شنیده ها و شایعات بورسی برای دوشنبه 1398/10/09 | عمومی

on .

انرژی3
امروز و فردا رینگ داخلی و بین‌المللی بورس انرژی میزبان انواع فرآورده‌های نفتی خواهد بود و طی این دو روز انواع فرآورده های نفتی از جمله نفتای سبک و سنگین، بنزین، سوخت هوایی و... در این بازار فیزیکی بورس انرژی مورد داد و ستد قرار می‌گیرد.

تجدیدارزیابی
آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه اصلی کمیسیون اقتصاد دولت به تصویب رسید 

نوری
مدیرعامل نوری در گفت‌وگو با صدای بورس: «پروژه شیرین‌سازی برش سنگین در مرحله مناقصه است و تا یک یا دو ماه آینده برنده مشخص و عملیات اجرایی شروع می‌شود، این پروژه 36 ماهه است.» تقی صانعی افزود: برنامه افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی از محل سود انباشته برای تامین قسمتی از هزینه پروژه مورد اشاره را داریم.

فایرا
یکشنبه هشتم دی ماه، چهار هزار و 400 تن محصولات شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)، یک هزار و 500 تن شمش شرکت المهدی در بورس کالا معامله شد البته امروز شرکت صنایع نگین آلومینیوم گلپایگان نیز عرضه داشت که به دلیل نداشتن تقاضا، معامله‌ای انجام نگرفت.

خودرو/خساپا
بررسی آمارهای منتشره سامانه کُدال حاکی از تولید ۶۰۴ هزار و ۸۰۶ دستگاه خودرو از سوی گروه های صنعتی ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو از ابتدای امسال تا پایان آذرماه است.  در این مدت ۲۶۰ هزار و ۵۳۴ دستگاه خودرو از سوی گروه صنعتی ایران خودرو و ۲۷۱ هزار و ۵۳۲ دستگاه خودرو از سوی گروه سایپا از آغاز امسال تا پایان آذرماه تولید شده است. سهم گروه پارس خودرو در مدت ذکر شده ۷۲ هزار و ۷۴۰ دستگاه خودرو بوده که تولید پراید با ۶۷ هزار و ۸۴۰ بیشترین آن بوده است

فولاد
معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد مبارکه در مورد تولید این شرکت در سال جاری گفت: فولاد مبارکه در هشت ماهه ابتدای سال 98 حدود 5 میلیون و 180 هزار تن تولید داشته است که چهار میلیون و 180 هزار تن آن در بازار داخلی و یک میلیون تن آن در بازار صادراتی عرضه شده است.

گروه سنگ آهن
آهن اسفنجی یکی از محصولات میانی زنجیره ارزش تولید فولاد است که ورودی اصلی فرآیند احیا جهت تولید فولاد است. آهن اسفنجی از گندله به دست می‌آید و در بازار ایران با نیت تشویق تولیدکنندگان این محصول نسبت به فروش در بازارهای داخلی، تعرفه 10 درصدی روی صادرات این محصول مصوب شده است.در زنجیره ارزش تولید فولاد، آهن اسفنجی و آهن قراضه به عنوان کالاهای جایگزین محسوب می‌شوند. در دو ماه پایانی سال میلادی، آهن قراضه بیش از 35 درصد رشد در قیمت‌های جهانی خود را تجربه کرد و در نتیجه، موجب رشد تقریباً 20 درصدی نرخ‌های جهانی آهن اسفنجی شد. بنابراین، آهن اسفنجی از منظر میزان رشد همچنان از آهن قراضه عقب‌تر است.قیمت آهن اسفنجی در ایران معادل 50 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، نرخ داخلی آهن اسفنجی در حدود 1میلیون و 900هزار تومان است که در مقایسه با نرخ حدود 250 دلاری فوب بندرعباس، در حدود 50 درصد اختلاف قیمت دارد. با توجه به عوارض 10 درصدی برای صادرات به خارج از کشور، با این وجود در حال حاضر صادرات این محصول برای تولیدکنندگان داخلی صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به فروش در داخل کشور خواهد داشت که در صورت تحقق این امر، سود قابل توجهی عاید شرکت‌های تولیدکننده این ماده در ماه‌های آینده خواهد شد.گفتنی است شرکت‌های بورسی مانند چادرملو، فولاد کاوه و شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر از تولیدکنندگان این فرآورده سنگ آهن هستند.

بمیلا
بمیلا از افزایش سرمایه ٣٠ درصدی این شرکت از محل سود انباشته  خبرداد.

چکاپا
هیأت مدیره شرکت گروه صنایع کاغذ پارس خبر داد پیشنهاد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها مورد موافقت قرار گرفت

آخرین تحلیل های تکنیکال

نمايش ادامه