تحریم به نفع زغال سنگی ها تمام می شود!

on .

صنعت زغال سنگ يکي از صنايعي است که به دليل کافي نبودن توليدات داخلي به ناچار با واردات همراه شده است و از اين رو مي تواند دستخوش تحولات سياسي از جمله تحريم ها قرار گيرد. يعني با توجه به اين که ميزان محصول توليدکنندگان زغال سنگ داخلي پاسخگوي نياز داخلي اين محصول نيست ايران ناچار است بخشي از زغال سنگ مورد نياز خود را از کشورهاي خارجي تامين کند.

نکته اي که بايد در خصوص اين صنعت مد نظر قرار داد اين است که زغال سنگ داخلي همواره به دليل انحصاري بودن اين محصول آنگونه که لازم بوده قيمت گذاري نشده است. حال که قرار است تحريم هاي ايران دوباره برگشت داده شود آيا مشکلي بابت ورود زغال سنگ به داخل کشور وجود خواهد داشت؟ و آيا اين مساله مي تواند اين نويد را به توليدکنندگان زغال سنگ بدهد که قيمت محصولشان در صورت عدم ورود زغال سنگ خارجي به داخل کشور با افزايش قيمت بيشتري همراه شده و آن طور که مد نظر آنهاست قيمت گذاري خواهد شد؟

تحريم ها افزايش قيمت زغال سنگ را به همراه دارد

ناصر هاشمي طاهري مدير عامل شرکت فرآوري زغال سنگ پروده طبس در اين باره به خبرنگار بورس۲۴ مي گويد: به طور کلي نياز شرکت ذوب آهن اصفهان به زغال سنگ بالاست و در حال حاضر با توجه به اين که دست اين شرکت براي واردات اين محصول باز است توليدکنندگان داخلي تا حدي از خواسته هاي خود مبني بر افزايش قيمت بيشتر زغال سنگ کوتاه مي آيند اما اگر واردات زغال سنگ به داخل کشور با محدوديت هايي مواجه شود قطعا زمينه هاي لازم براي افزايش قيمت هاي داخلي فراهم خواهد شد.

حتي تشديد تحريم ها نيز نمي تواند تاثيري بر قيمت داخلي زغال سنگ گذارد

اما دبير انجمن زغال سنگ در اين خصوص نظر متفاوتي دارد. از سعيد صمدي پرسيديم که در حال حاضر عمده واردات زغال سنگ به ايران از کدام کشورها صورت مي گيرد و در صورت تحريم چه چشم اندازي پيش روي اين صنعت و توليدکنندگان داخلي قرار دارد. وي گفت: هم اکنون عمده واردات زغال سنگ از کشورهاي استراليا و اندونزي صورت مي گيرد اما اين واردات با واسطه هايي انجام مي شود.

او تصريح کرد: بايد توجه داشت که حجم زغال سنگي که وارد ايران مي شود در رينگ بازارهاي جهاني بسيار ناچيز است. در دنيا 8 ميليارد تن زغال سنگ توليد مي شود که حدود 2.5 ميليارد تن از اين مقدار بين کشورها معامله مي شود. در اين ميان 500 هزار تن به صورت سالانه وارد ايران مي شود. بنابراين حجم واردات زغال سنگ به ايران تقريبا 0.02 درصد معاملات جهاني است و اين رقم بزرگي نيست که تحريم ها بخواهد بر روي آن تاثيري داشته باشد. از سوي ديگر اين واردات معمولا به صورت محموله هاي کوچک انجام مي شود.

وي در ادامه به گذشته و تحريم هاي سابق ايران نقبي زد و ابراز داشت: تحريم هايي که در گذشته بر روي ايران اعمال شده بود هيچ گاه بر روي واردات زغال سنگ به داخل کشور اثر نداشت و مشکلي پيش نياورد.

از صمدي پرسيديم اگر اين بار تحريم ها به گونه اي اعمال شود که واردات زغال سنگ به داخل کشور متوقف شده يا با محدوديت هايي همراه شود چه خواهد شد و آيا اين مساله مي تواند موجب رشد قيمت هاي داخلي اين محصول گردد؟ وي تاکيد کرد: اگر تحريم ها به حدي شديد باشد که واردات زغال سنگ از کشورهاي مبدا کنوني متوقف شود مي توان اميدوار بود که اين محصول از کشورهاي همسايه شمالي ايران که معمولا روابط خوبي با آن ها داريم مانند روسيه و اوکراين وارد شود و تامين کننده نياز داخلي باشد.

او با تاکيد بر اين که در سال هاي تحريم در گذشته و حتي در شرايطي که توليد زغال سنگ از مقدار فعلي نيز کمتر بود مشکلي براي واردات زغال سنگ به ايران وجود نداشت ، گفت: نبايد فراموش کرد که قيمت گذاري زغال سنگ در ايران با فرآيندي صورت مي گيرد که چندان تحت تاثير عرضه و تقاضا نيست. قيمت گذاري اين محصول شبه دولتي است و طبيعتا تحولات سياسي بر آن تاثيري نخواهد داشت.

شایعات و شنیده ها

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

آخرین تحلیل های تکنیکال