شنیده ها و شایعات بورسی برای یکشنبه 1398/03/19 | عمومی

on .

کخاک
کخاک در مجمع سالیانه به ازای هر سهم  ۲۰۰۰ریال سودنقدی بین سهامداران تقسیم کرد

شکربن
کربن ایران در مجمع سالیانه به ازای هر سهم  1400ریال سودنقدی بین سهامداران تقسیم کرد

گروه خودرو
معاون امور صنایع وزارت صنعت خبر داد:به روزرسانی تعهدات معوق خودروساران تا پایان شهریورماه به گزارش ایسنا، فرشاد مقیمی با بیان اینکه تمرکز در بخش خودروسازی بر تولید و تحویل خودرو است، اظهار کرد: تا زمانی که تعهدات قبلی خودروسازان مرتفع نشود هیچ تعهد جدیدی به این شرکت‌ها اضافه نمی‌شود. وی از تحویل خودروهای پیش فروش شده در سال گذشته تا پایان شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: زمان تحویل پیش‌فروش‌های جدید نیز پایان امسال و ابتدای سال آینده تعیین شده است. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در سال جاری پیش‌بینی می‌شود تولید خودرو در هر یک از دو خودروساز بزرگ حداقل به ۵۵۰ هزار دستگاه برسد؛ بنابراین طبق برنامه‌های این وزارتخانه در سال جاری حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودروی پر تیراژ در خودروسازی‌های بزرگ، ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو در سایر خودروسازی‌ها و نیز ۲۰ هزار دستگاه خودروی سنگین تجاری تولید خواهد شد. یعنی در مجموع پیش‌بینی می‌شود که یک میلیون و ۲۲۰ هزار دستگاه خودرو در سال جاری تولید شود. وی همچنین علت التهابات اخیر بازار خودرو را تلاطم نرخ ارز و تقاضای کاذب در این بازار عنوان کرد و گفت: به دلیل شرایط اقتصادی، بازار خودرو تبدیل به فضایی شده که مردم می‌توانند سرمایه نقدی خود را به کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند. بنابراین با توجه به اینکه در بازارهای دیگر همچون مسکن به دلیل حجم بالای سرمایه مورد نیاز، امکان سرمایه‌گذاری برای اکثریت جامعه وجود ندارد، بازار خودرو با افزایش غیرمنطقی متقاضی مواجه شده است

بالاس
شرکت مهندسی ساختمان و تاسیسات راه آهن (سهامی عام) به دلیل افزایش نرخ حق دسترسی به خطوط ریلی راه آهن، شرکت پیگیر اخذ تاییدیه بابت افزایش نرخ حمل واگن‌های باری از سوی راه آهن ج.ا.ا بوده که باتوجه به پیگیری‌های به عمل آمده برآورد می‌شود حداقل مبلغ مبلغ 49 میلیارد ریال بابت افزایش نرخ حمل، درآمدهای شرکت افزایش یابد که به دلی زمان‌بر بودن فرایند تاییدیه آن انتظار می‌رود این مهم برای سال مالی 1398 محقق شود.  

گروه لوازم خانگی
تمام هدف‌گذاری‌ها در حوزه لوازم خانگی معطوف به تولید داخل شده است مدیرکل تنظیم بازار وزارت صمت با بیان این که در حوزه لوازم خانگی تمام هدف گذاری معطوف به ظرفیت تولید داخل شده است گفت: به هرمیزان که کشور نیاز داشته باشد ظرفیت تولید در داخل کشور فراهم است

