شنیده ها و شایعات بورسی برای دوشنبه 1398/05/14 | عمومی

on .

گروه سنگ آهن
متال بولتن از افزایش بهای سنگ آهن در ماه ژوئیه خبر داد به گزارش متال بولتن بهای هر تن سنگ آهن با درجه خلوص 62 درصد در ماه ژوئیه به 120 دلار صعود کرد، که این رقم از فوریه 2014 میلادی تا کنون به بیشترین میزان خود رسیده است.  این گزارش همچنین نشان می دهد در بازار معاملات سنگاپور در ماه ژوئیه 2 میلیون و 105 هزار تن سنگ آهن معامله شده است. این در حالیست که این رقم در ماه ژوئن 954 هزار تن بود.  این در حالیست که بهای شاخص سنگ آهن چین با خلوص 62 درصد، در آخرین معاملات صورت گرفته در جمعه هفته گذشته با 5 دلار و 45 سنت کاهش به 108 دلار و 45 سنت رسید.

عرضه اولیه
در نشست خبری فرابورس عنوان شد طی یکی دو ماه آینده 4 شرکت وارد  بازار فرابورس خواهند شد. پخش هجرت نزدیکترین شرکت برای  ورود به بازار فرابورس می باشد.

وپاسار
در مجمع امروز وپاسار از ورود شرکت زیر مجموعه این شرکت به نام #فناپ به بازار سرمایه خبردادند. همچنین درحال بررسی افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی هستند.

بازارپایه
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و عنوان کرد: اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس با هشت بند عملیاتی می شود. دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تصمیم شورای عالی بورس در خصوص اصلاح مقررات افشا، پذیرش و معاملات بازار پایه فرابورس به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و پس از برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان و صاحب نظران بازار سرمایه، هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار اصلاح مقررات بازار پایه فرابورس را تصویب کرد.

ذوب
صادرات محصولات ذوب‌آهن اصفهان از مرز 400 هزار تن گذشت.  مدیر فروش خارجی ذوب آهن اصفهان سهم صادرات محصولات فولادی این شرکت را 55 درصد ازتولیدات بیان کرد و گفت: چهارماهه امسال این میزان محصول فولادی از مادر صنعت ایران به بازارهای جدید همچون غنا و کشورهای آسیای جنوب شرقی صادر شده است. بهزاد کرمی افزود: صادرات این شرکت طبق برنامه پیش می‌رود بطوریکه برنامه پیش بینی شده صادرات تا پایان سال عبور از مرز یک میلیون و 200 هزار تن است.

خودرو/خساپا

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس از قرارداد ۱۶۰۰ میلیارد تومانی خودرو‌سازان با صنایع دفاع برای تولید ۴۷۰ قلم قطعه خودرو در داخل خبر داد.

عزیز اکبریان به تسنیم گفت: با پیگیری‌های دولت و مجلس قرار‌داد 1600 میلیارد تومانی خودروسازان با وزارت دفاع برای تامین 470 قلم لوازم یدکی و قطعات وارداتی منعقد شد.

وی با بیان اینکه این قطعات در حوزه الکترونیک است، افزود: با هماهنگی‌های ایجاد شده طی یک سال آینده حداقل 90 درصد 470 قطعه بومی‌سازی شود و تعداد خودروهای ناقص در پارکینگ ایران خودرو و سایپا به حداقل می‌رسد. 

خبهمن
سهم داخلی سازی محصولات بهمن به 60 درصد رسید در فرایند داخلی‌سازی قطعات و مواد اولیه خودروهای تولیدی در کشور به جای واردات، از سوی قطعه‌سازان داخلی تولید می‌شود که این موضوع، رشد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و افزایش تولید ناخالص داخلی را به دنبال دارد و به همین دلیل داخلی‌سازی خودروها همواره یک هدف محوری در صنعت خودرو به شمار می آید. در بین خودروسازان داخلی گروه بهمن عملکرد خوبی در مسیر داخلی سازی محصولات خود طی سالهای اخیر داشته است، از این رو طبق اعلام گروه بهمن خودروهای هاوال، مزدا 3 جدید، کاپرا 2، B30 و وانت کارا شرکت بهمن موتور هر کدام درصدی از داخلی سازی را به خود اختصاص داده است. همچنین میزان داخلی‌سازی خودروهای دیزلی چون کامیونت شیلر و مینی بوس بهمن از محصولات شرکت بهمن دیزل هرکدام تا 60 درصد می رسد. محصولاتی مانند مزدا 3 جدید و B30 نیز با همکاری قطعه سازان داخلی در قطعات مهمی داخلی سازی شده که پاسخ اعتماد به داخلی سازی را در این زمینه نیز دریافت کرده ایم. سیاست داخلی سازی گروه بهمن استفاده از پتانسیل همه قطعه سازان کشور است و در حال حاضر قطعات مورد نیاز از شرکت های زیادی که حتی در شهرستان ها فعالیت دارند تامین می شود که این امر به افزایش توانمندی قطعه سازان کوچک نیز انجامیده است

خساپا
قائم مقام مدیرعامل سایپا در بازاریابی و فروش با بیان اینكه هیچ مشكلی در تحویل سراتوهای ثبت نامی نخواهیم داشت، گفت: پس از انتشار توقف تولید سراتو، تعدادی از مشتریان گروه خودروسازی سایپا نگران خودروهای ثبت نامی خود شده اند كه باید به این گروه از هموطنان اطمینان خاطر بدهیم كه خودرو آنها بدون مشكل تحویل خواهد شد  

آخرین تحلیل های تکنیکال