شنیده ها و شایعات بورسی برای دوشنبه 1398/04/17 | عمومی

on .

گروه خودرو
ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی :درخصوص رکوردشکنی تولید روزانه خودرو در خودروسازان بیان کرد: این اتفاق در هر یک از شرکت‌های داخلی به‌وقوع بپیوندد، جای خوشحالی است، زیرا در این صورت به‌دلیل افزایش عرضه، تقاضا کمتر و قیمت‌ها متعادل می‌شود.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پروسه افزایش تولید باید مستمر باشد. اگر خودروسازان تولید خود را به‌صورت مستمر افزایش دهند و میزان تولید هر خودروساز در سال حداقل ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو باشد، مؤید آن است که این شرکت‌ها هم تحریم را دور زده‌اند و هم تأمین قطعات از طریق منابع داخلی انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درخصوص ارتباط خودروسازان با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات اظهار کرد: سیاست تدوین شده وزارت صمت بر این قرار گرفته که داخلی‌سازی قطعات با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها، نخبگان در زمینه طراحی و ساخت، افراد حقوقی و شرکت‌های دیگر انجام شود تا از این نیرو‌ها برای افزایش و تعمیق داخلی‌سازی و رفع کمبود قطعات بهره برده شود و سایپا و دیگر خودروسازان پیگیر این موضوع هستند.

ملکی خاطر نشان کرد: این موفقیت‌ها از نتایج سیاست‌گذاری وزیر صمت است؛ روزی که وزیر صنعت به وزارت‌خانه رفت تقریباً هر روز مقابل وزارتخانه تجمعاتی درخصوص خودرو‌های معوق انجام می‌شد که وزیر صمت این موارد را نیز تعیین تکلیف کرد و از این فشار‌ها کاسته شد.

گروه تایرسازان
رییس انجمن تایر:کمبود تایر در کشور نداریم

محمدرضا تقی گنجی در خصوص میزان تولیدات تایر در سال جاری اظهار کرد: سالانه بالغ بر ۲۰ میلیون حلقه تایر رادیال در کشور توسط ۹ کارخانه تولید می‌شود که در سال جاری با وجود مشکلات تولید، میزان تولیدات تایر کم نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: مشکلات تولید برای تمامی تولید کنندگان وجود دارد و تایر سازان نیز از این مشکلات برخوردار اند، اما این مشکلات نمی‌توانند منجر به کاهش میزان تولید تایر شود.

رییس انجمن تایر در رابطه با سهم خودرو سازان از تایر تولید شده در کشور بیان کرد: حدود ۵۰ درصد از میزان تایر تولید شده در کشور سهم خودرو سازان است و مابغی وارد بازار می‌شود، به همین منظور خودروسازان با مشکل کمبود تایر مواجه نیستند چراکه شرکت‌های خودروسازی سایز‌های خاصی از تایر را استفاده می‌کنند.

گنجی خاطر نشان کرد: در کشور رینگ‌های سایز ۱۳، ۱۴، ۱۵ و ۱۶ توسط کارخانه‌های تایر سازی تولید و از سایز ۱۷ به بالا که توانایی تولید آن در کشور وجود ندارد باید واردات آن صورت گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به میزان تولیدات تایر در کشور، ۷۵ درصد از نیاز بازار را تولیدات داخلی و ۲۵ درصد را واردات تشکیل می‌دهد.

رئیس انجمن تایر عنوان کرد: طبق قوانینی که برای خودرو سازان وضع شده، هیچ یک از آن‌ها اختیار استفاده از تایر‌های وارداتی را ندارند و موظفند تا از نمونه‌های داخلی برای خودرو‌های خود استفاده کنند.

وشهر
حجت اله نجاری با اشاره به اینکه این روزها بانکداری از صنایعی است که در بورس با اقبال چشمگیری روبرو شده و یکی از دلایل آن نیز برنامه های اعلامی درخصوص افزایش سرمایه های قریب الوقوع آنها از محل های مختلف است، گفت: این موضوع و عدم اعلام میزان افزایش سرمایه از سوی برخی بانک ها منجر شده تا برخی شایعات در این گروه مطرح و حتی شاهد رشد بی دلیل قیمت سهام برخی از بانک ها نیز باشیم.

وی افزود: یکی از بانک هایی که این روزها با رشد تقاضا و اقبال بازار روبرو است بانک شهر است و شایعاتی نیز در مورد افزایش سرمایه ۱۲۰۰ درصدی مطرح شده اما واقعیت آن است که این بانک هیچ برنامه ای برای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها یا طرق مختلف ندارد و باید سهامداران در این خصوص به شایعات مطرح شده آگاه باشند.

