شنیده ها و شایعات بورسی برای شنبه 1398/10/14 | عمومی

on .

کگل/کگهر
بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن ایران به همراه شرکت گهر زمین تا پایان سال 98 با راه اندازی 5طرح، 642شغل مستقیم و بیش از 2430 فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد می کنند.

این طرح ها شامل واحد خردایش شماره 2 گل گهر،‌ گندله سازی شماره یک گهر زمین، واحد تیکنر مرکزی، قطعه نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان و واحد آب شیرین کن بندرعباس است.

اَبَر پروژه انتقال آب از خلیج فارس در سه فاز به طول 900 کیلومتر است که عملیات شیرین سازی و انتقال را انجام می دهد و جزو یکی از بزرگ ترین طرح های خط انتقال آب در دنیا محسوب می شود. در این طرح 70.2هزار میلیارد ریالی، سه ویژگی در "طول، فشار و دِبی" وجود دارد که آن را از سایر طرح های مشابه دنیا تمایز می سازد. در فاز نخست قرار است 300 کیلومتر از این مسیر با سرمایه گذاری 45.5هزار میلیارد ریال، به بهره برداری برسد.

از سوی دیگر گندله سازی گهر زمین با ظرفیت تولید 5 میلیون تنی، دیگر پروژه بزرگ این ناحیه معدنی به شمار می آید که از سرمایه گذاری بیش از 16.2هزار میلیارد ریالی برخوردار است.
همچنین واحد خردایش شماره 2 نیز با سرمایه گذاری 2277 میلیارد ریالی، قرار است سالانه 15 میلیون تن سنگ آهن شکسته به منظور تامین خوراک کارخانه های کنسانتره شماره 5،‌ 6و 7 را تامین کند.

منطقه معدنی و صنعتی گل گهر در آبان ماه امسال نیز شاهد راه اندازی 26 پروژه معدنی و صنایع معدنی از جمله آهن اسفنجی، فولادسازی، نیروگاه و واحد خردایش از سوی رییس جمهوری بود. سرمایه گذاری انجام شده در این تعداد طرح به 8200 میلیارد تومان رسید. حاصل آن رقم سرمایه گذاری 1270 شغل مستقیم و بیش از 3800 شغل غیرمستقیم بوده است. 

فولاد
عملکرد فولاد مبارکه در حوزه مصرف آب یک رفتار متمدنانه است

حجت الله ایوبی در بازدید از فولاد مبارکه گفت: توجهی که به کاهش مصرف آب و مسائل زیست محیطی در شرکت فولاد مبارکه شده است نشان از احترام این شرکت به محیط زیست دارد.

وی ادامه داد: عملکرد فولاد مبارکه در حوزه مصرف آب و توجه به محیط زیست یک رفتار متمدنانه است و در فضای کنونی کشور دیدن این موفقیت در اوج باعث افتخار است.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه با استفاده درست از تکنولوژی و پساب شهرهای اطراف هم مصرف آب خود را کاهش داده و هم بخشی از آب مورد نیاز خود را از این طریق تامین کرده و این تجربه موفقی است که قابلیت طرح و معرفی در سازمان یونسکو را دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهد فولاد مبارکه از نظر استانداردهای جهانی از بسیاری شرکت های مشابه در جهان جلوتر است. 
عملکرد فولاد مبارکه در حوزه مصرف آب یک رفتار متمدنانه است

گروه فولاد
به نقل از وب سایتnwi.com میزان تقاضای این محصول در سال 2019 میلادی با رشد 3.9 درصدی به یک میلیارد و 770هزار تن رسید که بنابر پیش بینی انجمن جهانی فولاد در سال 2020 میلادی رشدی آهسته تر خواهد داشت. تقاضای فولاد جهانی در سال 2020 میلادی به یک میلیارد و 800 میلیون تن خواهد رسید که حاکی از رشد 1.7 درصدی نسبت به سال 2019 میلادی است.

