شنیده ها و شایعات بورسی برای سه شنبه 1398/05/15 | عمومی

on .

وپست
وپست به دلیل زیان انباشته در مجمع سالیانه سودی تقسیم نکرد.افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها تا پایان سال۹۸ انجام خواهد شد.

چدن
شرکت چدن سازان موفق به اخذ قرارداد آزمایشی غلتک نورد گرم مقاطع از امارات استیل گردید.شرکت امارات استیل با ظرفیت تولید 5 میلیون تن انواع محصولات فولادی در سال در حال حاضر بزرگترین تولید کنندگان معتبر فولاد در کشور امارات می‌باشد و بطور متوسط سالیانه معادل 2500 تن غلتک نورد گرم مصرف دارد

گروه خودرو

مقایسه تولید خودرو در دو بازه زمانی مشابهپرشین خودرو: بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۲۶۶ هزار و ۹۶۱ دستگاه خودرو از ابتدای امسال تا پایان تیرماه است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت ۳۸.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

 در چهار ماهه نخست پارسال ۴۳۲ هزار و ۵۲۸ دستگاه خودرو در کشور تولید شده بود.
بر پایه این گزارش، در مدت یاد شده ۲۴۷ هزار و ۴۵ دستگاه خودروی سواری از سوی خودروسازان داخلی تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افت ۳۹.۳ درصدی نشان می‌دهد.  در این مدت فقط ۶۹ دستگاه ون و ۱۸ هزار و ۲۷۰ دستگاه وانت در کشور تولید شد که در همسنجی با پارسال به ترتیب کاهش ۸۴.۱ درصدی و ۳.۳ درصدی داشته است.در چهار ماهه نخست امسال ۲۹۳ دستگاه مینی‌بوس و میدل باس و ۱۱۰ دستگاه اتوبوس در کشور تولید شد که در مقایسه با پارسال به ترتیب افت ۵۵.۱ درصدی و کاهش ۶۴.۲ درصدی نشان می‌دهد.همچنین تولید کامیونت، کامیون و کشنده نیز در این مدت کاهشی بود و با افت ۷۶.۷ درصدی در مقایسه با پارسال، به هزار و ۱۷۴ دستگاه رسید.بر پایه این آمارها، در تیر امسال نیز ۶۹ هزار و ۱۸۴ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با تیر پارسال ۲۹.۵ درصد کاهش داشته است.

شرانل

مدیرروابط عمومی وتبلیغات شرکت نفت ایرانول از تولید و عرضه گسترده محصولات جدید ایرانول با بالاترین سطح کیفی روز دنیا از هفته جاری به بازار خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، دکترعلی غیاثیان افزود: در پی کمبود محصولات جدید ایرانول و درخواست مشتریان عمده عرضه محصولات ایرانول با سطح کیفی بالا شامل روغن موتور سوپر رونیا با سطح کیفی SN و گرید 5W30 و با تائیدیه رنو فرانسه، روغن موتور سوپر رونیا مخصوص خودروهای هیبریدی با سطح کیفی SN و گرید 0W20 ، روغن موتور سوپر رویال با سطح کیفی SM و گرید 5W40 ، روغن موتور تترا با سطح کیفی SL (نخستین روغن موتور پایه گیاهی ایران)، روغن موتور ریسینگ با سطح کیفی SL ، روغن موتور 12000 با سطح کیفی SJ و روغن موتورسیکلت ویژه موتورهای چهارزمانه با نام "موتورو" با تائیدیه JASO MA ژاپن به بازار عرضه شد.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما در ایرانول تولید محصولاتی به روز و با تکنولوژی بالا و قابل رقابت از لحاظ کیفیت در حد و اندازه بازارهای جهانی است، گفت: با توجه به تغییرات تکنولوژی در تولید خودروها و وجود خودروهای روز دنیا در ایران نیاز به تولید روغن موتورهایی با کیفیت مورد نیاز این خودروها که با تکنولوژی های جدید همخوانی داشته باشد احساس میشد که توانستیم در شرکت نفت ایرانول این نیازها را به خوبی تشخیص داده و نسبت به تهیه فرمولاسیون این روغن ها با انجام پژوهش های گسترده و تحقیق بر روی تولید روانکارهای با کیفیت و تکنولوژی بالا در راستای رفع نیاز کشور اقدام نماییم.

