بررسی وضعیت صنايع ماشينهاي اداري ايران

on .

شرکت صنايع ماشينهاي اداري ايران که با سرمایه ۱٫۲ هزار میلیارد ریالی در سه ماهه منتهی به خرداد سال مالی ۹۷ به به ازای هر سهم ۶۴ ریال سود داشت، در دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال توانسته به ازای هر سهم ۶۸۷ ریال سود محقق کرده است که این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۹۷۳ درصدی را تجربه کرده است.

از مهمترین دلایل افزایش سودآوری شرکت در دوره سه ماهه امسال میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۱۷۳ درصدی مجموع درآمدهای عملیاتی در مقابل افزایش ۱۱۶ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص شرکت برای دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال با افزایش ۲۹۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ همراه گردد.

معرفی شرکت و درآمد های عملیاتی :

شرکت صنایع ماشین های اداری ایران یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده ی لوازم برقی در کشور به شمار می آید و در حال حاضر در صنایع تولید لوازم صوتی و تصویری شامل تلویزیون X vision، مانیتور LG و گیرنده دیجیتال و در حوزه لوازم خانگی شامل ماشین لباسشویی و یخچال در کنار واردات لوازم خانگی فعالیت دارد.همچنین این شرکت در داخل کشور عمدتا به عنوان نماینده ی خدمات LG نیز شناخته می شود و همکاری مادیران با LG محدود به قرارداد خدمات پس از فروش تلفن های همراه LG به صورت غیرانحصاری می باشد و در بخش تولیدی نیز مادیران با LG قرارداد منعقد کرده است و مادیران نماینده انحصاری تولید مانیتور LG می باشد.

برند x-vision در حال حاضر یکی از برندهای معتبر در دسته ی محصولات صوتی و تصویری داخل کشور می باشد. این برند در حال حاضر بعد از شرکت های سامسونگ و ال جی بیشترین سهم بازار را با سهم ۱۵ درصد از بازار در اختیار دارد و به واسطه ی رشد خدمات پس از فروش، بازار مناسبی را از آن خود کرده است. در حال حاضر محصولات این برند شامل انواع تلویزیون و گیرنده دیجیتال می باشد که به صورت مویرگی و بنکداری، مستقیم و سازمانی به مصرف کنندگان عرضه می شود. در حال حاضر محصول تلویزیون x.vision سهم ۱۴٫۵درصد ، محصول تلویزیون هوشمند x.vision سهم ۱۰٫۵%، مانیتور LG سهم ۶۰% و مانیتور x.vision سهمی ۳ درصد را در بازار به خود اختصاص داده است.

برند TCL نیز یکی از دیگر از شرکت های همکار مادیران به شمار می آید و صنایع ماشین های اداری ایران به منظور کاهش ریسک، سهم TCL را در همکاری ها افزایش داده است.به صورت کلی این شرکت سالانه ۵ میلیون قطعه از انواع کالاهای دیجیتال را به وسیله واردات و تولید داخل در بازار عرضه می کند.

در سال ۹۷ مجموع درآمد عملیاتی شرکت ۶٫۹ هزار میلیارد ریال بود. برای سه ماهه منتهی به خرداد ماه امسال مجموع درآمد عملیاتی مادیرا با رشد ۱۷۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ به ۲٫۸ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.در نمودار زیر ترکیب درآمدی شرکت در دوره های مختلف مقایسه شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

تعداد فروش محصولات نمایشی در سال مالی قبل 362 هزار دستگاه بوده است. برای دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال مادیرا 88 هزار دستگاه از این گروه محصول را به فروش رسانده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 درصد کمتر است.

