شنیده ها و شایعات بورسی برای دوشنبه 1398/03/27 | عمومی

on .

وپست
بر اساس پنجمین گزارش ارزیابی خدمات الکترونیکی سازمان‌های کشور که از سوی سازمان فناوری اطلاعات منتشر شده، پست بانک ایران با امتیاز ۷۹.۴۲ در جایگاه ۲۲ تحقق خدمات دولت الکترونیک قرار گرفته است.

گروه فولاد
بررسی عملکرد واحدهای بزرگ فولادی کشور حاکی از صادرات یک میلیون و 46 هزار و 439 تن فولاد طی فروردین و اردیبهشت ماه امسال و افت 15 درصدی آن در مقایسه با 2 ماهه نخست سال 97 است.

تحلیلی معدن 24، در این مدت ذوب آهن اصفهان با صادرات 151 هزار و 648 تن محصول افت 22 درصدی به ثبت رسانید. همچنین فولاد مبارکه با مجموع صادرات 169 هزار و 514 تن با کاهش 30 درصدی مواجه شد.
برپایه این گزارش، در فروردین و اردیبهشت امسال 264 هزار و 949 تن بلوم، 49 هزار و 746 تن بیلت و 84 هزار و 44 تن اسلب از فولاد خورستان صادر شد. در مقایسه با مدت مشابه پارسال در این شرکت، به ترتیب رشد 78 درصدی در صادرات بلوم و افت 63 و 60 درصدی در صادرات بیلت و اسلب به ثبت رسید. در مجموع اما صادرات شرکت فولاد خوزستان با افت 19 درصدی در مقایسه با 2 ماهه پارسال به 398 هزار و 739 تن رسید.

** رشد 353 درصدی صادرات فولاد خراسان
در مدت یاد شده، صادرات اسلب در فولاد هرمزگان با رشد 35 درصدی به 156 هزار و پنج تن، صادرات میلگرد در فولاد آلیایی ایران با افت پنج درصدی به 19 هزار و 831 تن، صادرات بلوم فولاد خراسان با رشد 353 درصدی به 29 هزار و 974 تن و صادرات میلگرد فولاد خراسان با کاهش 90 درصدی به هزار و 978 تن رسید. همچنین صادرات بیلت از فولاد کاوه جنوب با رشد 32 درصدی به 150 هزار تن و آهن اسفنجی فولاد کاوه جنوب با افت 58 درصدی به 13 هزار و 750 تن رسید. بر اساس این گزارش، در جداول آماری عدد صفر در مقابل صادرات ورق عریض فولاد اکسین و بریکت گرم صبا فولاد درج شد. در فروردین ماه امسال نیز واحدهای بزرگ فولادی کشور 609 هزار و 349 تن انواع محصولات فولادی صادر کردند که در همسنجی با پارسال 31 درصد کاهش نشان می دهد. 

فولاد
حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در نشست بررسی برنامۀ تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقۀ خلیج فارس گفت: با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود در منطقۀ هرمزگان و با تأمین زیرساخت‌های مناسب از قبیل معدن، آب، برق، ریل و جاده، این طرح می‌تواند در دست‌یابی به اهداف سند چشم‌انداز افق 1404، ظرفیت 55 میلیون تن فولاد، توسعۀ صادرات و خارج شدن هرچه بیشتر از اقتصاد متکی به نفت مؤثر باشد.

وی با اشاره به دانش فنی موجود در بخش‌های مختلف مجموعه "فولاد" افزود: بزرگ‌ترین گروه فولادسازی ایران و خاورمیانه آمادگی دارد تا از طرح مذکور حمایت لازم را به عمل آورد.

خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز گفت: با مشخص شدن ساختار طرح، تفاهم‌نامۀ اموری همچون سرمایه‌گذاری در بخش تأمین آب، انرژی، بندر و نوع سرمایه‌گذاری‌ها تعیین خواهد شد.باید از تجربۀ شرکت‌های سرمایه‌گذار در منطقۀ خلیج فارس استفاده شود، لازم است نگاه جامعی به توسعه در این منطقه داشته باشیم و تکلیف کل بستۀ سرمایه‌گذاری ازجمله نحوۀ ارائه زیرساخت‌ها روشن شود.

همچنین محمد ابکا مدیرعامل فولاد تکنیک و مشاور طرح جامع فولاد درخصوص جزئیات برنامۀ 10 میلیون تنی فولاد گفت: برای تحقق این برنامه نیاز به 18 میلیون تن گندله و 11.9 میلیون تن آهن اسفنجی داریم. ظرفیت تولید گندلۀ سنگ‌آهن در منطقۀ خلیج‌فارس باید 13 میلیون تن افزایش یابد. یکی از نکات مورد توجه، مقیاس‌های تولید است به گونه‌ای که بتوان تولیدی رقابتی و با هزینۀ کم داشت.

وی افزود: برای تحقق این برنامه باید هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق منطقه اضافه شود.برآورد کل سرمایه‌گذاری این برنامه 5.3 میلیون یورو است که 1.6 میلیون یورو مربوط به بخش زیرساخت خواهد بود.10 میلیون تن از مواد اولیۀ این برنامه قرار است از طریق واردات، تأمین و 5 میلیون تن از محصولات ساخته‌شده هم به خارج صادر شود.تاکنـــــون مواردی همچون جانمایی اجرای پروژه‌ها، بررسی مبادی تأمین مواد اولیه و زیرساخت‌ها به‌ویژه بصورت متمرکز انجام شده است.

خودرو
گروه صنعتی ایران خودرو در دو ماه نخست سال جاری 61 هزار و 31 دستگاه خودروی سواری تولید كرد و با عزم راسخ در زنجیره تامین و تسریع در عرضه محصول به بازار موفق شد 51درصدسهم بازار خودروی سواری را به خود اختصاص دهد.

این گروه صنعتی همچنان به عنوان لیدر بازار خودروی كشور در صنعت و اقتصاد نقش آفرینی می كند.

ایران خودرو فقط در اردیبهشت ماه سال جاری 40 هزار و 302 دستگاه خودرو سواری تولید كرد

گروه خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید که تمامی خودروسازان مکلف هستند به تعهدات خود در مقابل خریداران جامه عمل بپوشانند ضمن اینکه هیچ ملاحظه و محدودیتی برای تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم ندارم.

به گزارش پرشین خودرو، رضا رحمانی در جلسه با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان برنامه‌های مفصلی در حوزه خودرو در بخش‌های تولید، تأمین نقدینگی و مواد اولیه دارند که این برنامه‌ها در دستور کار آنها قرار دارد.

او با بیان اینکه پس از عید شرایط جدیدی برای خودروسازان به وجود آمد، تصریح کرد: خودروسازان در تأمین قطعات وارداتی مورد نیاز خودروهای خود دچار مشکل شدند که برای تأمین این قطعات راهکارهایی داریم و البته برای تأمین نقدینگی‌های مورد نیاز نیز مشکلاتی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص تحقیق و تفحص از خودروسازها نیز بیان کرد: اطلاعاتی از قبیل لیست اعضای هیأت مدیره شرکت‌ها و میزان دریافتی‌های آن‌ها در طول سالهای قبل، ارائه می‌شود و در حوزه تحقیق و تفحص هیچ ملاحظه و محدودیتی نداریم و البته بنده با واگذاری خودروسازان موافق هستم

رتاپ
در مجمع سالیانه خود 320 ریال سود نقدی بین سهامداران تقسیم کرد

آخرین تحلیل های تکنیکال