همچنین این انجمن اعلام کرد: تقاضای فولاد چین در سال 2019 میلادی با رشد 7.8 درصدی به 900 میلیون و 100هزار تن خواهد رسید. این در حالی است که تقاضا در سایر کشورهای جهان تنها 0.2 درصد رشد کرده و به 874 میلیون و 900هزار تن افزایش می یابد.

انجمن تجارت جهانی نیز پیش بینی می کند که طی سال 2020 میلادی میزان تقاضای این محصول در چین با بیش از یک درصد رشد همراه باشد. این در حالی است که میزان تقاضای سایر کشورهای جهان عمدتا به دلیل رشد تقاضا در کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور رشد 2.5 درصدی را تجربه خواهد کرد.

گفتنی است که در 11 ماه نخست سال 2019 میلادی میزان تولید فولاد جهان با رشد 2.7 درصدی به یک میلیارد و 684 میلیون و 194 هزار تن رسید که رشد 2.7 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 2018 میلادی نشان می دهد. همچنین میزان تولید فولاد چین طی مدت مذکور با رشد 7 درصدی به 904 میلیون و 177هزار تن رسید. 

ستران
روابط عمومی شرکت سیمان تهران با ارسال جوابیه‌ای به انتشار خبر «کارخانه‌ای که تمام پاییز تهران را آلوده کرد» واکنش نشان داد.

 متن این جوابیه به شرح ذیل است:

شرکت سیمان تهران به‌عنوان باسابقه‌ترین تولیدکننده سیمان در کشور در حال حاضر با تعداد ۱۴۰۰ نفر نیروی کار شاغل و همچنین ایجاد ۱۰۰۰۰ نفر اشتغال غیرمستقیم و با سابقه‌ای بیش از ۶ دهه فعالیت، موفقیت‌های بی‌شماری در تولید محصول استراتژیک و زیربنایی سیمان به‌ویژه در سطح استان تهران به دست آورده است.

در خصوص خبر مندرج در سایت آن خبرگزاری محترم موارد ذیل قابل‌ذکر می‌باشد:

۱- برخلاف اظهارات آقای خلیل‌آبادی عضو محترم شورای شهر تهران، شرکت سیمان تهران فقط ۷ روز در طول سال جاری از سوخت مازوت استفاده نموده است نه ۱۹۰ روز!

۲- شرکت‌های تولیدکننده سیمان با توجه به الزام وزارت نفت، هرساله نسبت به جایگزینی سوخت مصرفی خود از گاز به مازوت اقدام می‌نمایند. ضمن اینکه این امر به‌هیچ‌وجه مطلوب صنعت نبوده و موجب تحمیل هزینه بالاو مشکلات تأمین و تدارک مازوت می­‌گردد.

۳- این شرکت در تاریخ ۹۸/۰۹/۱۷ با اعلام رسمی شرکت ملی گاز (نامه شماره ۳۶/۲۱۰/۱۱۰/۱۵۷۰۶۰ به تاریخ ۹۸/۰۹/۱۷) و مبنی بر قطع گاز مصرفی طبق روال همه‌ساله نسبت به تبدیل سوخت مصرفی خود از گاز به مازوت اقدام نموده و با توجه به تشدید آلودگی هوا و بنا به درخواست سازمان محیط‌زیست از تاریخ ۹۸/۰۹/۲۵ به‌طور داوطلبانه نسبت به قطع مصرف مازوت اقدام نموده و از این تاریخ تاکنون به‌هیچ‌عنوان از سوخت مازوت استفاده‌نشده است.

۴- میزان خروجی دودکش‌­های این شرکت بصورت آنلاین توسط سازمان محیط‌زیست کنترل و پایش می‌شود و طرح خود اظهاری با پایش مخاطرات زیست‌محیطی توسط آزمایشگاه‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست در این شرکت صورت می‌پذیرد.

