شنیده ها و شایعات بورسی برای سه شنبه 1398/07/30 | عمومی

on .

گروه قطعه سازان
قطعه سازان، رئیس کل بانک مرکزی را به مناظره دعوت کردند؛

 مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان، در اولین نشست مشترک انجمن خودروسازان و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران با اشاره به برخی سوء مدیریت ها و غرض ورزی ها نسبت به صنعت خودروسازی کشور گفت: با برگزاری چنین نشست های مشترکی بنا داریم تا نسبت به شرایط موجود و اتفاقاتی ماههای آتی شفاف سازی نماییم.

وی گفت: در شرایط سختی که امروز قرار گرفته ایم برگزاری چنین نشست هایی این پیام را می رساند که بیشتر از هر زمان دیگری نیاز است تا وفاق و همدلی و اتحاد را بین خودروسازان و قطعه سازان به اثبات برسانیم.

وی همچنین با اشاره به صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی در خصوص صنعت خودروسازی کشور عنوان کرد: در فضایی که تا این میزان مشکلات در کشور وجود دارد مطلوب نیست که چنین صحبت هایی در خصوص صنعت خودرویی که 750 هزار نفر از آن اتزاق می کنند مطرح شود

وی افزود: پیش از آنکه به هم حمله کرده و توپ را به زمین یکدیگر بیندازیم بهتر است در جهت رفع مشکلات تولید و صنعت کشور گام های جدی تری برداشته شود.

دبیر انجمن قطعه سازان همچنین با اشاره به برخی قضاوت های نادرست در خصوص صنعت خودرو و قطعه سازی کشور از هر گونه گفتگو رسانه ای با رئیس کل بانک مرکزی استقبال کرد و با دعوت از رئیس بانک مرکزی به این مناظره عنوان کرد: بدون شک برگزاری چنین گفت و گوی رودرویی منجر به ارائه راهکارهای برای رفع مسائل و مشکلات موجود خواهد شد.

بیگلو در ادامه به برخی از مباحث در خصوص کیفیت قطعات پرداخت و اظهار کرد: خودروسازان به ما پول بدهند یا ندهند ما موظف به رعایت کیفیت هستیم و تلاش می کنیم که این مشکل هیچ تاثیری در کیفیت ها نداشته باشد.

وی همچنین به واردات برخی از قطعات خاص و های تک و تاثیر آنها بر نقص خودروها پرداخت و گفت: در حال حاضر عمده آمار خودروهای کسری و ناقص به علت نبود برخی از قطعات وارداتی و های تک ایجاد شده است.

وی در پایان با اشاره به برخی از هزینه های مالی خودروسازان، افزود: عمده هزینه های که امروز به خودروسازان وارد می شود از ناحیه قیمت گذاری، سوء مدیریت و هزینه های مالی است و اگر قرار باشد تغییری در این روند ایجاد شود باید نگاه به صنعت خودرو و قطعه سازی تغییر کند.

خودرو
از ابتدای شهریور تا 28 مهرماه؛سند بیش از 52 هزار دستگاه خودرو در ایران خودرو صادر شد

پایگاه اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو دراطلاعیه ای عنوان كرده است: تمامی خودروهائی كه از ابتدای سال تولید شده اند به نام مشتریان فاكتور شده است و هیچ دلیلی برای دپو كردن خودروهای تولید شده در پاركینگ وجود ندارد از طرفی سند خودروهای تولیدی مطابق ضوابط موجود و طبق تولید روزانه درحال صادر شدن است و افزایش قیمت برخی محصولات ایران خودرو در بازار بنا به دلایلی به غیر از فاكتور صورت گرفته است.

در این اطلاعیه ضمن رد شایعات مبنی بر عدم صدور فاكتور برخی از خودروها با هدف بالا رفتن قیمت بازار، تاكید شده است، قیمت برخی از خودروهای تولیدی خودروسازان در بازار در روزهای اخیر افزایش جزئی را تجربه كرده است كه بررسی میدانی كارشناسان نشان می دهد جو روانی ایجاد شده توسط سودجویان و واسطه گران سبب افزایش 2 تا 2.5 درصدی قیمت محصولات خودروسازان در بازار شده است و هدف سودجویان از اشاعه شایعات اینچنینی بالا بردن قیمت خودروها در بازار و كسب سود بیشتر است.
البته شركت ایران خودرو برای مقابله با پدیده گرانی خودرو در بازار برنامه هایی را از قبیل افزایش میزان تولید، تداوم فروش تنظیم بازار و ... در دست اقدام دارد كه با مهیا شدن شرایط اجرا و بكار بستن برنامه های مذكور قطعا از التهاب قیمت ها در بازار كاسته خواهد شد.

برمبنای این گزارش، شركت ایران خودرو از ابتدای شهریور تا 28 مهر ماه جاری سند بیش از 52 هزار دستگاه خودرو را صادر نموده و این خودروها را تحویل مشتریان داده است

گروه خودرو
احمد نعمت بخش دبیرانجمن خودروسازان، در نشست خبری مشترک انجمن خودروسازان و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو ایران ضمن بیان این مطلب به اظهارات روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی اشاره و با ابراز تاسف از صحبت های غیر کارشناسی وی در خصوص افزایش قیمت خودرو، عنوان کرد: جای تاسف دارد با وجود اینکه دکتر همتی، عضو دولت هستند نمی دانند که خودروسازان به دلیل سرکوب مالی دچار ضرر و زیان شدند.