گروه سرب و روی
به گفته رئیس انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران، همکاری و حمایت وزارت صمت برای افزایش صادرات در حوزه صنایع معدنی رویکردی بسیار کارآمد و مفید است اما به شرط آن که عملی نیز شود و بهتر است که به رفع موانع صادراتی به شیوه‌های دیگر پرداخت. وی افزود: در حال حاضر عمل وزارت‌خانه این است که در شورای اقتصاد هیأت وزیران تصویب کرده‌اند که صادرات مشمول هشت درصد عوارض شود. چند روز گذشته هم نامه‌ای ارسال شده که تنها واحد نوع ماده معدنی تولید که تولید داشته‌اند، می‌توانند صادر کنند. به طور مثال اکنون تولیدکنندگان آهنی فقط می‌توانند شمش آهن را صادر کنند. ما نیز دستور می‌گیریم که تنها تولیدکنندگان کنسانتره هستند که می‌توانند صادرات داشته باشند. رئیس هیأت‌مدیره انجمن صادرکنندگان سرب و روی ایران تصریح کرد: این در حالی است که واضح است که همه تولیدکنندگان توان صادرات کالای خود را ندارند و این موضوع می‌تواند علل مختلفی از جمله امکان صادرات یا توان مالی آن را ندارند، داشته باشد. در اینجا صادرکننده‌ای وجود دارد که محصول را از تولیدکننده خریداری کرده و صادر می‌کند.حسنقلی تاکید کرد: این که قرار باشد صادرات را محدود کنیم به این که تنها تولیدکننده بتواند صادرات داشته باشد، تصمیم درستی نبوده است. علاوه بر این اگر قرار است حمایتی صورت گیرد، آن حمایت باید عملی و اجرایی باشد. وی افزود: به طور مثال این حمایت می‌توان از این دست باشد که چند سال حقوق دولتی از معادن دریافت نشود و کسانی که صادرات انجام می‌دهد، از پرداخت مالیات عملکرد، عوارض صادرات، حق بیمه و … معاف شوند. در این صورت است که می‌توان در این زمینه گفت که اتفاقات مؤثری خواهد افتاد. 

تپکو
محمدحسین شهسوار در اولین نشست مطبوعاتی خود به عنوان مدیرعامل جدید شرکت هپکو با بیان اینکه از ۳۰ خرداد ۹۷ به عنوان هیأت مدیره و قائم مقام در شرکت هپکو حضور دارم و به دلیل این آشنایی و حضور، ادامه کارم در شرکت دشوار نیست، بیان کرد: اگر صنعت را یک قوم در نظر بگیریم شرکت هپکو بزرگ این قوم است که دارای برخی مشکلات است.