۵- با وجود هجمه رسانه‌ای ایجادشده در خصوص نقش مازوت مصرفی در سیمان تهران در ایجاد بوی نامطلوب منتشرشده در شهر تهران، سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور این موضوع را تائید نکرده و بر اساس نظر جناب آقای دکتر کلانتری معاون محترم رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست منشأ این بو سایت پسماند آرادکوه معرفی شده است (۹۸/۰۹/۲۶). همچنین معاون محترم پایش و نظارت اداره کل محیط‌زیست استان تهران نقش مازوت مصرفی در ایجاد بوی نامطلوب در شهر تهران را به دلیل عدم وجود مبنای علمی رد نموده است. (۹۸/۱۰/۰۲)

شایان ذکر است مصرف مازوت در صنایع سیمان به دلیل تنوع مواد و شرایط فرآیندی متفاوت از سایر صنایع می­باشد و حتی در شرایط استفاده از مازوت خروجی دودکش­ها بسیار پایین‌تر از حدود مجاز استانداردهای زیست‌محیطی است.

۶- شرکت سیمان تهران علیرغم تنگناهای اقتصادی موجود و شرایط نامطلوب تولید، مفتخر است که در سال جاری با همت متخصصین و کارشناسان توانمند داخلی دو پروژه بزرگ زیست‌محیطی (بهینه‌سازی سیستم فیلتراسیون خطوط ۶ و ۹) را با هزینه‌ای بالغ‌بر ۴۶۰ میلیارد ریال انجام داده و کتباً نسبت به انجام بازدیدهای سرزده از سوی سازمان محیط‌زیست استان تهران از خطوط تولید خود اعلام آمادگی نموده است.

عرضه اولیه
کلر پارس در حال  تکمیل اطلاعات خود بر روی کدال  می باشد  به احتمال زیاد  طی چند روز آینده شاهد عرضه اولیه این شرکت در بازار  فرابورس باشیم. 

خپارس
تولید کوییک آر که با هدف استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های پارس خودرو در تولید خودروهای باکیفیت از آبان ماه سال جاری در این شرکت آغاز شده بود, رکوردتولید روزانه 100 دستگاه را شکست.   

خودرو/ خساپا
سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارت صنعت، از واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی تا پایان سال ۹۹ خبرداد.

افشار فتح الهی با اعلام این خبر افزود: واگذاری این شرکت‌ها در سه مرحله تعریف شده است، که باید انجام شود.

وی درتشریح این مراحل گفت: مرحله اول واگذاری اموال غیرتولیدی آن‌ها است که الان شروع شده و بخشی از آن‌ها واگذار شده و بخشی دیگر با فرآیند کارشناسی در حال انجام است.

سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارت صنعت با بیان اینکه سطح دیگر واگذاری مربوط به شرکت‌های زیرمجموعه وابسته به خودروسازان است، گفت: واگذاری این شرکت‌ها ممکن است در قالب سهام یا مالکیت کامل باشد که در بخشی از شرکت‌های اولویت‌دار این کار شروع شده است.

فتح الهی ادامه داد: در نهایت نیز واگذاری شرکت‌های اصلی است که طبق برنامه زمان بندی ما تا پایان سال ۱۳۹۹ باید انجام شود و تا آن موقع همه این سه مرحله باید انجام شده باشد.

وی افزود: در جلسه‌ای که با اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها و دستگاه‌های مرتبط داشتیم روی این موضوع تاکید شده است که این شرکت‌ها موظف هستند تا بر اساس این برنامه کار را با رعایت الزامات قانونی جلو ببرند

تیپیکو
تیپیکو از افزایش سرمایه ۵٠ درصدی این شرکت از محل سود انباشته بر روی کدال خبر داد

فخاس
فخاس از افزایش سرمایه ۵٠ درصدی این شرکت از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی بر روی کدال خبر داد

ذوب
3300 تن تیرآهن مخلوط ذوب نیز امروز در بورس کالا با قیمت 43,487 ریال عرضه شد که برتری تقاضا حداکثر نرخ رقابتی را به 53,582 ریال رساند.

همراه
همراه از ارسال نامه به کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران در خصوص تعیین کارشناس بابت ارزیابی رسمی دارایی های شرکت خبر داد.

آخرین تحلیل های تکنیکال