شنیده ها و شایعات بورسی برای شنبه 1398/05/19 | عمومی

on .

سپ
شرکت پرداخت الکترونیک سامان، بُلوت، اولین راهکار پرداخت بلوتوثی کشور را معرفی کرد محصول بُلوت، اولین راهکار پرداخت الکترونیکی بلوتوثی کشور، در مراسم نکوداشت اصحاب رسانه به میزبانی گروه مالی سامان، معرفی شد. بُلوت بر روی نسخه به‌روز اپلیکیشن ۷۲۴ قابل‌دسترسی است و با استفاده از آن، در چند حرکت ساده، بدون نیاز به سخت‌افزار و بدون وجود کارت بانکی نزد خریدار،  پرداخت الکترونیکی با استفاده از گوشی هوشمند او انجام می‌شود. در سامانه بلوت، پرداخت مبتنی بر کارت‌خوان فروشگاهی، پرداخت از طریق اینترنت و موبایل تجمیع شده است و اینگونه هر صاحب کسب‌وکاری می‌تواند کارت‌خوان فروشگاهی خود را به‌صورت تجمیع‌شده با موبایل شخصی‌اش در اختیار داشته باشد.

انرژی3
بورس انرژی میزبان ۲ میلیون بشکه نفت خام سبک خواهد بود

نفت‌ خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با قیمت پایه ۵۷ دلار و ۹۸ سنت برای هر بشکه عرضه خواهد شد.

این چهاردهمین عرضه نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در دوره جدید و هفتمین عرضه در سال ۹۸ است.

خریداران می‌توانند تا سه ماه پس از انجام معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران است. 

وپارس
مدیرعامل بانک پارسیان از افزایش سرمایه این بانک از محل آورده نقدی سهامداران و تجدید ارزیابی دارایی‌ها تا پایان سال‌جاری خبر داد.

گروه قطعه سازی

حمیدرضا صمدی عضو انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، با بیان این مطلب گفت: به نوبه خود به دنبال تنش زدایی از واحدهای قطعه سازی کشور هستم چراکه معتقدم سفره قطعه سازی بسیار بزرگ است تاجائیکه هنوز شاهد واردات قطعه به کشور هستیم.

وی که در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی کشور سخن می گفت، با بیان اینکه باید تعامل بین قطعه سازان بیشتر شود و با ایجاد همدلی بر سر سفره این صنعت بنشینیم، اظهار داشت: در حالیکه ما تلاش می کنیم مشکلات صنعت قطعه سازی خود را درون خانواده حل کنیم متاسفانه عده ای در حال ایجاد اختلاف و حرکت برخلاف تولید ملی و فرمایشات مقام معظم رهبری هستند.

صمدی از آرزو و البته تلاش خود برای حضور تمام قطعه سازان در یک انجمن واحد به منظور یک صداشدن خبر داد.

ایجاد سایت مستقل قطعه سازی در کشورهای دیگر

رئیس هیات مدیره رایزکو در ادامه از برنامه این گروه برای تولید در دیگر کشورها خبر داد و افزود: در این حوزه سعی بر ایجاد سایت مستقل تولید قطعات در سایر کشورها داریم تا فرزندان این کشور با فعالیت و آموزش در آن سایت ها بتوانند به سرمایه ملی بیافزایند.

 وی یادآور شد: تا پیش از تحریم ها شاهد صادرات گروه رایزکو به کشورهای اوکراین، هند، چین، ایتالیا و ... بودیم بطوریکه سالانه 2 تا 2.5 میلیون یورو صادرات داشتیم و امروز این رقم به کمتر از 20 هزار یورو رسیده است.

صمدی همچنین در خصوص اهمیت کیفیت در این گروه قطعه سازی متذکر شد: کیفیت در این هلدینگ به عنوان بازرس کنار تولید است و به همین دلیل تمام افراد شاغل در گروه رایزکو، فرد به فرد به کیفیت متعهد هستند؛ در اصل کیفیت جزء الزامات کار و زندگی روزانه ماست.

رئیس هیات مدیره هلدینگ رایزکو با تاکید بر اینکه تعهد ما حفظ و رشد اقتصاد ملی است، خاطرنشان کرد: ما سعی در احیا کردن صنعت قطعه سازی داریم و به همین دلیل تکنولوژی در گروه رایزکو به سرعت در حال به روز شدن است؛ حتی در بسیاری از قسمت های این مجموعه، از تکنولوژی روز دنیا استفاده می شود که وجود آن ها برای کشور سرمایه ملی محسوب می شود

گروه زغالسنگ

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش های مجلس با ارئه گزارشی تحت عنوان «الزامات توسعه فناوری برای ارتقای کیفیت و توان رقابت پذیری زغال سنگ کک شوی ایران» 3 پیشنهاد سیاستی به ایمیدرو برای توسعه حوزه زغال سنگ کشور مطرح کرد.

