شنیده ها و شایعات بورسی برای یکشنبه 1398/08/12 | عمومی

on .

تاصیکو
مدیرعامل تاصیکو از دو عرضه اولیه خبر داد: غلامرضا سلیمانی در حاشیه نمایشگاه ایران‌کانمین با اشاره به عملکرد مثبت گروه در خصوص عرضه دو شرکت زیرمجموعه صدر تامین گفت: برای عرضه سهام سرام‌آرا و زغال‌سنگ طبس پیگیری‌ها در جریان است که بتوانیم تا پایان سال، سهام این دو شرکت را عرضه کنیم.   به طوری که هفته گذشته جلسه هیات پذیرش زغال‌سنگ طبس برگزار شد و در حال تکمیل اطلاعات موردنیاز هستیم. همچنین عرضه سهام سرام‌آرا در فرابورس نیز منتظر ارسال گزارش 6 ماهه است تا برای عرضه آماده شود.

فولاد
شرکت‌های معدنی ملزم به تامین سنگ‌آهن ذوب‌آهن و فولاد مبارکه شدند.معاون وزیر صمت و رییس هیات ایمیدرو در سفر به اصفهان گفت: کمیته سنگ آهن امسال با هماهنگی معاونت معدنی وزارت‌صمت و با همراهی خوب وزارتخانه در ایمیدرو تشکیل شد که سازماندهی موثری در زمینه تامین سنگ آهن را در پی داشت  

خساپا
عرضه ۱۲ مدل از محصولات سایپادر چهار روش فروش از روز  دوازدهم آبان‌ماه آغاز می شود که شامل فروش فوری و پیش فروش به دو صورت نقدی و اعتباری است

کگل
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه در ۲ یا ۳ هفته آینده کارخانه توسعه آهن جهان فولاد با حضور رییس جمهور افتتاح خواهد شد، گفت: خط سوم تولید و کارخانه ۵ میلیون تنی گندله سازی گل گهر در اوایل سال آینده به بهره برداری خواهند رسید و همچنین ۲ کارخانه کنسانتره با ظرفیت ۲ میلیون تن و یک کارخانه گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن گندله دیگر نیز در آینده در این منطقه احداث خواهد شد. 

گروه فولاد
معاون وزیر صمت خبر داد:تولید ۱۳ میلیون تن محصولات فولادی علیرغم فشارهای تحریمی

جعفر سرقینی با بیان اینکه امسال تولیدات و صادرات محصولات معدنی با رشد همراه بوده است گفت: با وجود تحریم ها، بیش از ۱۳ میلیون تن محصولات فولادی در نیمه نخست امسال تولید شد که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به ۲۸ میلیون تن برسد، همچنین صادرات فولادی کشور نیز در نیمه نخست سال به ۶ میلیون تن رسید که نشان از عزم فعالان صنایع معدنی کشور دارد.

وی افزود: افزایش تولید و صادرات حوزه معدن و صنایع معدنی در حالی به دست آمده که میزان ارزبری فولاد در هر تن از ۱۰۰ دلار به ۷۰ تا ۷۵ دلار کاهش یافته است.

سرقینی با اشاره به اینکه عوارض صادراتی برای ماه‌های مهر و آبان پایش می‌شود اظهار داشت: اطلاعات مربوط به این عوارض به کارگروهی متشکل از وزیر صنعت، رئیس کار بانک مرکزی و دیگر مسئولان ذی ربط منتقل خواهد شد با دعوت از تشکل‌ها برای بحث‌های کارشناسی در ارتباط با عوارض صادراتی، امانت داری می‌کنیم تا بهترین تصمیم‌ها اتخاذ شود.

گروه سنگ آهن
بررسی جداول آماری پارسال نشان می دهد که توسط هشت واحد بزرگ معدنی در مدت ۶ ماهه نخست ۱۸ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۳۵۰ تن کنسانتره سنگ آهن تولید شده بود و در پایان ۹۷ در مجموع رقم ۳۵ میلیون و ۱۵۳ هزار و ۷۸۰ تن ثبت شد.

آمار مورد بررسی مربوط به واحد های معدنی سنگ آهن جلال آباد ( ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر زرند – کرمان)، چادرملو (یزد)، سیرجان ۲، سنگ آهن مرکزی (بافق – یزد)، میشدوان (بافق – یزد)، گل گهر(سیرجان – کرمان)، سنگ آهن سنگان (خراسان رضوی) مجتمع معادن سنگ آهن فلات مرکزی (چاه گز) است.