دکتر غیاثیان با اشاره به سال رونق تولید، گفت: خوشبختانه بعد از 20 سال تعمیرات اساسی پالایشگاه روغن سازی آبادان پس از 2 ماه با موفقیت اتجام شد که انتظار می رود ظرفیت تولید این پالایشگاه افزایش یابد.

دکتر غیاثیان تاکید کرد: در چهارماهه اول سالجاری شرکت نفت ایرانول بیش از 9 هزار میلیارد ریال فروش داشته که نسبت به سال قبل حدود 90 درصد رشد دارد.

وی شفاف سازی و حذف واسطه ها را از برنامه های این شرکت دانست و گفت: برای نخستین بار سامانه شناسایی تامین کنندگان و پیمانکاران شرکت نفت ایرانول راه اندازی شده است.

گروه زغالسنگ
مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معامله کالاها در این بورس به شفافیت کمک می‌کند، گفت: پیگیر هستیم که عرضه زغال سنگ در بورس انرژی ایران هم در رینگ داخلی و هم در رینگ صادراتی افزایش پیدا کند و بتوانیم بخشی از بازار زغال سنگ ایران را به بورس انرژی منتقل کنیم.

فملی

 اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل فملی: کارخانه اسید مس سرچشمه به اتمام رسیده و آماده افتتاح است، 110 میلیارد تومان و 40 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته و اکنون از بابت آلودگی برای آن مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ادامه داد: کوره مس سرچشمه به طور کامل تغییر کرده و به سیستم فلش تبدیل شده و با تکنیک روز دنیا، عملیات ذوب را انجام می‌دهد، لذا در سرچشمه مشکلی زیست محیطی نداریم.

سعدمحمدی بیان کرد: در کارخانه مس خاتون‌آباد طبق مصوبه با معاونت عمرانی استانداری، از اول مرداد کوره تعطیل شده و با تکنیک روز بازسازی می‌شود و ظرفیت آن به 120 هزار تن ارتقا می‌یابد، چهار ماه کوره خاتون‌آباد تعطیل خواهد بود و تمام تجهیزات آن آماده شده و در حال عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گفت: کارخانه اسید خاتون‌آباد هم در حال اتمام پروژه است و امیدواریم همزمان با راه‌اندازی کوره، راه‌اندازی شود. 
سعدمحمدی بیان کرد: در خصوص بدهی‌های دولتی شرکت ملی مس قرار بود تقسیطی صورت گیرد که قسط اول را به مبلغ 35 میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم و سال 97 را طبق قانون پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: اما حقوق دولتی شرکت در سال جاری، 6 برابر شده است، یک‌هزار و 700 میلیارد تومان باید حقوق دولتی 98 بدهیم که این مسئله اجرای طرح‌های توسعه‌ای ما را به عقب می‌اندازد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران از فعال شدن کارخانه مس درآلو و معدن آن هم به طور کامل خبر داد و گفت: اکتشافات را هم در دستور کار داریم و 27 هزار متر کار حفاری اکتشافی امسال صورت گرفته است که امیدواریم به 70 هزار متر برسد در حالی که سال قبل در مجموع 40 هزار متر بوده است.

سعدمحمدی عنوان کرد: شرکت ملی مس حاضر است که تولید کنسانتره مس بخش خصوصی در استان را به صورت نقد خریداری کند، ضمن اینکه آماده‌ایم معادن مس غیرفعال استان را به صورت مشارکت و یا سرمایه‌گذاری خودمان فعال کنیم و به جای آن هزینه تعهد دهند که کنسانتره را به شرکت ملی مس بدهند.

وی با بیان اینکه مس عنصری استراتژیک است که 99 درصد بنگاه‌های دنیا در بخش مس سودده هستند، خاطرنشان کرد: برای تمام بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که دوره‌هایی برای ارتقای سطح دانش به صورت رایگان برگزار کنیم.

عرضه اولیه
روز شنبه نوزدهم مرداد ماه شاهد عرضه اولیه سهام پخش هجرت در بازار فرابورس خواهیم بود.بدین ترتیب، این شرکت با سهمیه هر کد معاملاتی ٢٢۵ سهم و در رنج قیمتی ١٧٧٠ الی ١٨۵٠ سهم عرضه خواهد شد

آخرین تحلیل های تکنیکال