وی یکی از مشکلات شرکت هپکو که از بدو ورود تاکنون همچنان با آن درگیر است را تغییر ساختار دانست و گفت: ساختار شرکت به روز نیست و به لحاظ فیزیکی و متافیزیکی افت کرده است و تمام تلاش مجموعه مدیریتی شرکت متمرکز بر بازگرداندن هپکو به دوران اوج و بازگشتن اعتماد عمومی است که طی ۱۱ ماه اخیر تا حدودی در این عرصه موفق بوده ایم.شهسوار تاکید کرد: واحب عینی بر خود می دانم که بزرگی و آوازه نام هپکو را حفظ کنم و طی این مسیر، دانایی، تفکر و ایثار نیاز دارد، امروز زمان کار است، باید حاشیه را فراموش کرده و به متن (تولید) پرداخت تا به اوج بازگردیم. شرکت ۹ هزار و ۷۶۰ سهامدار خرد دارد که در بدترین شرایط بازار با ایثار، سهام هپکو را خریدند، باید این بزرگی به هپکو بازگردد.وی اضافه کرد: اقلیم کردستان به لحاظ بعد مسافت نزدیک به استان مرکزی است، امکانات لازم را در اختیار دارد و با کشورهای دیگر گردش مالی راحتی دارد و در واقع به مانند یک منطقه آزاد اقتصادی است که می‌توان یک هپکوی کوچک در این منطقه ایجاد کرد که زمینه خرید و وارد کردن قطعات به کشور فراهم می‌شود و این بن بست ایجاد شده به واسطه تحریم‌ها از بین می‌رود.شهسوار با اشاره به قراردادهای کاری شرکت هپکو بیان کرد: قرارداد با سازمان راهداری کشور در اسفندماه انجام شد و با پرداخت پیش پرداخت، کار آغاز می‌شود همچنین با وزیر راه تفاهم شد که ۶۰ دستگاهی که باید برای آنها ساخته شود به ۷۵ دستگاه افزایش یابد که ارزش این قرارداد ۷۵ میلیارد تومان است.شهسوار در خصوص معوقات کارگری و پرسنل شرکت گفت: طی ۱۱ ماه اخیر هیچ گونه عقب افتادگی در حقوق کارگران و پرسنل هپکو حادث نشده است و این رویه حفظ انگیزه تولید در شرکت ادامه خواهد یافت، تنها چند ماه در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ حقوق کارگران عقب افتاد و تصمیم بر این است که معوقات جمع بندی شده و از مرداد ماه به صورت اقساط ۲۴ ماهه همراه با حقوق پرداخت شود، همچنین طی ۳ ماهه گذشته حقوق پرسنل از طریق فروش کالا تأمین شده است و پرداخت‌ها از محل وام و تسهیلات نبوده، از وام ۹۰ میلیارد تومانی هپکو در سال ۹۷، هنوز ۵۹ میلیارد تومان آن باقیست که برای خرید مواد اولیه در نظر گرفته شده است.وی با تاکید براینکه مدیریت مشارکتی در شرکت مدنظر است و این امر تصمیم سازی را ساده‌تر می‌کند، اضافه کرد: شرکت طی ۱۱ ماهه اخیر تمامی مطالبات دارایی را پرداخت کرده و تنها مقداری بدهی مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال‌های گذشته مانده است، همچنین بدهی بانکی هپکوی اراک نیز کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان است، قطعاً همان نهضت و رویه مدیرعامل سابق شرکت (صادقیان) ادامه خواهد داشت، اما مسلماً به سرعت نمی‌توانیم به تولید ۲ هزار دستگاه در سال ۸۸ و ۸۹ بازگردیم، با تولیدات کوچک آغاز می‌کنیم اما اهداف کوچک نداریم و امور کاملاً براساس یک استراتژی مشخص پیش می‌رود.مدیرعامل هپکو تصریح کرد: ما خواستار روشن ماندن چراغ هپکو هستیم، هپکو در حال حاضر هیچ بحرانی ندارد، پول هست، کار هست، استراتژی کاری نیز تدوین شده است، مواد اولیه خریداری می‌شود، با کم شروع می‌کنیم اما به کم قانع نخواهیم بود و می‌خواهیم با تنوع در تولید به دوران اوج بازگردیم.شهسوار در خصوص سهامدار شرکت گفت: سازمان خصوصی سازی به دنبال یک سهامدار واقعی است تا شرکت را واگذار کند، این سازمان این بار با توجه به مشکلات گذشته محکم پای کار ایستاده است و هپکو را به سرمایه گذاری واگذار می‌کند که سرمایه بیاورد و برای رونق تولید نگاهی بلندمدت داشته باشد.

خساپا
به گزارش سايپانيوز، اين گروه در دوماهه نخست سال جاري تعداد 63 هزار و 649 دستگاه خودرو توليد كرد و با تسريع در عرضه محصول به بازار موفق شد 50.1 درصد سهم بازار خودرو را به‌خود اختصاص دهد تا عملاً به خودروساز نخست كشور تبديل شود.

گروه خودروسازي سايپا در ارديبهشت‌ماه امسال نيز موفق شده بود بيش از 42 هزار دستگاه خودرو توليد كرده و عنوان خودروساز اول كشور را از آن خود كند.

استراتژي افزايش توليد خودرو از ابتداي امسال در گروه خودروسازي سايپا در دستوركار قرار گرفته و اين مجموعه قصد دارد تا پايان سال جاري ميزان توليد را عليرغم وجود محدوديت‌ها و موانع فراروي توليد، افزايش دهد.

آخرین تحلیل های تکنیکال