وی گفت: آیا رئیس کل بانک مرکزی نمی دانند که چنانچه صنعت خودرو متوقف شود باید حداقل 15 میلیارد دلار خودرو وارد کنیم و در این صورت آیا بانک مرکزی می تواند این میزان ارز را برای واردات خودرو تامین کند؟

وی افزود: سال گذشته با وجود برآورد قیمت خودروها توسط سازمان حمایت، اعلام قیمت ها از سوی دکتر شریعتمداری، وزیر وقت صنعت و معدن و پس از آن وزیر فعلی صنعت به تاخیر افتاد و در نهایت با دستور وزیر صنعت، مقرر گردید تا قیمت خودروها به قیمت های قبلی به فروش برسد و متاسفانه این مساله باز هم سرکوب مالی خودروسازان را به دنبال داشت.

دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرد: با سرکوب مالی خودروسازان در سال گذشته ، هر یک از دو شرکت بزرگ خودروساز 8 هزار میلیارد تومان زیان کردند و امسال نیز نیز تاکنون هر یک از شرکتها 4 تا 5 هزار میلیارد تومان زیان کردند که در مجموع حدود 20 هزار میلیارد تومان زیان خودروسازان است و همین میزان نیز به قطعه سازان بدهکارند.

نعمت بخش همچنین افت 35 درصدی خودرو در شش ماهه اول سال جاری را ناشی از قیمت گذاری دستوری اعلام کرد و خاطر نشان کرد: زمانی که با قیمت گذاری دستوری سرکوب قیمت صورت می گیرد دیگر بحث افزایش کیفیت بی‌معنی بوده و حتی احتمال کاهش کیفیت و تقلب نیز وجود خواهد داشت.

وی همچنین با ارائه پیشنهادی از دولت خواست که تعرفه خودرو را به حداقل 25 درصد کاهش دهد اما خودروسازان را از قیمت گذاری معاف کند تا امکان حصور آنها در بازارهای رقابتی فراهم شود.

فولاد
تعمیر اساسی و ساخت بدنه کوره قوس الکتریکی مجتمع فولاد سبا با تلاش کارکنان تعمیرگاه مرکزی مجتمع فولاد سبا و با اتکا به توان شرکت‌های سازنده داخلی، فرایند تعمیر اساسی و ساخت دو عدد بدنه کوره (Lower Shell) کوره قوس الکتریکی این مجتمع با موفقیت انجام شد.

فخوز
غریب‌پور اعلام کرد: گام‌های فولاد خوزستان در صادرات، تامین مواد اولیه و رفع تعهد ارزی رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد: فولاد خوزستان در سه حوزه صادرات، رفع تعهد ارزی در بانک مرکزی و برنامه ریزی برای تامین مواد اولیه طی شش ماهه نخست امسال، از شرکت‌های پیشرو معدن و صنایع معدنی بوده است.

ذوب
تحویل ۲۰ هزار تن ریل ایرانی تا پایان سال عباس خطیبی، معاون راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌ها و امور زیربناهای حمل و نقل کشور  گفت: در قرارداد نخست با شرکت ذوب‌آهن برای ساخت و تحویل ۱۵هزار تن ریل ملی توافق کرده بودیم که با توجه به ادامه داشتن مذاکرات، این عدد می‌تواند تا ۵۰ هزار تن برای یک سال نیز افزایش یابد

های وب
عباسی (مدیرعامل ایرانسل) در پاسخ به پیوست در خصوص خرید سهام های وب گفت: مذاکرات همچنان ادامه دارد چند اختلاف کوچک وجود دارد پس از رفع این اختلاف‌ها ایرانسل خرید خودش را نهایی خواهد کرد

فاذر
وزیر کار خبر داد: شرکت آذرآب در آستانه انعقاد قرارداد 650 میلیارد تومانی شریعتمداری گفت: شرکت آذرآب امروز قریب به 450 میلیارد تومان پروژه در دست اجرا دارد و بیش از 650 میلیارد تومان قرارداد برای این شرکت در شرف انعقاد است.

خزامیا
معاون زامياد از افزايش همزمان توليد و داخلي سازي محصولات اين شركت خبر داد.  رمضانی گفت: ميزان توليد خودرو در اين شركت در شش ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد افزايش يافته است. ضمن اينكه با برنامه ریزی صورت پذيرفته سبد محصولات زامیاد متنوع تر از گذشته خواهد شد

عرضه اولیه، وآوا
زیر مجموعه های  وآوا (هلدینگ کشاورزی کوثر، دیزباد و اشراق) تا پایان سال وارد بازارسرمایه خواهند شد

حکشتی
حکشتی  ۲۵ ریال به ازای هر سهم در مجمع عمومی عادی سالیانه تقسیم نمود.

غشصفا
غشصفا اعلام کرد افزایش سرمایه این شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی به استحضار می رساند افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین در دستور کار هیئت مدیره قرار گرفته و هرگونه تصمیم گیری در رابطه با این موضوع متعاقبا اعلام میگردد.

فزرین
فزرین در خصوص تجمیع محدوه های معادن سرب و روی قزلجه ١و ٢ طبق مصوبه شورایعالی معادن و ظرفیت تولید شرکت پس از تجمیع شفاف سازی نمود و اعلام کرد ظرفیت تولیدی شرکت 22 هزارتن خواهد شد

آخرین تحلیل های تکنیکال