این مقام مسئول درخصوص علل رشد قیمت سهام "وشهر" گفت: بانک در حال انجام روال عادی عملیات بانکداری است و رخدادی که اثرگذاری خاصی بر قیمت سهام داشته باشد، رخ نداده که منجر به تغییرات هیجانی قیمت سهام آن باشد و عمده رشد قیمت، صرفا ناشی از جو مثبت حاکم بر رشد ارزش سهام گروه بانک ها و ورود جریان نقدینگی به سهام بانک شهر است.

به گفته نجاری، بانک شهر تنها بانک در بازار پایه است که با دریافت مجوز از سازمان بورس و شرکت فرابورس، بازارگردان داشته و تامین سرمایه تمدن به عنوان یکی از شرکت های بزرگ و تراز اول در این خصوص بسیار خوب و حرفه ای عمل کرده و باعث اطمینان بخشی به سهامداران آن شده است.

اخابر
 مخابرات ایران از مزایده فروش  29 ملک به ارزش 120 میلیارد تومان خبر داد.

وپست
صباغی عضو هیات مدیره پست بانک ایران از کاهش مطالبات این بانک از 32 درصد به 13 درصد در سال گذشته خبر داد و افزود: کسب رتبه های اول برای اولین بار در برخی از شاخص‌ها بانک مرکزی به ویژه در حوزه بانکداری الکترونیک و رشد 100 درصدی منابع از دیگر موفقیت های پست بانک ایران در سال‌های اخیر می‌باشد

نوری
شایعات از عرضه اولیه نوری در اواخر هفته آینده حکایت دارد.

سدور
خرداد 93 با حضور علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این پروژه کلنگ‌زنی شد و قرار بود در مدت 36 ماه این فاز به بهره‌برداری برسد اما بعد از گذشت بالغ بر پنج سال اتفاق خاصی رخ نداد تا اینکه اسفند 97 دوباره پروژه کلنگ‌زنی و تجهیز کارگاه شد.

طرح فاز چهار سیمان دورود تولیدکننده سیمان خاکستری با ظرفیت یک میلیون و 732 هزار و 500 تن در سال مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (شرکت شستا) و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
نجاتی، مدیر پروژه و عضو هیأت مدیره کارخانه سیمان دورود در خصوص آخرین وضعیت این پروژه به ایسنا گفت: تمام مجوزهای لازم را دریافت کرده‌ایم و پروژه در حال حاضر مانعی ندارد. پروژه به طور جدی شروع شده و برق زمان احداث را تأمین کرده‌ایم. مالک زمین پروژه خودمان هستیم و فنس‌کشی و تجهیز کارگاه شده است.

مدیر پروژه و عضو هیأت مدیره کارخانه سیمان دورود اضافه کرد: برخی از ماشین‌آلات اصلی را از شرکت‌های هلدینگ داخل تأمین کردیم و در مرحله حمل است. 

وی یادآور شد: شرکت هلدینگ و شستا عزم بالایی برای اجرای این پروژه دارند و ما به حمایت بانک عامل و مسئولان نیاز داریم.

نجاتی یادآور شد: تسهیلات بانک رفاه هنوز به مرحله‌ای نرسیده که ما بتوانیم آن را دریافت کنیم که انتظار تسریع در روند کار تسهیلات داریم.

سمگا

سید ابوتراب فاضل مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره مجتمع فولاد صنعت بناب در مجمع عمومی سالیانه منتهی به سال مالی 97 اظهار کرد : علیرغم مشکلات اقتصادی و نوسانات بازار فولاد و مشکلات حاصل از آن در سال97 ؛ با حمایت های ویژه و همه جانبه جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری، با انجام اصلاحات ساختاری در حوزه مالی و بهره برداری اقدامات مهمی انجام شد و شاهد شروع به فعالیت مجدد واحد ذوب قوس شاهین بعد از یکسال توقف بودیم.

وی افزود: صادرات محصولات فولادی این شرکت در سال 98 در حال انجام است و پیش بینی می‌شود صدور بالای 200 هزار تن را در سالجاری داشته باشیم.

فاضل تاکید کرد: در سال 97 با دستیابی به سود از میزان زیان عملیاتی کاسته شد و حرکت به سمت سوددهی انجام شده است که قابل توجه است این اتفاق برای اولین بار در چند سال اخیر می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: با اضافه شدن کوره جدید و ست پنجم القائی حدود 130 هزار تن به ظرفیت ذوب القائی افزوده می‌شود.

آخرین تحلیل های تکنیکال