلیل های تکنیکال