میزان سنگ آهن خام استخراجی در ۶ ماهه نخست امسال ۳۰ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۴۳۰ تن ثبت شد و رقم سنگ آهن ارسال شده به واحد های تولیدی هم رقم ۱۷ میلیون و ۹۵۶ هزار و۱۲۵ تن بود.

برپایه آمار مندرج سازمان ایمیدرو در ۶ ماهه ارقام تولید کنسانتره سنگ آهن توسط واحد سیرجان ۲ ثبت نشده، اما آمار استخراج و ارسال سنگ آهن درج شده است.

براساس آمار ۶ ماهه امسال از واحدهای یاد شده، گل گهر با هشت میلیون و ۱۷۴ هزار و ۵۸۰ تن کنسانتره سنگ آهن ۴۶.۹ درصد کل تولید این دوره را به خود اختصاص داد و پس از آن چادرملو با پنج میلیون و ۳۳۵ هزار و ۶۰۶ تن در جایگاه دوم و سنگ آهن مرکزی نیز با ۲ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۳۶۶ تن در رتبه سوم جای گرفته است.

پارسال میزان کنسانتره سنگ آهن ارسال شده به واحد های تولیدی ۳۴ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۱۵۸ تن را نشان می دهد.

آمارهای پیشین میزان ذخایرسنگ آهن کشور را بالغ بر ۳.۲ میلیارد تن ثبت کرده بود که از این رقم ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تن قطعی و بقیه احتمالی بود.

چین بزرگترین تولید کننده فولاد جهان، ‌پیش از وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات کنسانتره سنگ آهن ایران، افزون بر ۹۰ درصد صادرات کشورمان را جذب می کرد و پارسال بالغ بر ۱۴.۷ میلیون تن از صادرات ایران را به خود اختصاص داد و در واقع ۱.۴ درصد از کل واردات کنسانتره سنگ آهن این کشور بود.

گروه روی
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر انجمن روی نیاز داخل را به قیمت معقول تولید کنند و حتی مازاد آن را صادر کنند و ما از این امر حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در هفت ماه اول امسال نسبت به سال قبل 16.7 درصد صدور جواز تاسیس افزایش داشته است، افزود: این امر در استان زنجان 44 درصد می باشد و این نشان دهنده علاقه مندی مردم به سرمایه گذاری در زنجان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه صدور پروانه بهره برداری در کشور در سال 98 نسبت به سال 97 هشت درصد رشد داشته و این موضوع در زنجان 23درصد است، اضافه کرد: در استان زنجان 315 طرح بالای 60 درصد در حال اجرا است که این امر نشان از عملکرد خوب این استان است.

رحمانی با تاکید بر اینکه دو خطه کردن راه آهن زنجان هم برای توسعه منطقه و هم برای معادن زنجان کار مناسب است، خاطر نشان ساخت: در مورد حقوق مالکانه علی رغم اینکه بودجه مشکل دارد، آنجایی که معادن وجود دارد خصوصا در بخش مناطق محروم، کمک لازم صورت گرفته و سرمایه گذاری ها در آن مناطق حمایت شود.

وی با اعلام اینکه حمایت از تولید داخل سیاست راهبردی کشور در امر رونق تولید است، تاکید کرد: ‌شرکت‌هایی که واردات انجام می‌دهند و یا در برخی اقلام از کالاهای وارداتی استفاده می‌کند باید دقت شود اگر این کالاها در کشور تولید می‌شود واردات آن را ممنوع کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حوزه شهرک‌های صنعتی که مجوز تولید داشته ولی تولیدی نمی‌کنند نباید هیچ سهمیه‌ای به آنها اختصاص داده شود و اگر مواردی است اعلام کنید تا بررسی شود.

رحمانی در پایان گفت : اگر انجمن روی نیاز داخل را به قیمت معقول تولید کنند و حتی مازاد آن را صادر کنند و ما از این امر حمایت می‌کنیم.

ثغرب
پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت سرمايه گذاري مسکن شمالغرب از 90 میلیارد تومان  به 120 میلیارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی بر روی کدال نشست

کویر
3،300 تن سبد میلگرد فولاد سپید فراب کویر با رشد قیمت 2% نسبت به آخرین معامله و رشد 5% نسبت به دو هفته گذشته به فروش رسید.

فملی
3 هزار تن مس کاتد فملی در بورس کالا با قیمت 624,545 ریال عرضه شد که معامله 160 تن از این محصول بدون تغییر در نرخ پایه رقم خورد

ودی
شرکت بیمه دی اعلام داشت در مناقصه دو مرحله ای خرید خدمت بیمه درمان تکمیلی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران شرکت نموده است.

آخرین تحلیل های تکنیکال