بررسی عملکرد داروسازي کاسپين تأمين

on .

در سال ۹۶ شرکت داروسازي کاسپين تأمين با سرمایه ۱۵۰ میلیارد ریالی سود هر سهم خود را نسبت به سال مالی ۹۵، با افزایش ۱۴ درصدی به ۲,۷۹۷ ریال رساند که این مبلغ نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود ۱۲ درصد کمتر است.

از مهمترین عوامل تحقق کمتر از پیش بینی سود شرکت در سال مالی ۹۶ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پوشش ۱۵۶ درصدی هزینه عمومی و اداری پیش بینی شده در بودجه
  • پوشش ۱۱۸ درصدی هزینه مالی پیش بینی شده

 

از مهمترین عوامل افزایش سودآوری شرکت در سال مالی ۹۶ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد ۳۱ درصدی مبلغ درآمد های عملیاتی در مقابل افزایش ۲۶ درصدی بهای تمام شده موجب شده سود ناخالص سال مالی ۹۶ با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سال مالی ۹۵ همراه گردد.

 

تولید :

محصول اصلی شرکت داروهای تزریقی شامل انواع آمپول میباشد. با این حال کاسپین در زمینه تولید داروهای غیر تزریقی مانند پماد، کرم، ژل و شربت نیز در حجم محدود فعالیت میکند. ظرفیت سالانه تولید داروهای تزریقی کاسپین حدود ۱۵۲ میلیون عدد است در حالیکه برای گروه غیر تزریقی این مقدار به ۱۸ میلیون عدد میرسد. در سال ۹۶ مقدار تولید محصولات تزریقی با رشد ۲۹ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۲۸۷ میلیون عدد رسیده است، همچنین در تولید محصولات غیر تزریقی هم شاهد رشد ۲۴ درصدی تولید مقداری بوده ایم

فروش :

در سال ۹۶ کاسپین موفق شده مبلغ فروش خود راکه عمدتا به گروه تزریقی اختصاص دارد، با افزایش ۳۱ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۲٫۳۷ هزار میلیارد ریال برساند که این مبلغ نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود ۳ درصد بیشتر است. در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال ۹۶ را نشان داده شده است :

مبلغ فروش محصولات تزریقی و غیر تزریقی در سال 96 نسبت به سال 95 به ترتیب با افزایش 35 و کاهش 1 درصدی همراه بوده است.درحالیکه مقدار فروش گروه داروهای تزریقی در سال 96 با رشد 49 درصدی به 289 میلیون عدد افزایش یافته است، در گروه غیر تزریقی شاهد افت 64 درصدی مقدار فروش بوده ایم.

بهای تمام شده :

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 96 را به تفکیک نشان میدهد :

نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مستقیم مصرفی شرکت برای سال 96 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه های عمومی و اداری :

هزینه های عمومی و اداری شرکت درسال 96 با رشد 125 درصدی نسبت به سال 95 به (149) میلیارد ریال افزایش یافته است که این مبلغ نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود 56 درصد بیشتر است.این افزایش ناشی از شناسایی (56) میلیارد ریال هزینه مطالبات مشکوک الوصول از شرکت پخش توسعه دارویی رسا در سال 96 است که در سال 95 هزینه ای از این بابت وجود نداشته است.

هزینه مالی :

مانده دریافتنی های تجاری کاسپین در پایان اسفند 96 با افزایش 47 درصدی نسبت به اسفند 95 به 2.2 هزارمیلیارد ریال رسیده است.در نتیجه شرکت برای رفع نیاز نقدینگی خود رو به اخذ تسهیلات آورده است و بر همین اساس مانده تسهیلات دریافتی در پایان اسفند 96 با افزایش 37 درصدی به 831 میلیارد ریال رسیده است.هزینه مالی شرکت در سال 96 با رشد 53 درصدی نسبت به سال مالی 95 به (187) میلیارد ریال افزایش یافته است که این مبلغ نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود 18 درصد بیشتر است. در نمودار زیر روند هزینه مالی شرکت از سال 92 نشان داده شده است :

نتیجه گیری :

یکی از نکات مثبت سال 96 کاسپین افزایش مقدار تولید و فروش محصولا تزریقی  بوده است. از سوی دیگرکنترل بهای تمام شده در سال 96 موجب شده حاشیه سود ناخالص که در سال 95 حدود 37 درصد بوده است برای سال 96 به 39 درصد افزایش یابد. حدود 30 درصد هزینه مواد مصرفی شرکت وارداتی است که ارز مود نیاز آن با نرخ دلار مبادله تسعیر میگردد، در سال 96 میانگین نرخ دلار مبادله ای نسبت به سال 95 با رشد 10 درصدی به 34,214 ریال افزایش یافت اما برای سال جاری با توجه به تک نرخی شدن دلار بر روی 42,000 ریال مقرر شده است که برای واردات مواد مورد نیاز شرکت های دارویی این نرخ 38,000 ریال محاسبه گردد که این رخداد موجب خواهد شد حاشیه سود ناخالص کاسپین برای سال جاری کاهش یابد. مشکل اصلی کاسپین اما، کمبود نقدینگی بواسطه عدم وصول به موقع مطالبات شرکت است به طوریکه این وضعیت از یکسو موجب تحمیل هزینه مطالبات مشکوک الوصول شده است و از سوی دیگر هزینه مالی را به شدت افزایش میدهد.

آخرین تحلیل های تکنیکال