تعریف طرح اولویت دار در ایمیدرو به صورت سرمایه گذاری و مدیریت توسعه فناوری، از جمله این پیشنهاد هاست. زنجیره ارزش زغال سنگ با اشتغال زایی مستقیم حدود 30 هزار نفر، دارای گردش مالی سالانه 130 میلیون دلار است که با تکمیل طرح های توسعه ای در سال های پیش رو، به 350 میلیون دلار در سال خواهد رسید.

مشکل اصلی ذخایر زغال سنگ کک شوی کشور، درصد بالای گوگرد است که در صورت حذف آن از کنسانتره زغال سنگ، ارزش تولیدات این زنجیره تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. نظر به نقش پررنگ ایمیدرو در توسعه و بهره برداری از معادن ناحیه پروده، پیشنهاد می شود که طرح توسعه و تجاری سازی فرآیندهای نوین گوگردزدایی به صورت اولویت دار در ایمیدرو تعریف شود.

پیشنهاد دیگر این مرکز پژوهشی، برگزاری یک کنفرانس ملی با هدف آمایش ملی توسعه فناوری های نوین فرآوری زغال سنگ توسط ایمیدرو است. این کنفرانس فرصتی مغتنم برای ارائه آخرین دستاوردهای متخصصان و شرکت های فناور داخلی و خارجی در زمینه فرآوری زغال سنگ کک شو خواهد بود.

پیشنهاد سوم مرکز پژوهش های مجلس به ایمیدرو برای توسعه صنعت زغال سنگ، سرمایه گذاری بر روی دانش فنی موجود است. در این زمینه، ایمیدرو از هرگونه موازی کاری و احیاناً ورود مستقیم به حوزه طرح های تحقیقاتی در زمینه فرآوری زغال سنگ اجتناب کند.

ایمیدرو در این زمینه می تواند با ارزیابی سطح دانش فنی شرکت های مدعی (آن دسته از شرکت هایی که موفق به گوگردزدایی/ خاکسترزدایی حداقل در مقیاس پایلوت شده اند) مستقل یا همراه با سرمایه گذاران بخش خصوصی، نسبت به سرمایه گذاری در احداث و راه اندازی واحد (های) صنعتی اقدام کند.

ضرورت تمرکز سرمایه گذاری های آتی بر 2 بخش
این گزارش با اشاره به ضرورت تمرکز سرمایه گذاری های آتی در زنجیره ارزش زغال سنگ در دو بخش، تصریح می کند: «تجهیز معادن ناحیه پروده و افزایش تولید زغال سنگ خام در کشور» از مهمترین ضرورت های زنجیره ارزش زغال سنگ است که در صورت محقق نشدن برنامه های پیش بینی شده، به دلیل افزایش تولید شرکت ذوب آهن اصفهان و آغاز بهره برداری از کوره بلند سایر شرکت های خصوصی، نیازمند وادرات گسترده این محصول خواهیم بود.

«توسعه فناوری های نوین زغال شویی برای کاهش گوگرد کنسانتره به کمتر از 1.3 درصد» از دیگر ضرورت های این حوزه است. برآوردها حاکی از آن است که در صورت تحقق این هدف، قیمت زغال سنگ معادن پروده در شرایط تحریمی حدود 130 دلار و در شرایط غیرتحریمی حدود 150 دلار در هر تن خواهد بود. 

بزاگرس
بزاگرس اعلام کرد نسبت به فروش عرصه و اعیان ٢ قطعه پلاک ثبتى در گرگان اقدام  کرده است

خموتور
خموتور اعلام کرد :بر اساس مذاکرات بعمل آمده با مشتری عمده و تصویب هیات مدیره، نرخهای فروش محصولات این شرکت به طور میانگین به میزان ٢٨ درصد افزایش می یابد.

هجرت
در جریان عرضه اولیه روز جاری هجرت 1850 تومان کشف قیمت شد و به هر کد معاملاتی حداکثر 113 سهم تخصیص یافت

پترول
شنیده ها از  ورود دو شرکت زیر مجموعه پترول تا پایان سال به بازار سرمایه حکایت دارد

آخرین تحلیل های تکنیکال