بررسی عملکرد فنر سازي خاور

on .

فنر سازي خاور که در سال ۹۵ با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریالی به ازای هر سهم (۲۲۲) ریال زیان محقق کرده بود و برای سال ۹۶ برآورد کرده بود بتواند این مبلغ را به (۱۵۹) ریال کاهش دهد، در پایان سال ۹۶ نتوانست این پیش بینی را محقق سازد و با زیان (۴۷۹) ریالی به ازای هر سهم به کار خود پایان داد.

از مهمترین عوامل تحقق زیان بیش از پیش بینی شرکت در سال مالی ۹۶ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • در حالیکه شرکت پیش بینی کرده بود در سال ۹۶ سود ناخالص ۱۷ میلیارد ریالی داشته باشد،تحقق ۷۱ درصدی مبلغ فروش پیش بینی شده در کنار پوشش ۸۲ درصدی بهای تمام شده موجب شده شرکت در سال ۹۶ زیان ناخالص (۱۶) میلیارد ریالی داشته باشد.
  • پوشش ۱۱۰ درصدی هزینه های مالی

از مهمترین عوامل افزایش زیان شرکت در سال مالی ۹۶ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • در حالیکه شرکت در سال ۹۵ سود ناخالص ۱۵ میلیارد ریالی داشته است،افت ۲ درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش ۱۴ درصدی بهای تمام شده موجب شده موجب شده شرکت در سال ۹۶ زیان ناخالص (۱۶) میلیارد ریالی داشته باشد.

 

تولید :

فنر سازي خاور تامین کننده بخشی از نیاز های کارخانجات خودروسازی و صنایع ریلی کشور به فنرهای تخت و لایه میباشد. نیاز سالیانه کشور به این محصولات در حدود ۳۶ هزا تن است. مجموع تولید خفنر در سال ۹۶ با افت ۱۶ درصدی نسبت به سال ۹۵ به ۳ هزار تن کاهش یافته است که این مقدار نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود ۳۸ درصد کمتر است. با این حال برای سال ۹۷ شرکت پیش بینی کرده با اجرای برنامه توسعه مشتریان خود بتواند تولید خود را به مرز ۶٫۱ هزار تن افزایش دهد. در نمودار زیر روند مقدار تولید شرکت از سال ۹۲ به تفکیک محصولات نشان داده شده است : (ارقام به تن)

فروش :

در سال 96 مبلغ فروش خفنر نسبت به سال 95 افت 2 درصدی را تجربه کرده است و به 214 میلیارد ریال کاهش یافته است که این مبلغ نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود 28 درصد کمتر است. نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت برای سال 96 را نشان داده شده است :

مقدار فروش شرکت در سال 96 با افت 8 درصدی نسبت به سال 95 به 3.7 هزار تن کاهش یافته است که این مقدار نسبت به آنچه در بودجه پیش بینی شده بود 27 درصد کمتر است. بر خلاف مقادیر فروش، میانگین نرخ فروش محصولات در سال 96 نسبت به سال 95 افزایش داشته اما (به جز محصولات سبک) نسبت به آنچه پیش بینی شده بود کمتر است. در جدول زیر وضعیت فروش محصولات شرکت در سال 96 با بودجه این سال و بودجه سال 97 مقایسه شده است :

برای سال 97 متناسب با پیش بینی افزایش مقدار تولید، مقدار فروش هم افزایشی برآورد شده است، به طوریکه پیش بینی شده مجموع مقدار فروش محصولات شرکت به 6.1 هزار تن برسد که محصولات سنگین و جدید در این افزایش نقش پر رنگ تری را ایفا میسازند.میانگین نرخ فروش محصولات هم برای سال 97 به طور میانگین با 10 درصد افزایش نسبت به سال 97 برآورد شده است.

بهای تمام شده :

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت برای سال 96 را به تفکیک نشان میدهد :

در حالیکه مقدار فروش محصولات خفنر در سال 96 نسبت به 95 افت 8 درصدی داشته است،هزینه مواد مصرفی شرکت افزایش 6 درصدی را تجربه کرده است.عمده مواد مصرفی شرکت به شمش و میلگرد آهنی اختصاص دارد که خفنر در سال 96 حدود 37 درصد آن را از کشور هایی نظیر کره جنوبی، هند و ترکیه وارد کرده است. افزایش قیمت فولاد در داخل و خارج کشور در کنار رشد نرخ دلار سبب شده است میانگین نرخ خرید شمش و میلگرد در سال 96 با افزایش نسبت به سال 95 همراه گردد.نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مستقیم مصرفی شرکت برای سال 96 را به تفکیک نشان میدهد :

هزینه مالی :

درحالیکه مبلغ فروش شرکت در سال 96 نسبت به سال 95 کاهش 2 درصدی را تجربه کرده است، مانده دریافتنی های تجاری شرکت در پایان اسفند سال 96 با افت 4 درصدی به 89 میلیارد ریال کاهش یافته است. این رخداد موجب شده است که مانده تسهیلات مالی جاری خفنر هم در پایان اسفند 96 نسبت به سال 95 با افت 56 درصدی به 20 میلیارد ریال برسد در پایان اسفند سال 95 از 47 میلیارد ریال مانده تسهیلات شرکت نرخ سود 42 میلیارد ریال آن 12 درصد بود که برای سال 96 این مبلغ به 11 میلیارد ریال کاهش یافته است و در عوض مانده تسهیلات با نرخ 21 درصد از 5 میلیارد ریال به 11 میلیارد ریال افزایش یافته است. بر همین اساس در سال 96 هزینه مالی خفنر نسبت به سال 95 با اندک افت 7 درصدی به (4.4) میلیارد ریال کاهش یافته است که این مبلغ 10 درصد بیشتر از آنچه در بودجه پیش بینی شده بود است.

هیئت مدیره شرکت در آذر ماه سال گذشته افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را به مجمع فوق العاده پیشنهاد کرد که در اردیبهشت ماه امسال مجوز آن از سوی سازمان بورس صادر گردید.هدف شرکت از این پیشنهاد حفظ نقدینگی در شرکت جهت توسعه برنامه تولید و فروش در سال جاری و جلوگیری از رشد فزاینده اخذ تسهیلات عنوان شده است.

نتیجه گیری :

اگرچه شرکت در سال 96 با کاهش مقدار تولید و فروش همراه بوده است اما افزایش نرخ فروش موجب شده مبلغ فروش در سال 96 با کاهش شدید نسبت به سال 95 همراه نگردد. با این حال رشد قیمت جهانی فولاد و نرخ ارز سبب شده بهای تمام شده از مبلغ فروش پیشی گرفته و خفنر در سال 96 زیان ناخالص داشته باشد.همچنین زیان ده بودن شرکت در سال 95 و 96 موجب شده است تا سود انباشته 18 میلیارد ریالی شرکت در سال 95 برای سال 96 به (29) میلیارد ریال زیان تبدیل گردد.

آخرین تحلیل های تکنیکال