اگرچه قیمت گذاری در بازار تلویزیون به صورت رقابتی می باشد اما در آن به شرایط تخصیص ارز و خرید مواد اولیه بر اساس نظر سازمان حمایت توجه میشود. در سال 97 میانگین نرخ خرید هر دستگاه محصولات نمایشی 16.5 میلیون ریال بوده است. در سه ماهه منتهی به خرداد امسال میانگین نرخ فروش هر دستگاه از این گروه محصول به 30.7 میلیون ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 213 درصدی را تجربه کرده است. از دلایل افزایش نرخ فروش این گروه محصول میتوان به رشد نرخ ارز و فروش بیشتر تلویزیون به جای مانیتور  اشاره کرد. در نمودار زیر روند میانگین نرخ فروش ماهانه محصولات نمایشی نشان داده شده است : (ارقام به میلیون ریال)

در سال 97 و 98 مشاهده میشود که مادیرا در زمین فروش لوازم خانگی هم فعال تر شده است. در سال 96 شرکت از فروش 10 هزار دستگاه لوازم خانگی با میانگین نرخ هر دستگاه 19 میلیون ریال به درآمد 193 میلیار ریالی رسیده بود که در سال 97 تعداد فروش به 20.8 و میانگین نرخ فروش به 34 میلیون ریال افزایش یافته است و از این محل درآمد 701 میلیارد ریالی نصیب شرکت شده است.

بهای تمام شده :

در حالیکه در دوره سه ماهه امسال درآمد های عملیاتی رشد 173 درصدی را تجربه کرده است، بهای تمام شده تنها 116 درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده سه ماهه سال مالی 98 به تفکیک نشان داده شده است :

مواد مصرفی شرکت عمدتا به قطعات مورد نیاز جهت محصولات شرکت اختصاص دارد که تماما وارداتی هستند.عمده واردات این قطعات از کشور چین انجام میشود.

حاشیه سود ناخالص :

در سه ماهه نخست امسال حاشیه سود ناخالص مادیرا  به 47 درصد رسیده است. در  حالیکه در سه ماهه نخست سال قبل این نسبت 33 درصد بوده است. در نمودار زیر روند حاشیه سود ناخالص فصلی شرکت نشان داده شده است :

هزینه مالی :

در پایان خرداد سال 97 مانده تسهیلات مالی جاری شرکت 740 میلیارد ریال بوده است که این مبلغ در پایان خرداد امسال به 990 میلیارد ریال افزایش یافته است. هزینه مالی سه ماهه منتهی به خرداد 97 شرکت حدود (35) میلیارد ریال بوده است که برای سه ماهه منتهی به خرداد امسال این مبلغ با افزایش 10 درصدی به (38) میلیارد ریال رسیده است.

نتیجه گیری :

افزایش شدید نرخ فروش محصولات که بواسطه رشد نرخ ارز رخ داده در کنار تغییر ترکیب فروش مادیرا از مانیتور به تلویزیون در سال جاری موجب شده است تا حاشیه سود ناخالص شرکت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال را به 47 درصد برساند، درحالیکه این نسبت برای مدت مشابه سال قبل تنها 33 درصد بود. افزایش تولید و فروش لوازم خانگی هم اما نکته مثبت دیگر شرکت است که توانسته بر افزایش سودآوری شرکت تاثیر گذارد و تکمیل خط تولید محصولاتی نظیر یخچال و ماشین لباسشویی میتواند این وضعیت را تداوم بخشد.

با این حال در این دوره مانند سنوات گذشته شرکت در کنترل هزینه های عمومی و اداری چندان موفق نبوده است به طوریکه در این دوره مبلغ این گروه هزینه ها با افزایش 98 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 258 میلیارد ریال افزایش یافته است که این رقم 19 درصد سود ناخالص دوره سه ماهه منتهی به خرداد امسال میباشد.

برای ادامه سال جاری اما اگرچه رشد شدید نرخهای فروش محصولات چشمگیر است اما نباید از کاهش تقاضای بازار چشم پوشید.  از سوی دیگر رخدادی که میتواند بر شرکت تاثیر بسزایی به توافق رسیدن کشور با قدرت های بین المللی است که تحقق آن میتواند به کاهش نرخ ارز، تسهیل واردات و بازگشت برند های خارجی و فعال معتبر این حوزه به بازار داخل شود.

آخرین تحلیل های تکنیکال